В Україні може відновитися та зрости кількість зловживань на грошах донорів. І одних лише САП, НАБУ, НАЗК та ВАКС не вистачить для реагування у тому числі і на такі випадки. Є ще 150 тисяч працівників правоохоронної системи та прокуратури, в реформуванні яких, як і в чесних експертних установах, що діють на базі МВС, влада не зацікавлена. Адже ручне управління силовиками — основа для появи таких кейсів, як в Одесі. Що з цим робити в інтерв’ю ZN.UA заявив очільник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко, з яким поспілкувалась Інна Ведернікова.
«Щоб правоохоронна система працювала належним чином, потрібно, аби керівниками правоохоронної системи були люди, призначені за результатами незалежних конкурсів. Щоб людина приходила на посаду й нікому нічого не була винна. Щоб у неї не було жодних умовних зобов’язань перед будь-ким, хто її призначив або рекомендував на цю посаду. Тоді вона працюватиме. До того ж правоохоронній системі потрібно дати кримінально-процесуальне законодавство, що справді працює», - зазначив Клименко.
Тобто за його словами, потрібен дієвий механізм, аби особу, яка вчинила злочин, можна було притягнути до відповідальності та відновити порушене право. В нас, як зазначив Клименко, ця система неробоча, бо тривалий час до КПК в ручному режимі вносили зміни під конкретну ситуацію, конкретну справу та особу. Після цього й з’явилися правки стосовно строків у розслідуваннях, які в принципі ніде в світі не трапляються.
«Йдеться про строки слідства у фактових кримінальних провадженнях. Тобто зареєстровано кримінальне провадження за фактом вчинення якогось злочину, є певний строк для його розслідування, але якщо ви в цей строк не встановили особу, яка вчинила цей злочин, або не встигли зібрати всі докази у справі і слідчий суддя не подовжив цей строк, справу має бути закрито. І її фактично закривають і злочин не розслідують далі, ніхто не винен, і неважливо, що суми збитків можуть бути на мільярди. На мою думку, строки слідства в таких кримінальних провадженнях можуть обмежуватися лише строками давності притягнення до кримінальної відповідальності, як у решті цивілізованих країн», - додав глава САП.
Наявність таких строків, як додав Клименко, породжує різну практику в порядку їх обрахування в різних кримінальних провадженнях і різних ситуаціях — під час об’єднання проваджень, після скасування постанови про закриття, в умовах воєнного стану й до нього тощо.
«Це нонсенс. Спочатку змінюють те, що змінювати не потрібно було, а потім іще й «удосконалюють»… Так робив попередній парламент, так само вчиняє й теперішній. Уже була спроба внести зміни до статті 364 КПК, що поховало б половину наших справ і дало змогу зловживати безкарно», - заявив Клименко.
Зокрема, це стосується і законопроєкта №8235, серед авторів якого — той самий голова правоохоронного комітету Сергій Іонушас.
«Йдеться не так про сам законопроект, як про окремі правки до нього, подані вже в процесі розгляду до другого читання, наскільки я розумію. Але тут не потрібно нічого вдосконалювати, треба просто скасувати строки слідства у фактових кримінальних провадженнях. І все стане на свої місця. Як і для того, щоб унеможливити затягування справ, потрібно уточнити лише кілька норм у КПК», - підсумував глава САП.
Раніше керівник практики кримінального права, партнер LCF Law Group, кандидат юридичних наук Максим Шевердін в коментарі ZN.UA зазначив, що у разі підписанням президентом України прийнятого парламентом законопроєкту № 8235 про зміни до кримінального кодексу правоохоронні органи муситимуть закрити усі кримінальні провадження за статтею Кримінального кодексу 407 «Самовільне залишення військової частини або місця служби», в яких обвинувачувані підозри покинули місце служби менш ніж на три доби, через втрату чинності норми закону.