Голова Верховного Суду заявив про необхідність оперативного створення електронного суду

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Голова Верховного Суду заявив про необхідність оперативного створення електронного суду © sud.ua
Усі проєкти, які до війни рясно фінансували європейські донори, було провалено.

Війна остаточно показала, що багато судових процедур і процесів не відповідають сучасним реаліям. В Україні необхідно оперативно створити електронний суд, зазначив в інтерв’ю ZN.UA голова Верховного Суду Всеволод Князєв, з яким поговорила Інна Ведернікова

«Перші сигнали про те, що багато процесуальних норм треба змінювати і спрощувати, звісно, дав ковід. Ну, а війна остаточно вказала напрям. Це стосується використання інформаційних технологій під час розгляду судових справ. Питання, яке давно вирішене в більшості розвинених країн Європи та світу, в нас перебуває на зародковій стадії. Упродовж чотирьох останніх років електронний суд так і не був створений відповідними службами. У результаті, ми опинилися в ситуації, коли і фізично неможливо добратися до суду, і електронного суду, по суті, немає», – заявив Князєв.   

За його словами, Верховний суд вже розробив проміжний законопроєкт стосовно цього, який дає можливість слухати справи у віддаленому  режимі.   

Говорячи про служби, відповідальні за провал впровадження системи електронного суду Князєв зазначив, що йдеться про конкретні підрозділи Державної судової адміністрації. Голова Верховного Суду додав, що попри величезну кількість грошей — а це сотні мільйонів гривень, виділених за весь попередній період, — держава не змогла навіть на десять відсотків просунутися на цьому напрямі.  

Водночас були напрацювання, і деякі елементи системи електронного суду навіть тестували ще 2018 року. Однак ситуацію в довоєнний час щодо запуску такого суду Князєв коментувати не захотів.  

«Не коментуватиму довоєнного часу, а щодо сьогодення, то зараз ми дуже активно співпрацюємо з нашими польськими колегами, які нещодавно перейшли у формат електронного суду. Їхня система організації судочинства дуже схожа на нашу. Тому тепер ми напрацьовуємо разом із ними методику. З фінансовим забезпеченням питання складне. Нині я веду переговори з низкою міжнародних організацій, зокрема з ЄБРР, із цього приводу», – зазначив Князєв.  

Водночас він додав, що важко сказати скільки грошей треба вкласти Заходу. Це буде зрозуміло, коли в Україні ухвалять відповідні зміни до кодексів.  При цьому Князєв зазначив, що питання в тому, наскільки глибоко ми вирішимо зайти в систему електронного суду. Або вона буде досить фрагментарною, з розглядом справ певної категорії. Або всі справи розглядатимуться в електронному вигляді. Або тільки на тих територіях, де ведуться воєнні дії.  За словами Князєва, з головами парламентських комітетів з цього приводу відбувається постійна комунікація.  

Голова Верховного Суду додав, що він поки що сходиться не з усіх питань з парламентською монобільшістю та комітетом стосовно законопроєкту. І підтримки Верховної Ради із впровадження віддаленого розгляду справ наразі немає.  

«Перспективною і позитивною в усіх значеннях (зокрема і в антикорупційному) є повна автоматизація, як у розвинених країнах. Але там уже з’являються питання зовсім іншого порядку. У той час як ми сперечаємося про те, як сканувати документи в канцелярії, вони віддали розгляд справ першої інстанції штучному інтелекту. Паралельно відповідаючи на моральне питання про те, чи має право людина на перегляд її справи людиною. Ви розумієте величину прірви? У порівнянні з цими країнами ми перебуваємо просто в нульовій точці», – заявив голова Верховного Суду.  

Однак він зазначив, що можна вже зараз поставити стратегічну мету й маленькими кроками починати рухатися. Віддавати шаблонні справи (аліменти та дрібні правопорушення, наприклад) комп'ютеру з наступним правом у разі незгоди звернутися до судді, поступово тим самим скорочуючи витрачання величезних людських і фінансових ресурсів.  

Князєв також зауважив, що виїзд органів влади, в тому числі і судів, це демотивуючий сигнал для громадян, який свідчить  про те, що треба здаватися.  При цьому він додав, що передбачити, який саме суд може опинитись в окупації та потребує евакуації, дуже складно. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі