FT: Політична ворожнеча в Києві може погано позначитися на обороні України

Поділитися
FT: Політична ворожнеча в Києві може погано позначитися на обороні України © Офіс президента
Британське видання звертає увагу на кілька епізодів української політики за останні тижні, допускаючи, що це можуть бути ознаки появи тріщин в українській єдності в часи війни.

Українці на вулицях Києва розмірковували про те, що минув тиждень відтоді, як Росія здійснила найбільшу атаку на столицю за допомогою безпілотників. І в цей момент сталася атака іншого типу.

Мер Києва і давній політичний суперник президента Віталій Кличко заявив у п'ятницю німецьким ЗМІ, що Україна «скочується до авторитаризму» під керівництвом Володимира Зеленського.

«Це була безпрецедентна публічна критика, якої не було небачена з початку повномасштабного вторгнення Росії, а також кульмінація зростаючого особистого невдоволення серед старих ворогів президента, втоми від війни та розчарування тим, що західні союзники відвертають свої погляди від України», - пише  Financial Times.

«У якийсь момент ми перестанемо відрізнятися від Росії, де все залежить від примх однієї людини», - сказав Кличко, колишній професійний боксер, який, як вважають, має президентські амбіції.

«Люди дивуються, чому ми не були краще підготовлені до цієї війни, чому Зеленський до останнього моменту заперечував, що вона буде... або як росіяни змогли так швидко дістатися до Києва», - додав він, повторюючи тези, які з лютого 2022 року обговорюються в українському суспільстві майже виключно в приватному порядку.

У неділю Зеленський відреагував на це, закликавши громадськість «пам'ятати, що битва за долю України триває» і що «вона ведеться не в соціальних мережах, не в суперечках з політичних питань, не в чварах».

Financial Times пише, що в суботу Зеленський розпалив чергову ворожнечу, заборонивши своєму попереднику і політичному опоненту Петру Порошенку виїжджати з країни для проведення низки зустрічей, в тому числі з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Служба безпеки України заявила, що рекомендувала парламенту відкликати дозвіл на поїздку Порошенка після того, як їй стало відомо про зустріч з Орбаном. У відомстві стверджують, що російська розвідка планувала використати цю зустріч у власних пропагандистських цілях і посіяти розбрат у Києві. Сам Порошенко наполягає, що хотів спробувати переконати угорського прем’єра змінити свою думку щодо початку переговорів про вступ України в ЄС.

Політична ворожнеча, на думку аналітиків, може розглядатися як тривожна ознака того, що єдність, яка тримала країну разом перед обличчям російської агресії, починає давати тріщини. І це в той час, коли війна переходить у виснажливий глухий кут після невдалого українського контрнаступу.

Поглиблення розколів і обливання брудом відбувається на тлі гострих дебатів у США і ЄС щодо майбутнього фінансової та військової допомоги Києву. Деякі посадовці та аналітики в Україні занепокоєні тим, що внутрішні чвари можуть завадити західним союзникам продовжувати надавати підтримку.

Після повномасштабного вторгнення Росії минулого року Зеленський оголосив воєнний стан, а український парламент почав штампувати закони на підтримку надзвичайних повноважень, необхідних президенту для захисту країни та переведення її на військові рейки. Але політичний консенсус щодо Зеленського та його дій починає хитатися, оскільки війна затягується.

«Політика повернулася, безумовно», - сказав український чиновник з найближчого оточення Зеленського.

На додаток до політичного суперництва, напруженість у відносинах між Зеленським та його головнокомандувачем ЗСУ генералом Валерієм Залужним накопичувалася вже більше року. Але громадськість дізналася про напругу в їхніх стосунках лише минулого місяця, коли Залужний дав інтерв’ю виданню The Economist, в якому сказав, що війна зайшла в «глухий кут».

Зеленський одразу ж відповів йому, наполягаючи на тому, що «глухий кут» - це неправильний термін, хоча пізніше визнав, що контрнаступ не досягнув своїх цілей. Потім Зеленський звільнив командира, який вважався близьким до Залужного, не повідомивши його про це. Члени президентської партії «Слуга народу» також долучилися до конфлікту, публічно нападаючи на головнокомандувача і вимагаючи його заміни.

«Схоже, що суперництво має політичне підґрунтя після того, як нещодавні опитування показали, що Зеленський і Залужний показали б майже однаковий результат, якби вибори відбулися зараз», - пише Financial Times.

Опитування київської групи «Рейтинг", проведене в листопаді, показало, що 42% виборців обрали б Зеленського, тоді як 40% зізналися, що проголосували б за Залужного. У тому ж опитуванні 82% респондентів заявили, що довіряють Залужному, таку ж відповідь щодо Зеленського дали 72% опитаних.

Зеленський відкинув ідею проведення виборів у воєнний час, і близько 80% українців теж вважають, що зараз не підходящий час для голосувань. Але у нього може виникнути спокуса змінити свою думку і провести вибори раніше, перш ніж його популярність ще більше впаде, - кажуть інсайдери. Зеленський також застеріг українських генералів від втручання в політику, заявивши, що це було б «величезною помилкою».

У той час як дехто в Києві вважає, що міжусобиця - це просто повернення української політики в звичне русло, інші вбачають у ній руку Кремля. Спікер парламенту України Руслан Стефанчук відкинув твердження про конфлікт між Зеленським і Залужним як «російську пропаганду», яку поширюють російські канали. Високопоставлений український урядовець також сказав виданню, що «не було ніякої конфлікту, а лише дезінформація».

Голова зовнішньої розвідки України Олександр Литвиненко у рідкісній публічній оцінці війни минулого місяця попередив, що Москва нарощує зусилля з розколу і дестабілізації України, в тому числі шляхом розпалювання невдоволення серед політичної і військової еліти країни в надії вплинути на зміну керівництва.

«Росіянам байдуже, хто прийде до влади після нинішнього керівництва. Вони переконані, що хто б це не був, він не зможе контролювати ситуацію і Україна зануриться в хаос», - сказав Литвиненко.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі