Сьогоднішній склад Кабінету міністрів є легітимним урядом України, однак президент і учасники парламентської коаліції повинні докласти зусиль для виходу з політичної кризи. Про це глава уряду Арсеній Яценюк заявив у ефірі програми "10 хвилин з прем'єр-міністром", яку демонстрували українські телеканали увечері в неділю, 28 лютого.
"Уряд юридично є повністю легітимним і продовжує працювати. Однак політична невизначеність залишається, їй треба покласти край", – підкреслив Яценюк.
За словами прем'єр-міністра, відповідальність за вихід з кризи лежить на президентові Петрові Порошенку, а також на парламентських фракціях, що сформували коаліцію "Європейська Україна": "Народний фронт", БПП, "Бактькивщина", "Самопоміч" і "Радикальна партія".
Глава уряду також розповів про загрози та ризики, які несуть в собі можливі позачергові вибори Верховної Ради.
" У політичній істерії я не бачу турботи про Україну. Бачу звичайний розрахунок дорватися до влади. Відправити уряд у відставку, паралізувати виконавчу владу, змусити президента погодитися на дострокові парламентські вибори, результат яких передбачуваний – вони закінчаться руїною", – застеріг Яценюк.
Згідно з результатами соціологічного дослідження КМІС, проведеного в лютому, якби вибори відбулися найближчим часом, то до Ради пройшли б сім партій: БПП, "Батьківщина", "Самопоміч", "Опоблок", "Радикальна партія", "Свобода" і "Громадянська позиція ". Рейтинг "Народного фронту" склав 2,5%, що не дозволяє партії прем'єра подолати п'ятивідсотковий бар'єр і провести депутатів до парламенту.
Нагадаємо, 18 лютого спікер парламенту Володимир Гройсман оголосив про вихід з коаліції фракції "Батьківщина" (19 депутатів) і фракції "Самопоміч" (26 депутатів). Тим часом, фракція "Радикальної партії" досі формально перебуває в складі парламентської коаліції "Європейська Україна".
Таким чином, зараз формально в коаліції складаються три фракції - "Блок Петра Порошенко" (136 депутатів), "Народний фронт" (81) та "Радикальна партія" (21 депутат), всього 238 осіб.
За словами лідера фракції "Блоку Петра Порошенко" Юрія Луценка, наступного тижня керівники парламентських демократичних фракцій почнуть переговори про створення нової коаліції під новий уряд.
16 лютого Верховна Рада не змогла прийняти резолюцію недовіри Кабінетові міністрів, яка має наслідком відставку всього уряду. Таким чином, парламент не зможе знову ставити питання про відставку Кабміну до наступної сесії, тобто до вересня.
Як пише Юлія Мостова в статті "Ми ділили апельсин...", провальне голосування за недовіру уряду Яценюка стало результатом змови, покликаного розіграти президентську відставкову ініціативу і, при цьому, забезпечити впевненість суспільства і фракції БПП в щирості та рішучості намірів президента.
Порошенко змусила піти на такий крок категорична позиція віце-президента США Джо Байдена – Білий дім виступив проти відставки прем'єр-міністра.
За Конституцією президент має право розпустити Верховну Раду, якщо в ній протягом 30 днів не буде формальної коаліції. 16 лютого президент України Петро Порошенко заявив про те, що скористається своїм правом на розпуск Ради тільки в крайньому випадку.