Голова ВРП вважає, що конкурси мають сенс тільки з працюючим механізмом невідворотності покарання

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Голова ВРП вважає, що конкурси мають сенс тільки з працюючим механізмом невідворотності покарання   © Ангеліна Безлєпкіна, ВРП
Григорій Усик розповів також про своє бачення того, як  арештований за хабар Всеволод Князєв очолив Верховний Суд та пояснив, чому судді ВС проголосували за Кравченка.

Після звільнення через хабарництво Всеволода Князєва з посади голови Верховного Суду новим очільником ВС став Станіслав Кравченко, який має багатий досвід негативних кейсів. Попри це очільник Вищої ради правосуддя Григорій Усик впевнений, що Кравченко все ж заслуговує на цю посаду. Про це очільник ВРП розповів в інтерв’ю Інні Ведерніковій та пояснив, чому, на його думку, не спрацювала система відбору у випадку з Князєвим.

Зазначимо, що до «багажу» Кравченка можна віднести: негативний висновок Громадської ради доброчесності (ГРД) за 2017 рік, коли він претендував на посаду судді ВС; судові рішення, які були предметом розгляду Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) і які він приховав; проблемами з декларуванням гектара землі в Козельці; рішення щодо Пукача із зміни утримання під вартою на підписку про невиїзд.

«Ви, мабуть, представляєте думку більшої частини суспільства, громадськості, але мені здається, що вона склалася не зовсім об’єктивно. Чи можна взагалі порівнювати Кравченка і Князєва? Так, у Кравченка непростий життєвий і професійний шлях. Можливо, з помилками, але він перед вами, як на долоні. З усіма плюсами і мінусами. А скільки працював у судовій системі пан Князєв? Якщо не помилюся, то десь років п'ять. І де він працював? В одному суді у Миколаєві. І це суд першої інстанції. Для мене оця ідеальна репутація «чистого аркуша» — більш тривожний сигнал, ніж різноплановий досвід. Я не думаю, що людина зробила свій ганебний вибір, ставши головою ВС. Щось у цієї людини було всередині, що її підштовхнуло до такого раніше», – зазначив Усик, відповідаючи на зауваження щодо Кравченка.

Відповідаючи на питання, чому не спрацювала система відбору, очільник ВРП заявив, що «це на рівні морально-психологічних якостей людини». За його словами, і українські, і міжнародні експерти обмежені в інструментах, які можуть виявити це. Останні, як зазначив Усик, взагалі живуть в іншому середовищі і не розуміють українського контексту. Він заявив, що Князєв виріс у певних умовах, він починав свій життєвий шлях у школі, потім навчався у ВНЗ.

Нагадаємо, що звільнений через хабарництво Князєв вчився в Одеській юридичній академії одіозного Ківалова, де в наглядовій раді досі числиться Портнов. Там, як зауважила Інна Ведернікова, напевно, формується специфічний світогляд.

«Можна і так сказати. Вже на етапі навчання людина починає аналізувати реальність. Змінювати її, спираючись на свої цінності, або пристосовуватися. Тут так можна, тут так робиться, це проходить і дає свій результат. От із цим збоченим розумінням він доволі грамотно будував свою кар'єру. Для мене він був як взірець — молодий, перспективний, грамотний, правильно націлений. І тут така жадоба до грошей. Суми, що їх озвучило Національне антикорупційне бюро (НАБУ), не вкладаються в якісь розумні рамки взагалі. Питання, чи можливо стовідсотково розкрити таки риси на етапі відбору? Не впевнений. Тому тільки превенція у вигляді невідворотності покарання. Незважаючи на посаду, особу або велику повагу до неї», – зазначив у відповідь Усик.

Коментуючи бажання обурених людей запровадити в Україні довічне ув’язнення для топчиновників, Усик заявив, що не вважає ключовим аспектом крайню міру покарання. На його думку, кращим було б реалізувати невідворотність покарання на всіх рівнях та етапах.

«Навіть якщо суддя допускає незначне дисциплінарне порушення, він має розуміти, що вже це може бути крахом його кар’єри. Нам треба уніфікувати конкурсні відбори. Плюс постійний дисциплінарний контроль і невідворотність покарання в комплексі дадуть результат. Адже на Заході теж виявляють корупціонерів, тому що ніяка характеристика чи довідка не відкриває душу людини», – додав Усик.

Нагадаємо, 15 травня НАБУ викрило голову Верховного Суду Всеволода Князєва на одержанні хабаря розміром близько 3 мільйонів доларів за рішення суду на користь олігарха Костянтина Жеваго. За інформацією джерел ZN.UA на тлі затримання Князєва обшуки провели ще у 18 у суддів Верховного Суду України, які слухали вказану справу.

16 травня Пленум Верховного Суду достроково припинив повноваження голови ЗС Всеволода Князєва. Проти рішення не виступив жоден із присутніх. ВАКС узяв суддю під варту до 14 липня 2023 року з можливістю внесення застави у розмірі 107,36 мільйона гривень.

26 травня Пленум Верховного Суду обрав новим головою ВСУ голову Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Станіслава Кравченка. За його кандидатуру проголосували 108 учасників пленуму із 148 присутніх. Напередодні виборів стало відомо, що Станіслав Кравченко прямо пропонував суддям в обмін на голоси на свою користь вибити для них державні квартири, «на які судді мають право, за яке треба боротись».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі