Голосування Ради за постанову про створення нових районів перенесли на 14 липня

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Голосування Ради за постанову про створення нових районів перенесли на 14 липня
За зміни до Бюджетного кодексу, що стосуються збереження більшості податків, в тому числі 60 відсотків ПДФО в громадах, планують проголосувати пакетом в той же день.

Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував Верховній Раді прийняти проект постанови про утворення та ліквідацію районів №3650, повідомили на сайті "Децентралізація в Україні".

 «Ми рекомендуватимемо парламенту приймати редакцію постанови, доопрацьовану у Комітеті. Це не через те, що є якісь конфлікти чи непорозуміння з міністерством. Ми усвідомлювали, що через брак часу певні речі доведеться вирішувати на рівні Верховної Ради, але з залученням фахівців Мінрегіону», - прокоментував народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безгін.

Як повідомлялося, чергові місцеві вибори у жовтні 2020 року мають пройти на новій територіальній основі громад і районів. Після місцевих виборів усі громади вийдуть з-під впливу району (районних органів влади). Район матиме свої повноваження і джерела наповнення бюджету, і вони ніяк не перетинатимуться, як це маємо в чинній системі, з повноваженнями і ресурсами громад. Усі громади будуть рівними за статусом і матимуть прямі міжбюджетні відносини з державою. Усіх громади матимуть повноваження і джерела ресурсів, які зараз є у міст обласного значення. Основною функцією районів буде координація територіальних підрозділів органів виконавчої влади.

Водночас, як зазначили на сайті децентралізації, парламентський Комітет з питань бюджету рекомендував Верховній Раді України прийняти в першому читанні проект закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи» № 3614.

Законопроект передбачає, що сільські, селищні, міські бюджети більше не залежатимуть від району. Всі 1470 територіальних громад, території яких уже затвердив уряд, перейдуть на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.

Виходячи із законопроекту, доходи й видатки між бюджетами районів та територіальних громад розмежують. Районні бюджети пропонується виключити із системи горизонтального вирівнювання. Тобто районні бюджети не отримуватимуть базову дотацію і не будуть на прямих міжбюджетних відносинах з державним бюджетом.

Формування районних бюджетів здійснюватиметься за рахунок:

► власних доходів:

  • податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності; засновником яких є райрада;
  • плата за ліцензії та сертифікати господарської діяльності, що видані РДА;
  • орендна плата за користування майном, що перебуває в комунальній власності; засновником яких є райради;
  • орендна плата за водні об’єкти, що надаються РДА та райрадами (до розмежування між громадами);
  • інші доходи.

► дотацій та субвенцій, які можуть спрямовуватися з інших бюджетів.

Бюджети 1470 територіальних громад, згідно з чинним бюджетним та податковим законодавством, будуть на прямих міжбюджетних відносинах з державним бюджетом. Серед їх основних надходжень:

  • ПДФО 60 %;
  • місцеві податки і збори;
  • рентні платежі;
  • акцизний податок;
  • доходи від використання комунального майна;
  • плата за надання адміністративних послуг;
  • трансферти (дотації, субвенції) тощо.

Отже, всі 1470 територіальних громад будуть незалежними – органи влади районного рівня не матимуть на них жодного адміністративного та фінансового впливу.

За даними ZN.UA, Верховна Рада за обидва проекти постанов голосуватимуть в один день пакетом 14 липня. Хоча спочатку депутати планували розглянути проект постанови №3650 у четвер, 2 липня. Перенесення дати голосування за документ щодо утворення нових районів пов'язане з тим, що постанова ще має пройти обговорення у фракціях. У зв'язку з різними поглядами депутатів на продовження реформи, комітет і профільне міністерство вирішили ґрунтовно підійти до підготовки голосування і дати депутатам вичерпну інформацію про те, як і на основі чого пройде другий етап децентралізації, в рамках якого Україна отримає нову карту громад і районів.

Подробиці про ситуацію і ризики, пов'язані з реформою децентралізації напередодні знакового голосування читайте в матеріалі Інни Ведернікової "Судний четвер. Чи завалять мери децентралізацію?" для ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі