Спецпідрозділи створено незаконно, і від того, що "Беркут" перейменовано в КОРД, суть не змінюється і системна проблема не вирішена, заявив DT.UA полковник запасу, міністр оборони в 2005-2007 рр., голова комітету ВР з питань національної безпеки і оборони у 2007-2012 рр. Анатолій Гриценко.
"Які функції спецпідрозділів? Що допускається при масових заворушеннях і провокаціях? Який порядок застосування зброї? Відповіді на ці запитання мають лягти в основу законів. Цього не зроблено жодним силовиком після Майдану. Від того, що "Беркут" перейменовано в КОРД, суть не змінюється. Спецпідрозділи створено незаконно. Системна проблема не вирішена. Що ставить під загрозу і громадян, і бійців спецпідрозділів", - заявляє екс-міністр.
На його думку, питання про те, де лінія розмежування між правом громадян на протест і застосуванням зброї, є ключовим, і саме тому важливо дати на нього відповідь не у відомчих наказах міністрів, а у законі.
"Широке обговорення законопроекту, експертні висновки й рекомендації Венеційської комісії допоможуть ввести у чіткі законні рамки всіх - громадян, владу і правоохоронців", - наголосив Гриценко.
"Терпінню людей є межа, можливий потужний протест. У такій ситуації правоохоронні органи можуть повестися по-різному. Ще під час Майдану я подав судовий позов з приводу незаконного застосування "Беркута" у Києві. У березні 2014-го суд виніс рішення. По-перше, суд визнав, що влада не мала права стягувати в Київ спецпідрозділи з регіонів. По-друге, не мала права застосовувати зброю проти мирних громадян. По-третє, що "Беркут" створено незаконно. Бо визначати структуру й функції силових відомств повинен парламент законом (так записано в Конституції), і ніхто з міністрів-силовиків не має права своїм наказом створювати власні міні-армії (спецпідрозділи), яким надається право застосовувати зброю проти громадян. На жаль, незважаючи на те судове рішення, за два роки після Майдану змін не відбулося: у МВС, СБУ, Управлінні держохорони як і раніше триває практика створення не законом, а відомчим наказом спецпідрозділів типу "беркутів", "альф", "омег", "оплотів". Усе це за межами правового поля", - заявив Гриценко.
Читайте також: Як зберегти довіру до нової поліції
Нагадаємо, раніше DT.UA писало, що глава МВС не повинен мати права вичищати апарат, звільняти і відсіювати людей, виходячи з особистих або політичних інтересів.
Детальніше про реформу МВС читайте у статті "Реформа МВС. Без мундира" Інни Ведернікової у свіжому випуску "Дзеркала тижня".