Про це в статті для Atlantic Council пише експерт Андрес Аслунд. Він нагадує, що в США і ЄС переконані, що Україні потрібна політична стабільність для проведення реформ. Але історія спростовує цю думку. В часи радикальних змін політики дуже швидко стають непридатними для своєї роботи. У чотирьох найбільш успішних посткомуністичних країнах Польща і країни Балтії стали лідерами з проведення реформ. І уряди там змінювалися мало не щороку впродовж першого десятиліття трансформацій.
Також занепокоєння викликає те, що всі посткомуністичні країни корумповані і чинний уряд за це завжди несе відповідальність. Тому такі уряди, власне, і програють на виборах у демократичних країнах Східної Європи. "Стабільна посткомуністична влада" дорівнює "корумпована влада". Власне, варто лише згадати, що Микола Азаров був прем'єр-міністром України найдовше після розпаду СРСР.
Тож аргументи на користь проведення дострокових виборів в Україні переважають над аргументами проти. Найбільш вагомим з них, звісно, лишається війна з Росією. Але вона, здається, стала менш інтенсивною через зосередженність Кремля на Сирії.
Ще одним аргументом противників виборів в Україні було те, що чинний уряд повинен лишитися, щоб продовжити реформи. Але саме правляча партія президента Петра Порошенка, схоже, і зриває цей процес, якщо згадати причини відставки міністра економіки Айвараса Абромавічуса. Таким чином, нинішня влада ще й витісляє орієнтованих на проведення реформ міністрів, щоб замінити їх менш завзятими у цьому питанні.
І останній аргумент полягає в тому, що Україні треба привести в порядок свій державний бюджет. Але, на думку Аслунда, він цілком в нормальному стані, оскільки Київ проробив хорошу роботу в 2015 році. Зокрема, він виділяє успіхи у енергетичній реформі, податковій, фіскальній, банківській реформі, скорочення регуляторних відомств і проведення змін у державних закупівлях. Найбільна проблема України - це корупція, з якою, на думку Аслунда, найкраще боротися виборами. Вони можуть привести до влади нові обличчя. Експерт нагадує головну перевагу парламентських виборів 2014 року: у Верховній Раді з'явилися нові депутати, які ніколи не працювали в парламенті. І таких 54%.
Існує велика розбіжність між сприйняттям ситуації в середині України і на Заході. Українці переконані, що чинна влада - це джерело корупції. Про це свідчать опитування. Тому існує небезпека, що українці вирішать, що Захід насправді захищає корупціонерів. Тож краще нехай зміна влади відбудеться в демократичний спосіб. Однак важливим питанням лишається: на яких умовах пройдуть нові вибори?
Україна вже ухвалила закон про державне фінансування передвиборчих кампаній, щоб зменшити залежність політиків від фінансування олігархів. Також Аслунд радить Україні повернутися до виборчого законодаства, згідно з яким були проведені вибори в 2006 і 2007 році. На його думку, ті кампанії були одними з найпрозоріших і "найчесніших".
Також, на думку експерта, нинішні політичні партії в Україні не сповідують жодної ідеології. Більшість з них - це просто регіональні сили, які представляють інтереси тамтешніх баронів. Тому в країні повинні з'явитися нові політичні сили. Однак це завдання для суспільства.
Головною причиною для зволікання з проведенням виборів лишається вірогідність збільшення кількості популістів у Верховній Раді. Найбільш страшними прикладами прецедентім можна вважати вибори в жовтні 1992 року в Польщі і у грудні 1993 року в Росії. Ці кампанії закінчилися тим, що проведення реформ було заморожене. Однак Польща змогла повернутися на шлях змін і зараз процвітає, а Росія досі не просунулася далеко в цьому полі. Враховуючи те, що в Україні сильне громадянське суспільство, вона ближча до Польщі, ніж до Росії.
Аслунд підбиває підсумки, що дострокові вибори в Україні не такі страшні, як здається, вони найкращі ліки від корупції у владних колах і вони можуть стати приводом привести в порядок виборче законодаство.
В цей же час, президент Петро Порошенко пообіцяв не допустити дострокових парламентських виборів. Під час зустрічі з представниками Аспен інституту він сказав, що коаліція "має визначитися – і щодо кандидатури членів Кабінету міністрів та керівника уряду, і щодо програми і порядку реформ, які мають бути проведені, і щодо позицій фракцій, які будуть входити до складу цієї коаліції".
За даними опитування "Рейтингу", в січні 2016 року ідею розпуску парламенту і призначення нових виборів Верховної Ради підтримували 50% українців, проти - 34%.
Останнім часом неодноразово заявляла про необхідність дострокових парламентських виборів лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
Лідер партії "Самопоміч" Андрій Садовий заявив, що проти дострокових виборів.
Результати опитувань показують, що при дострокових виборах збільшать свої фракції в Раді "Батьківщина" і "Опозиційний блок". При цьому "Народний фронт" Арсенія Яценюка опиниться за бортом парламенту. Також у Раду можуть пройти "Свобода" та "Громадянська позиція".