Туреччина та США прагнутимуть згладити низку розбіжностей між союзниками по НАТО під час візиту міністра закордонних справ Туреччини до Вашингтона, пише AP NEWS. Але надії невеликі.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу зустрінеться у середу у Вашингтоні з американським колегою Ентоні Блінкеном. Адміністрація президента США Джо Байдена тримала дистанцію з Туреччиною через все більш авторитарний курс президента Реджепа Тайіпа Ердогана та політики обмеження прав і свобод.
Проте, розташована на перехресті між Сходом і Заходом, Туреччина залишається стратегічно важливою для Вашингтона. Торік турецький уряд допоміг укласти найважливішу угоду між Росією та Україною, яка дозволила переправити мільйони тонн українського зерна на світові ринки, запобігши продовольчій кризі в умовах війни.
Союзники НАТО часто розходяться в думках з низки питань, і найсерйозніші суперечки стосуються закупівлі Туреччиною ракет російського виробництва та американської підтримки курдських бойовиків у Сирії.
Придбання системи ППО С-400 у 2017 році призвело до санкцій та виключення Туреччини із програми розробки винищувача нового покоління F-35. Втративши можливість придбати F-35, Анкара зараз намагається поповнити свій парк винищувачів літаками F-16. Але угода стикається з опозицією у Конгресі.
Цього тижня Чавушоглу висловив упевненість у тому, що угода щодо придбання 40 винищувачів F-16, а також технологій для відновлення існуючого парку літаків подолає перешкоди Конгресу.
"Ми досягли угоди з адміністрацією Байдена, і важливо, що адміністрація наголосила, що ця угода важлива не тільки для Туреччини, а й для НАТО", - сказав Чавушоглу журналістам. — Якщо адміністрація твердо стоятиме на своєму... тоді проблем не буде».
Заступник прес-секретаря Держдепартаменту США Ведант Пател відповів у п'ятницю повідомив ЗМІ про те, що адміністрація Байдена також домагається схвалення Конгресу на постачання F-35 Греції, іншого члена НАТО та сусіда Туреччини, з якою має багато розбіжностей.
У Сирії підтримка США курдського воєнізованого угруповання YPG з 2014 року обурила Анкару через зв'язки між YPG та Робочою партією Курдистану, або РПК, яка 39 років веде повстанську боротьбу проти Туреччини та внесена до списку терористичних організацій США та Європейського Союзу.
Підтримка YPG змусила високопосадовців турецьких чиновників звинуватити Вашингтон у зв'язках з терористичними атаками, такими як листопадовий вибух у Стамбулі, внаслідок якого загинули шестеро людей.
Стурбованість США щодо теплих відносин Анкари з Кремлем посилилася після початку війни в Україні. Незважаючи на те, що зв'язки Туреччини з Москвою призвели до таких проривів, як зернова угода та обмін полоненими, Вашингтон стурбований тим, що санкції проти Росії, запроваджені через її невмотивований напад на Україну, можуть не спрацювати, оскільки за останній рік рівень зріс. турецько-російської торгівлі
Зволікання Анкари з ратифікацією заявок Швеції та Фінляндії на вступ до НАТО посилило тертя між союзниками.
Недавні спроби Туреччини зблизитися із Сирією після десятиліття запеклої ворожнечі призвели до нових тертя зі США.
Після зустрічі міністрів оборони Сирії та Туреччини у Москві минулого місяця Держдепартамент США знову заявив про своє небажання нормалізувати відносини з Дамаском.
Минулого четверга головний представник департаменту Нед Прайс заявив на регулярному брифінгу для ЗМІ, що "ми не бачили, щоб цей режим у Дамаску зробив щось, що заслуговувало б на нормалізацію або поліпшення відносин".
"Будь-який, хто взаємодіє з режимом, повинен запитати, чи приносить цю взаємодію користь сирійському народу, який несе на собі весь тягар того, що завдав йому його власний уряд", - додав Прайс.
Американські військові також попередили, що можлива турецька операція проти YPG на півночі Сирії може дестабілізувати регіон та відродити угруповання "Ісламська держава".
У рамках іншої давньої суперечки Верховний суд США мав у вівторок розглянути справу Halkbank. Турецький державний кредитор звинувачується у відмиванні грошей, банківському шахрайстві та змові за те, що нібито допомагав Ірану обходити санкції.
Нагадаємо, раніше глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу висловився за підтримку мирного плану президента України Володимира Зеленського, який передбачає виведення України на кордони 1991 року, репарації та трибунал для російських військових злочинців. Під час візиту до Африки Чавушоглу заявив, що Туреччина вірить у закінчення війни за столом переговорів