Ідеолог децентралізації в Україні розповів про "чорні діри" у реформі

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ідеолог децентралізації в Україні розповів про У питанні передачі повноважень громадам є "чорні діри", вважає Ткачук
В Україні немає єдиного центру реформи децентралізації.

Міністерство регіональної політики не стало центром реформи децентралізації, а створення групи у ВР на чолі зі спікером парламенту Гройсманом - не є вирішенням питання, розповів DT.UA ідеолог реформи, директор з науки і розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук.

"Узгодження й координація - це альфа й омега реформи такого масштабу. На превеликий жаль, міністерство регіональної політики не стало центром реформи. Створення ж групи у ВР на чолі зі спікером парламенту - теж не вирішення питання. Чим більше "центрів реформи", тим сильніше розмивається її ідеологія", - заявив Ткачук.

За його словами, в результаті незбалансованості реформи децентралізації і відсутності єдиного її центру, в реформі утворилися "чорні діри" в питанні передачі повноважень громадам.

Читайте також: Посол США закликає Україну прийняти та затвердити зміни до Конституції в частині децентралізації

"Ми з вами говоримо про глибинну горизонтальну реформу, яка торкається практично усіх сфер життєдіяльності держави. І єдиного центру реформи справді немає. Керівники міністерств і відомств не зустрічаються, про якусь узгодженість пропозицій, позицій, законопроектів сьогодні не йдеться. Тобто й тут ми не пішли за ідеальним планом проведення реформ такого масштабу. Тому, знову ж таки, поки що чіпляємося за те, що є. А є основне - концепція реформи прийнята на рівні уряду. Тому ми дуже тісно працюємо з міністерством регіональної політики. З багатьох позицій нас чують, і наші законопроекти рухаються. Але без єдиного центру реформи вирішувати проблеми дедалі складніше. Внаслідок незбалансованості реформи не все зроблено у передачі повноважень громадам. У реформі є цілі "чорні діри". Десь зробили більше, ніж планували, а десь не зробили взагалі нічого", - розповів Ткачук.

"Наприклад, освіта. Згідно з концепцією реформи, вся дошкільна і середня освіта - рівень громад. На рівні районів - інспекція. На обласному - ПТУ. Але Мінфін, якому, слава Богу, не дали зарубати бюджетну децентралізацію, все ж таки вставив свої "п'ять копійок", - профтехосвіта перейшла на рівень міст. У результаті, через рік ми не дорахуємося чималої кількості ПТУ, які потім треба буде відновлювати. Наприклад, у невеликому райцентрі є ПТУ, яке готує кухарів. Зрозуміло, що райцентру 50 кухарів щороку не потрібні. Тоді навіщо йому фінансувати за рахунок свого бюджету випуск кадрів для всієї області? Логічно ж. Понад те, ПТУ - це завжди хороші будівлі в центрі міста, з великою територією, які завжди цікаві "інвесторам", - зазначив експерт.

На його думку, у медицині взагалі не повинно було бути проблем, так як всі державні субвенції передані громадам, однак міністерство на цю ситуацію реагує слабо.

"Так, було внесено зміни до закону про охорону здоров'я, згідно з якими всі медичні послуги мають надавати Центри первинної медико-санітарної допомоги. Які - увага! - як юридичні особи створені в районах. Тобто і ФАПи, амбулаторії тощо підпорядкували районному рівню. У районах тепер дві медструктури - райлікарня й ЦПМСД, кожна зі своїм управлінським апаратом. Але гроші пішли в громади, і вони не хочуть фінансувати районних управлінців. Тепер громади, які можуть спокійно утримувати свої ФАПи й амбулаторії, мають або створити такий центр у себе, витративши додаткові гроші, або передати ці повноваження на районний рівень", - заявив Ткачук.

Як раніше відзначало DT.UA, Мінфін, бажаючи виконати директиви МВФ, вирішив компенсувати бюджетні дірки в рахунок "регіональних" грошей, що, по суті, ставить хрест на всіх досягненнях попередніх півтора років проведення реформи регіональних фінансів.

Детальніше про реформу децентралізації читайте інтерв'ю Інни Ведернікової з Анатолієм Ткачуком "Із Конституцією чи без, децентралізація почалася. Тепер тільки - не нашкодь!" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі