Дуда розповідав багато про те, що "суверенітет і незалежність України для Польщі – одне з ключових питань", а "присутність України за столом НАТО на саміті у Варшаві обов'язкова".
За цими гучними словами, щоправда, ховається менш приємна правда. Про це на сторінках Rzeczpospolita пише оглядач Єнджей Бєлєцький. Він нагадує, що в травні цього року на саміті Східного партнерства в Ризі прем'єр-міністр Ева Копач не змогла добитися від ЄС навіть розмитої обіцянки можливого членства у майбутньому. Так само і президент Анджей Дуда влітку не зміг вмовити НАТО хоч би натякнути на можливу перспективу України вступити в Альянс.
"Польща страшними темпами втрачає вплив на західну політику щодо України з минулої весни, коли виявилося, що польсько-шведська обіцянка українцям не реалізовується в реальному житті", - пише оглядач, натякаючи на те, що програма Східного партнерства, яка з'явилася з ініціативи Варшави і Стокгольму, просувається не дуже швидкими темпами.
Автор додає, що відсутність серйозної фінансової і військової допомоги з боку Варшави остаточно переконала президента Петра Порошенка в тому, що йому краще шукати підтримки у тих країн, які мають вплив на рішення Кремля – Німеччини і Франції. І новому польському уряду навряд чи вдасться змінити цю ситуацію, яка дісталася йому в спадок від попередників. Оглядач нагадує, що під час передвиборчої кампанії партія "Право і Справедливість" вирішили мовчати щодо питання України, щоб не налаштувати проти себе виборців "правих" поглядів. А погіршення відносин між Варшавою і Брюсселем лише зміцнив переконання Порошенка, що головним його союзником в ЄС повинен бути не Дуда, а хтось інший. Адже його вплив на європейське об'єднання дуже обмежене.
Вчора в Києві польський президент, зрештою, сам це частково визнав, заявивши, що "треба докласти усі можливі сили" для виконання Мінських угод. Але ще навесні під час виборчої кампанії він критикував "дитячу французько-німецьку дипломатію" і вимагав включити Польщу в переговори з Володимиром Путіним про мир в Україні.
"Такого реалізму дуже бракувало польській східній політиці. І навіть якщо Дуда визнав це не повною мірою, це і так лишиться його найбільшим досягненням над Дніпром", - йдеться в статті.
На противагу песимістичному погляду оглядача Rzeczpospolita польське видання Newsweek навпаки відзначило успіх президента Польщі в Україні. На думку авторів журналу, Дуда здивував Порошенка конкретикою під час зустрічі в Києві. Замість порожніх, але гучних слів він пообіцяв наполягати на продовженні санкцій проти Росії, протистояти побудові російської газотранспортної системи "Північний потік-2", посилення військової співпраці в рамках польсько-українсько-литовської бригади і пообіцяв Україні місце за столом на саміті НАТО у Варшаві наступного року.