FT: Перед Зеленським стоїть вибір: або реформи, або олігархи

Поділитися
FT: Перед Зеленським стоїть вибір: або реформи, або олігархи © Офіс президента
Щоб стати реформатором, Зеленський повинен дистанціюватися від олігархів.

Вже кілька місяців в Україні відбуваються позитивні речі. Новий молодий президент Володимир Зеленський здобув переконливу перемогу в травні після обіцянки радикальних змін. Через кілька тижнів його партія "Слуга народу", сформована на швидкоруч, отримала першу в історії монобільшість на парламентських виборах. Енергійний прем'єр-міністр приступив до амбітних реформ, пише газета Financial Times.

Хоча автор попереджає, що в останні два тижні почали відбуватися і тривожні події. Олігарх Ігор Коломойський, підозрюваний в тому, що він допоміг привести Зеленського до влади, але який провів більшу частину останніх двох років за кордоном, з'явився в українській столиці. Потім прем'єр-міністр сказав FT, щоб Київ відкритий для врегулювання ситуації з "ПриватБанком", яким Коломойський володів до націоналізації в 2016 році з передбачуваної дірою в 5,5 млрд доларів на рахунках банку. Україна намагається повернути мільярди з допомогою кримінальних звинувачень проти олігарха. Коломойський стверджує, що попередній уряд повісив нього цю дірку для того, щоб захопити його цінний актив.

Угода із повернення банку або зняття претензій до Коломойського не лише ризикує поставити під загрозу майбутнє фінансування від МВФ та інших західних партнерів, які наполягли на націоналізації "Приватбанку" для захисту фінансової стабільності. Це може підірвати інші позитивні кроки уряду, підкреслює газета.

Прихильники Заходу, які хочуть побачити, як Україна, нарешті, відмовиться від клептократичної моделі, значною мірою дали Зеленському перевагу, навіть незважаючи на те, що комік став відомий завдяки каналу Коломойського. Вони випустили з уваги призначення президентом Андрія Богдана - адвоката Коломойського – головою Офісу президента.

Інвестори привітали призначення 35-річного прем'єра Олексія Гончарука. Він почав активну програму з легалізації продажу сільгоспугідь, приватизації державних підприємств, лібералізації ринку праці, протидії рейдерству та посилення захисту власності.

Автор пише, що 10 вересня на фотографії, зробленій в кабінеті президента, були усміхнений Коломойський із Зеленським і Богданом. Мільярдер привернув до себе увагу на київській конференції, організованої олігархом-конкурентом Віктором Пінчуком. Потім прем'єр-міністр сказав в інтерв'ю FT, що Зеленський хоче "знайти спільні рішення" щодо "ПриватБанку", хоча пізніше заявив, що його слова неправильно витлумачили.

Відбуваються і інші речі, які викликають тривогу, продовжує FT. Поліція приїхала в головний офіс "Приватбанку" і будинок колишньої глави НБУ Валерії Гонтаревої, яка керувала очищенням банківського сектору України, включаючи націоналізацію банку Коломойського. Минулого тижня будинок Гонтаревої під Києвом згорів в результаті підпалу. Коломойський наполягав на тому, що він не стоїть за інцидентами. Хто б не був винен у цьому, вони уособлюють повернення до темних часів, які були в Україні 20 років тому - повна протилежність тому, що країна хоче презентувати сьогодні.

Детальніше про судові справи Приватбанку читайте в статті Юлії Самаєвої "Гра на лондонську публіку" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі