Експертів аудіоматеріалів «справи Борзих» залякували відправкою на фронт – джерела

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Тиснули також на профільного заступника міністра. Мова може йти про «кураторство СБУ».

За даними джерел ZN.UA, справу Борзих та втручання його адвокатської кантори в Державний реєстр судових рішень намагались зам’яти, зокрема перешкоджаючи проведенню офіційної експертизи зібраних слідством матеріалів – на профільного заступника міністра юстиції та експертів Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз чинили різносторонній тиск аж до залякування відправкою в зону бойових дій, йдеться у статті  «Справа адвокатів-хакерів. Як НАБУ виявило паразитів» редакторки відділу політики ZN.UA Інни Ведернікової.

Встановити повну схему цифрового втручання в реєстр судових рішень слідчим Національного антикорупційного бюро удалося лише в середині 2024 року, коли фахівці бюро та Кіберполіції зламали ноутбуки фігурантів. До цього слідчі півтора місяці — з листопада по грудень 2023 року — прослуховували офіс юридичної компанії.

«Хоча прослуховування було закінчене ще наприкінці грудня 2023 року, експертизу призначили лише в листопаді 2024-го. Чому не раніше? На це є кілька причин, у тому числі значний обсяг матеріалів, необхідність зібрати їх у єдину картину, бюрократичні перешкоди, а також спротив усередині системи», - вказує на труднощі розслідування Ведернікова.

Спочатку аудіозаписи з офісу передали на фоноскопічну експертизу до Центру судових експертиз МВС, але у січні 2025 року експерти центру заявили, що начебто  через технічну несумісність прошивки не можуть дати однозначного висновку.

«Це рішення виглядало сумнівним: до того моменту слідство уже мало чітку картину — розмови, дії, зафіксовані в реєстрі, і прив'язку до фігурантів», — підкреслює журналістка неоднозначність ситуації.

Врешті записи  передали до підпорядкованого Мінюсту Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз. Тоді ж і почався тиск на експертів та профільного заступника міністра. Мета — затягти або й взагалі зірвати експертизу.

«Наші джерела в правоохоронних органах повідомили, що методи тиску на експертів і заступника міністра були доволі «винахідливими». Андрія Гайченка «викрили» на підконтрольному Борзих сайті — УНН. Колеги з Bihus.Info ще у 2017 році детально розповідали про цю зв’язку. У хід ішли погрози — аж до «відправлення зама на нуль». Потужний арсенал, як для юридичної фірми. За словами джерел, аналогічні методи застосували і до експерта, якого після підписання висновку затримали на виході з інституту працівники ТЦК. «Заброньований» експерт провів у військкоматі до третьої ночі», - пише журналістка про застосований арсенал «заходів протидії».

Однак експертизу таки провели і згідно з її результатами записи розмов були визнані автентичними, що забезпечило юридичну основу для наступного етапу кримінального провадження. Більше того, джерела ZN.UA зазначили, що експертизу змогли завершити на три дні раніше, що й стимулювало захисників «адвокатів» до авральної реалізації плану примусової «відправки на нуль».

«Люди, обізнані з ситуацією, стверджують: всю операцію курував особисто заступник голови СБУ Олександр Поклад», — йдеться у матеріалі про небуденний «дах» юристів-експрокурорів.

Нагадаємо, 1 квітня НАБУ оголосило підозру колишньому заступнику головного військового прокурора Анатолія Матіоса, а нині адвокату  Дмитру Борзих у несанкціонованому доступі до закритої частини Єдиного державного реєстру судових рішень. Також підозру повідомлено двом адвокатам його фірми.

За даними ZN.UA, Борзих та адвокати його фірми офіційно або неофіційно представляє інтереси у таких неоднозначних справах як Бориса Кауфмана, ексдепутата Київради Олександра Грановського, власника Винниківської тютюнової фабрики Григорія Козловського та ексголови НБУ Кирила Шевченка.

За даними слідства, підозрювані незаконно отримали доступ до закритої частини ЄДРСР, включно з рішеннями ВАКС, та передавали закриту інформацію своїм клієнтам. За попередніми даними, підозрювані переглянули  понад 7,5 тисячі закритих судових рішень.

При цьому Борзих мав доступ на Банкову та особисто до заступника голови ОПУ Олега Татарова. За час «роботи» його фірми НАБУ зафіксувало понад 30 «зливів», у тому числі у справі ексміністра аграрної політики Сольського. 

ВАКС частково задовольнив клопотання САП та застосував до Борзих запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 10 млн грн та носіння електронного браслету.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі