Головною проблемою під час голосування за мера Чернівців було порушення порядку видачі виборцям бюлетенів – ОПОРА

Поділитися
Головною проблемою під час голосування за мера Чернівців було порушення порядку видачі виборцям бюлетенів – ОПОРА
Мова йде про порушення під час другого туру виборв.

У Чернівцях 29 листопада обирали в другому турі міського голову. В Громадянській мережі ОПОРА розповіли про найпоширеніші порушення в день голосування.

“Головною проблемою в день повторного голосування, з якою зіштовхнулися спостерігачі ОПОРИ, було порушення порядку видачі виборцям бюлетенів для голосування з боку членів виборчих комісій. Спроби подібних зловживань були зафіксовані на 15% виборчих дільниць, що вказує на наявність усталеної практики, часто спричиненої низькою професійною кваліфікацією окремих членів виборчих комісій і безвідповідальним ставленням щодо дотримання формальних процедур з боку суб’єктів виборчого процесу, зокрема виборців”, - йдеться у заяві громадянської мережі

Вказано, що такі дії є неприпустимими, адже вони можуть мати негативний вплив на результати голосування.

Крім того, під час голосування за міського голову Чернівців проявилася проблема розголошення таємниці голосування. Мова йде про демонстрацію виборцем бюлетеня і/або його заповнення за межами кабінки для голосування. Такі випадки спостерігачі ОПОРИ зафіксували на 11,48% дільничних виборчих комісій. Ще на 3,7% зафіксовано спроби виборців сфотографувати бюлетень. 

“І хоча загальна динаміка подібних зловживань зменшувалася впродовж дня голосування, усі випадки фотографування бюлетенів потребують додаткової перевірки і ретельного вивчення правоохоронними органами та суб'єктами виборчого процесу, з огляду на високу ймовірність застосування контрольованого голосування і технологій підкупу виборців”, - вказали в ОПОРІ.

В громадянській мережі зазначили, що протягом дня голосування їхні спостерігачі не зафіксували спроб незаконного вкидання виборчих бюлетенів (пачками) в скриньки для голосування. У заяві йдеться про те, що в цілому ДВК забезпечили належні умови для того, аби громадяни могли максимально реалізувати свої виборчі права в умовах пандемії. При цьому безпосередньо процес голосування організували з дотриманням ключових виборчих процедур на всіх його етапах.

“Спостереження за проведенням підготовчих засідань комісій засвідчило відсутність критичних порушень або організаційних проблем, які б могли загрожувати законному перебігу волевиявлення громадян. Але на повторному голосуванні у Чернівцях гостро проявилась проблема забезпечення кворуму на засіданнях ДВК і потенційна можливість дестабілізації їхньої роботи внаслідок масштабних ротацій і відкликань ініційованих суб’єктами подання кандидатур”,- йдеться в заяві.

Так, за даними спостерігачів ОПОРИ, на 9,84% дільниць під час підготовчих засідань ДВК не забезпечувала необхідний кворум. Він був забезпечений на 90,16% дільниць. Крім того, значна частина дільничних виборчкомів допустила окремі процедурні порушення під час проведення підготовчих засідань. На 22,41% дільниць члени ДВК не забезпечували ведення протоколу підготовчого засідання, в який мали вноситися відомості про підготовку процесу голосування.

На момент закриття виборчих дільниць спостерігачі не зафіксували конфліктних ситуацій, цілеспрямованих зловживань з боку членів виборчкомів або незаконних спроб втручання в перебіг виборчого процесу. В ОПОРІ зазначили, що проблема повноважності складу ДВК на підсумковому засіданні була актуальною для 4,92% виборчих комісій. Однак, вона не проявлялася в таких масштабах, що вказували б на наявність системних дій, націлених на зрив чи дестабілізацію процесу підрахунку голосів.

“Порівняно з попередніми етапами голосування, на місцевих виборах покращилася ситуація з доступом до протоколів про підрахунок голосів виборців. Фактично на всіх ДВК спостерігачі безперешкодно могли отримати копії протоколів, тоді як 25 жовтня на 8,09% ДВК вони не змогли скористатися цією процедурою”, - додали в ОПОРІ.

Так, за даними спостерігачів, на 20% дільниць (похибка складає 10,52%) члени дільничних виборчкомів допускали різного роду процедурні порушення на етапі підрахунку голосів. В першому турі голосування такі проблеми були виявлені на 10,23% ДВК. 

При цьому вказано, що серйозних випадків перешкоджання законному встановленню результатів виборів з боку кандидатів, уповноважених осіб організацій партій, довірених осіб кандидатів чи спостерігачів під час моніторингу не виявили. Водночас самі члени ДВК також не використовували опції подання окремої думки до протоколу про підрахунок голосів виборців у випадку наявності зауважень до результатів підрахунку.

Опора

“29 листопада 2020 р. спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА виявили і верифікували 109 порушень виборчого законодавства. 26 порушень або 24% від їх загальної кількості стосуються неналежного матеріально-технічного забезпечення виборчих дільниць. Більшість виявлених порушень були пов’язані із недостатньою кількістю скриньок та кабін для таємного голосування”, - йдеться у заяві.

Вказано, що так само як і в інших містах, у Чернівцях також зафіксували проблеми із доступністю приміщень голосування для людей з інвалідністю. В ОПОРІ додали, що масовість таких порушень свідчить про те що, в Україна має планувати реалістичні заходи із підвищення доступності приміщень виборчих дільниць, їх належного облаштування у межах доступних фінансових ресурсів.

Також під час другого туру виборів у Чернівцях були спроби незаконно видати або отримати виборчі бюлетені. Зокрема, мова йде про надання бюлетеня громадянам, які не пред’явили передбаченого Виборчим кодексом документа, намагання проголосувати за родича або іншу особу. 

“ОПОРА заявляє про необхідність розслідування всіх інцидентів щодо незаконної видачі або отримання виборчих бюлетенів, голосування за інших осіб та притягнення до відповідальності порушників. Але, на нашу думку, застосування санкцій повинно супроводжуватися масштабною інформаційно-просвітницькою кампанією серед виборців та членів виборчих комісій. Дана кампанія має спрямовуватись на попередження громадян України про санкції за відповідні порушення та формування суспільної атмосфери несприйняття практики голосування за родичів або інших осіб”, - додали в громадянській мережі.

Крім того, у день виборів спостерігачі зафіксували шість випадків, коли у приміщеннях для голосування перебували особи, які згідно з Виборчим кодексом, не мали права там бути. Зокрема, такі порушення стосувалися присутності у приміщенні для голосування представників організацій з проведення екзитполів, співробітників ДСНС, перевищення допустимої кількості офіційних спостерігачів від одного кандидата тощо. Дані інциденти не мали ознак незаконного впливу на процес голосування і вони були поодинокими.

Також, ОПОРА зафіксувала 13 порушень порядку підрахунку голосів на виборчих дільницях. Ще спостерігачі виявили дев’ять інцидентів, які мали ознаки фальсифікації виборчих документів.

“Більшість цих інцидентів були пов’язані із практикою проставлення у протоколах про підрахунок голосів неправдивої дати його заповнення. Це пов’язано із фінансовою мотивацією членів ДВК завершити роботу наступним днем після дня голосування. ОПОРА послідовно закликає державу збільшити грошові виплати членам виборчих комісій на прозорих принципах, які б не потребували маніпуляцій із датами заповнення протоколів про підрахунок голосів. Один інцидент стосувався підписання протоколу членами ДВК до завершення підрахунку голосів на виборчій дільниці”, - повідомили в громадянській опорі.

Крім того, ОПОРА зафіксувала 33 випадки порушення вимог до ведення протоколів підготовчих засідань дільничних виборчкомів, недотримання кворуму під час їх проведення у день голосування, видачі виборцям бюлетенів одним, а не двома членами ДВК. Також 29 листопада мали місце окремі порушення встановленого Виборчим кодексом часу відкриття дільниць для голосування. Спостерігачі звернули увагу на те, що члени окремих ДВК не знали кількісний склад своїх комісій, що було пов’язано зі значними ротаціями.

“Таким чином, опрацьовані ОПОРОЮ порушення у день голосування і на етапі підрахунку голосів виборців засвідчують необхідність посилення заходів держави щодо належного навчання членів виборчих комісій та посилення фінансових гарантій їхньої діяльності. Верховна Рада України також повинна провести професійну дискусію щодо механізмів забезпечення стабільного функціонування ТВК і ДВК, обмеження ротацій у їхньому складі. Потреба з удосконалення системи адміністрування виборів особливо проявила себе на етапі повторного голосування, який супроводжувався серйозними викликами у роботі ТВК і ДВК”, - заявили в ОПОРІ.

У громадянській мережі звернули увагу на те, що важливим завданням держави є інформування виборців та членів виборчкомів про санкції за порушення законодавства, особливо у випадках незаконного голосування, протиправної видачі виборчих бюлетенів або участі виборців у схемах підкупу виборців.

29 листопада в Чернівцях відбулось повторне голосування за кандидатів в мери міста. Явка склала 22,65%, в першому турі на дільниці прийшло 29,5% виборців.

До другого туру в Чернівцях вийшли Роман Клічук (“Єдина альтернатива”) і Віталій Михайлішин (“Команда Михайлішина”). За них проголосували 27,29% і 21,33% виборців відповідно. Чинний міський голова Олексій Каспрук, який балотувався від “партії мерів” “Пропозиція”, посів третє місце із 18,23%.

За даними міської ТВК Чернівців, новим міським головою став Роман Клічук, який балотувався від партії “Єдина Альтернатива”.  За нього проголосували 59,54% виборців. Водночас його опонент Віталій Михайлішин отримав 37,5% голосів.

Детальніше про ситуацію, що склалася в місті напередодні місцевих виборів, читайте в матеріалі “Країна по поличках. Чернівці”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі