Генеральний секретар підконтрольної агресору Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), білоруський генерал-лейтенант Станіслав Зась пропонує ввести на Донбас "миротворців" ОДКБ, про це він заявив в інтерв'ю Reuters.
Для цього, за його словами, потрібні "добра воля України" та "мандат Радбезу ООН".
"Гіпотетично можна собі це уявити, якщо буде добра воля з боку України — це все ж таки їх територія — якщо буде мандат Ради Безпеки ООН, таке рішення, якби це було необхідно, підтримали всі наші уряди", — заявив Зась у своєму першому інтерв'ю західним ЗМІ.
При цьому він висловив упевненість у тому, що єдиним способом "вирішення кризи в Україні" є переговори.
"Я не вірю, що ситуація може повернутися до тієї, яка була колись, коли танки розміщувалися на своїх базах, а солдати — у казармах. Цього не станеться. Потрібно розуміти, що слід сідати за стіл переговорів та про щось домовлятися. Це — нова реальність", — сказав Зась.
В інтерв'ю Станіслав Зась розповів, що у розпорядженні ОДКБ у постійній готовності перебувають 17 тисяч військових та спеціальні миротворчі сили чисельністю майже 4 тисячі військовослужбовців.
За його словами, у разі потреби ОДКБ може швидко розгорнути величезну кількість військ.
"Повірте, ми можемо надіслати стільки, скільки потрібно. Якщо нам потрібно 3 000, ми надішлемо їх. Якщо нам потрібно 17 000, ми надішлемо їх. Якщо нам потрібно більше — буде більше. Стільки, скільки потрібно", — заявив Генсек ОДКБ.
Як відомо, ОДКБ спирається на збройні сили шести її членів: Росії, Білорусі, Вірменії, Казахстану, Киргизстану та Таджикистану. Найбільш чисельне представництво в Росії, причому єдиний військовий штаб очолює також представник Росії.
Сам Зась в інтерв'ю відкинув ідею про те, що ОДКБ є засобом просування російського впливу і заявив, що напруженість між Сходом і Заходом залишатиметься небезпечно високою доти, доки не буде досягнуто згоди про гарантії безпеки, яких Москва вимагає від Заходу, що за його словами, відповідає інтересам усього регіону та ОДКБ.
Серед інших вимог Москва хоче, щоб НАТО припинила свою експансію на схід і пообіцяла не розміщувати наступальне озброєння в Україні та інших країнах, близьких до Росії.
6 січня прем'єр-міністр Республіки Вірменія Нікол Пашинян, який також є головою Ради колективної безпеки ОДКБ оголосив про введення військ у Казахстан для придушення протестів.
15 січня, "зачистивши" вуличні протести, "миротворці" ОДКБ повернулися до Росії.
У Білому Домі заявляли про те, що Вашингтон має питання щодо законності запиту Казахстану на розгортання в країні сил ОДКБ.
США надіслали запит до Казахстану про роз'яснення причин звернення до Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) під час масових протестів, які забрали життя понад 160 людей.