Іран засудив заклик Франції, Німеччини та Великої Британії до ООН розслідувати звинувачення в тому, що Росія використовувала безпілотники іранського походження для нападу на Україну, повідомило іранське міністерство закордонних справ, передає Reuters.
Речник міністерства Нассер Канаані заявив, що п'ятничний заклик так званої групи країн E-3 був "неправдивим і безпідставним", і що він був "рішуче відхилений і засуджений".
Тегеран заперечує постачання безпілотників Москві, а Росія заперечує, що її сили використовували іранські безпілотники для нападу на Україну.
«Уряд Ісламської республіки Іран, прагнучи захистити свої національні інтереси та захистити права благородного іранського народу, залишає за собою право реагувати на будь-які безвідповідальні дії», — сказав він, не уточнивши подробиці.
У листі до ООН, підписаному трьома країнами, підтримується заклик України до розслідування ООН, стверджуючи, що використання безпілотників порушує резолюцію 2231 Ради Безпеки ООН, яка схвалює ядерну угоду з Іраном 2015 року.
19 жовтня представниця Єврокомісії Набіла Массралі заявила, що ЄС має докази того, що Іран надає Росії БПЛА для ведення війни проти України. 20 жовтня санкції проти Ірану ввів ЄС та Велика Британія.
За словами президента України Володимира Зеленського, Росія замовила у Ірану 2400 БПЛА Shahed-136. Ці пристрої вже не раз застосовувалися для атаки на Україну, зокрема 17 жовтня внаслідок атаки іранських дронів зруйновано житловий будинок у Києві, загинули п'ятеро людей.
СБУ почала кримінальне провадження щодо постачання в Росію з Ірану дронів Shahed-136 і Mohajer-6, а також балістичних ракет малої дальності Fateh-110 та Zolfaghar. За матеріалами слідства, є всі підстави стверджувати, що представники іранської влади й оборонно-промислового комплексу умисно допомагають РФ у війні проти України.
Іранські дрони й ракети несуть смерть і руйнування не тільки в Україну. Незважаючи на тривалі санкції, Іран виріс у геополітичного гравця. Сьогодні це вже відчувають не лише Ізраїль та Україна, а багато інших. І за передачею Росії зброї стоїть не тільки бажання Тегерану допомогти своєму союзникові, а й намір заявити про себе як впливового регіонального та глобального гравця. Детальніше про це розповідає Сергій Данилов у статті «Висока ціна дешевої іранської зброї. Не тільки для України».