Форсований Росією і "Газпромом" проект будівництва газопроводу "Північний потік-2" має політичний, а не економічний зміст, а тому його реалізація може нашкодити зацікавленим країнам, заявили президент України Петро Порошенко і президент Польщі Анджей Дуда на спільній прес-конференції в Києві у вівторок, 15 грудня.
Зокрема, президент Порошенко подякував польській стороні за її позицію щодо неприпустимості реалізації проекту "Північний потік-2" і необхідності подальшого використання ГТС України для транзиту російського газу в Європу.
"Це тверда позиція України і тверда позиція Польщі", - сказав він, додавши, що Київ у цьому питанні координується з партнерами із Словаччини "з величезною кількістю країн ЄС".
Український президент висловив переконання, що даний проект є виключно політичним і не має сенсу з економічної точки зору. "І ми вважаємо неприпустимим можливість політичного тиску як на країни-члени ЄС, так і на Україну внаслідок реалізації цього проекту", - сказав Порошенко.
У свою чергу Дуда підтвердив, що позиція Варшави збігається з позицією Києва: "Польща висловлює свій офіційний протест. У нас в цьому питанні спільна позиція з Україною", - заявив він.
"Це не тільки економічний проект або бізнесовий, це проект економічного характеру, що суттєво втручається в питання енергетичної безпеки наших країн. І в цьому зв'язку не можна його приймати", - зазначив Дуда, додавши, що польська сторона буде на всіх можливих форумах відстоювати цю позицію.
Як повідомив Порошенко, на переговорах з Дудою та польською стороною окремо обговорювалося питання енергетичної безпеки. "Я хотів би подякувати польську сторону за створення всіх умов завершення розробки техніко-економічного обґрунтування для будівництва інтерконектора", - сказав Порошенко.
Напередодні візиту Дуди в Київ, глава МЗС Польщі в інтерв'ю німецьким ЗМІ заявив про те, що Німеччина надто помітно захищає інтереси Росії в Євросоюзі, навіть більше, ніж країн-членів ЄС, таких, як Польща. Зокрема, незважаючи на висновки Єврокомісії щодо недоцільності реалізації "Північного потоку-2", Берлін намагається обійти рішення європейського відомства, переконуючи, що угоду укладено не між країнами, а між компаніями.
На початку вересня "Газпром" і європейські енергоконцерни домовилися про будівництво "Північного потоку 2". Нові нитки газопроводу повинні будуть транспортувати 55 млрд кубометрів газу з Росії до Німеччини і далі в ЄС по дну Балтики.
Серед акціонерів "Північного потоку-2", крім російського "Газпрому", також німецька BASF, італійська E. ON, французька ENGIE, австрійська OMV і британсько-голландська Royal Dutch Shell. Запустити газопровід планується в 2019 році, і одночасно відмовитися від транзиту російського газу через територію України.
Серед акціонерів "Північного потоку-2", крім російського "Газпрому", також німецька BASF, італійська E. ON, французька ENGIE, австрійська OMV і британсько-голландська Royal Dutch Shell.
Ряд країн-членів ЄС різко виступили проти будівництва "Північного потоку-2".
Тим часом, офіційною позицією ЄС залишається пріоритет зниження енергетичної залежності від РФ.
Зокрема, Євросоюз вирішив спрямувати зусилля на підтримку газопроводів, альтернативних російським "потоків". Брюссель затвердив постанову про "енергетичну дипломатію", згідно з яким ЄС приступає до створення умов для переформатування енергетичних відносин з РФ. Зокрема, Брюссель вирішив зосередити зусилля на просуванні Південного газового коридору.