Виїзд органів влади, в тому числі і судів, це демотивуючий сигнал для громадян, який свідчить про те, що треба здаватися, вважає голова Верховного суду України Всеволод Князєв. При цьому він додав, що передбачити, який саме суд може опинитись в окупації та потребує евакуації, дуже складно.
«Прийняття рішень про евакуацію суддів, поліції, СБУ, районних і міських адміністрацій — це дуже складні рішення. І, згідно з рекомендаціями ВС, їх мали приймати колективи судів та територіальні підрозділи Державної судової адміністрації в кожному конкретному населеному пункті, з огляду на ситуацію, що склалася», - зазначив він.
Зокрема у рекомендаціях зроблено першочерговий акцент на збереженні життів суддів і працівників апаратів судів. Однак баланс між професійним обов'язком та захистом свого життя кожен суд мусив знаходити самостійно
«Ми вже проходили це з «ДНР/ЛНР» у 2014 році. Я знаю багатьох голів судів, які до останнього виносили рішення щодо незаконних дій окупантів на окупованих територіях. Я не можу зараз вийти і сказати: давайте про всяк випадок евакуюємо всі суди. Можливо, з погляду безпеки це було б найкраще рішення. Але гірше — в частині впливу на моральний дух людей, які продовжують залишатися на цих територіях і захищати їх», - підкреслив суддя.
Князєв розповів також, що частину працівників судів, яким довелось покинути домівки, уже прихистили колеги на заході України, частину пощастило розмістити в зарезервованих прихистках. Також з прихистком допомагають європейські суддівські асоціації, зокрема Польщі, Литви, Словенії.
«З окупованих на найпершому етапі війни територій нам практично не вдалося вивезти справи. Тільки завдяки діям голів судів удалося вивезти документи щодо особливо тяжких злочинів і резонансних справ. Не скрізь, на жаль. Ба більше, йдеться про десятки тисяч справ, для вивезення яких потрібна величезна кількість транспорту. Як у нас із гуманітарними коридорами і коли росіяни пішли на їх узгодження, ви знаєте. Краматорськ, до речі, теж був заявлений як коридор. Людей би вивезти, не кажучи вже про справи...», - сказав із сумом він.
Суддя додав, що попри це існують процесуальні механізми відновлення справ у рамках судів, куди передано їхню підсудність.
Судова система України увійшла у війну на піку перезавантаження основних органів судової влади. Сьогодні всі процеси реформування ВККС та ВСП заморожені. Частина повноважень — тих, що не зазначені у Конституції, перейшли до голови Верховного суду.
Як судова система переформатувалась в умовах війни? Які існують механізми виявлення суддів-колаборантів та що з ними роблять далі? Чому досі працює ОАСК, де лежить позов Януковича, і чим це загрожує нашій державності? Чому саме зараз потрібний електронний суд і від кого залежить його впровадження? Чим може обернутися для судової системи критичне недофінансування Кабміном? Про це та багато іншого читайте в інтерв'ю Інни Ведерникової з головою Верховного суду Всеволодом Князєвим: «Мені соромно за рішення членів ВРП, які подали у відставку за два дні до початку війни»