Заява, прийнята за підсумками чотиристоронньої зустрічі у Женеві, стала діалогом про Україну, а не з Україною. Питання, які Україна мала б вирішувати через застосування внутрішніх конституційних демократичних процедур, їй нав'язують ззовні.
Таким чином переговори у Женеві прокоментував міністр закордонних справ України (2003 - 2005, 2010 - 2012) Костянтин Грищенко.
За словами дипломата, "згода на цей документ створює для ключових міжнародних гравців правове підґрунтя для вирішення за нас того, що ми повинні самі для себе визначати".
"Відновлюється хибна практика XIX століття, коли долю країн і навіть кандидатури їхніх лідерів визначали на міжнародних конференціях", - констатував екс-глава МЗС.
"Висновок невтішний: ми погодились стати об'єктом, а не самостійним гравцем. Київ мав наполягати, щоб в документі містилося хоча б опосередковане визнання наших прав на Крим, хоча б через згадування у тексті поваги до територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах. І попри те, що нібито Захід поклав на Росію відповідальність за підтримку деструктивних сил в Україні, проблема безперечної для всіх, крім російських речників, участі військових РФ в подіях на Донбасі взагалі зникла з документу", - підкреслив він.
ТАКОЖ: Повний текст заяви за підсумками переговорів у Женеві з українського питання
"Інтернаціоналізувати кризу, поки не вичерпані всі внутрішні можливості для її вирішення, є, щонайменше, передчасним. Там, де йдеться про прямий виклик всій системі міжнародної безпеки і базовим принципам міжнародного права, США та ЄС і так опонують і будуть далі опонувати Росії. Натомість ми маємо за будь-яких умов наполягати на своєму визначальному праві голосу у дискусіях, що стосуються наших внутрішніх справ та глибинних національних інтересів", - вважає Грищенко.
Екс-голова МЗС зазначив, що децентралізація, формування збалансованого представництва всіх регіонів в уряді, компромісна мовна політика - все це не має бути предметом міжнародних переговорів.
"Ці та будь-які інші питання внутрішнього життя повинні вирішуватися в парламенті, уряді. Зрозуміло, із залученням уповноважених представників всіх регіонів та за підтримки авторитетних міжнародних структур, таких як, зокрема, Рада Європи та ОБСЄ", - підкреслив Грищенко.
"Сподіватися, що Захід все вирішить з Росією за нас, означає йти дорогою, що веде до нового Мюнхену. Тоді Прага повністю поклалася на Лондон та Париж, а результат всім добре відомий. Від нас залежить, чи українська криза тільки підтвердить відомий вислів Гегеля, що історія вчить тому, що нічому не вчить", - підсумував він.
Подробиці читайте у статті Костянтина Грищенка "Женевська декларація: виклик для України". !zn
Читайте також:
Дещиця розповів, на які поступки пішла Україна у Женеві
На переговорах в Женеві Росія заперечувала присутність своїх військових на сході України
"Донецька народна республіка" вирішила не визнавати женевські домовленості