Дострокові вибори у Чорногорії можуть визначити її шлях до ЄС – АР

Поділитися
У передвиборчих перегонах беруть участь як проєвропейські, так і проросійські та просербські партії.

У неділю в Чорногорії відбудуться дострокові парламентські вибори, які можуть дати уявлення про те, чи зможе цей невеликий член НАТО на Балканах подолати глибокі політичні розбіжності та нестабільність, що перешкоджають його вступу до Європейського Союзу, пише Associated Press.

Близько 542 тисяч виборців мають право обирати з 15 партій та коаліцій, які висувають своїх кандидатів, починаючи від груп, які твердо дотримуються прозахідних поглядів, і закінчуючи просербськими та проросійськими.

Вибори стануть першими в Чорногорії за понад 30 років, у яких не братиме участі Міло Джуканович, який майже безперервно обіймав посаду прем'єр-міністра або президента країни з 2001 року. Він програв президентські вибори у квітні та відійшов на другий план у політиці.

Опитування та аналітики передбачають, що центристський рух "Європа зараз", лідерами якого є фінансовий експерт Мілойко Спаїч і нинішній президент Яков Мілатович, швидше за все, набере найбільшу кількість голосів, але не отримає достатньо місць у парламенті, щоб самостійно сформувати новий уряд.

37-річний Спаїч, колишній міністр фінансів, який у 2021 році провів економічні реформи, що включали підвищення середньої заробітної плати, тепер обіцяє подальше підвищення зарплат, а також семигодинний робочий день замість восьмигодинного.

"Я дуже зацікавлений у реалізації плану, який я представив громадянам. Я піду у відставку, якщо мені не вдасться його реалізувати", - сказав Спаїч, який може стати наступним прем'єр-міністром країни, на одному зі своїх передвиборчих мітингів.

"Демократична партія соціалістів", яку раніше очолював Джуканович, переживає спад популярності після трьох десятиліть домінування, і нове керівництво шукає шанс на повернення.

Лідер партії Данило Живкович звинувачує нинішній уряд країни в тому, що він ставить під загрозу шлях Чорногорії до ЄС і обіцяє розблокувати його, якщо ДПС повернеться до влади. Чорногорія, мальовнича країна на Адріатичному морі з населенням близько 620 тисяч осіб, колись вважалася першою у черзі на вступ до ЄС серед країн Західних Балкан.

Джуканович привів Чорногорію до незалежності від Сербії у 2006 році та кинув виклик Росії, вступивши до НАТО у 2017 році. На попередніх парламентських виборах у 2020 році альянс, в якому домінували партії, які прагнуть більш тісних зв'язків із Сербією та Росією, усунув ДПС від влади.

Однак новий правлячий альянс незабаром розпався, що зупинило шлях Чорногорії до ЄС і призвело до політичної безвиході. Минулого року уряд впав у результаті голосування про недовіру, але через тупикову ситуацію він залишався на своїй посаді протягом кількох місяців.

У недільних виборах також візьмуть участь коаліція "Єдина реформаторська дія", до якої входить чинний прем'єр-міністр Дритан Абазович, і просербська та російська коаліція "За майбутнє Чорногорії".

Абазович, який представив себе як лідера, який бореться з мафією в країні, де поширена злочинність та корупція, також обіцяє кілька кроків щодо підвищення рівня життя виборців.

"Коли ми переможемо мафію, у всіх будуть (гроші), - сказав нещодавно Абазович. - Ми створимо фонд справедливості, який поверне вкрадені кошти до бюджету держави та всіх громадян".

Млява виборча кампанія освіжилася цього тижня тим, що Абазович і лідер партії Europe Now Спаїч обмінялися звинуваченнями з приводу південнокорейського "криптокороля" До Квона.

Квона арештували у Чорногорії в березні за міжнародним ордером на арешт разом з іншим громадянином Південної Кореї через крах його криптовалюти Terraform Labs на 40 мільярдів доларів, який розорив роздрібних інвесторів по всьому світу.

Південна Корея та США вимагали його екстрадиції з Чорногорії, де він перебуває під судом за звинуваченням у використанні підробленого паспорта.

Абазович стверджував, що Спаїч мав тісні ділові контакти з До Квоном. Спаїч назвав звинувачення Абазовича "політичним переслідуванням зі страху втратити владу".

Політичний аналітик Даліборка Уляревич сказала, що подібні заяви та контрзаяви доводять, що головним питанням виборів є не вступ до ЄС, а "економічний популізм", про що свідчить те, що більшість партій обіцяють більші зарплати.

"Цей шлях (до ЄС) припинився. Ми не рухаємось у бік ЄС. ЄС не був ні темою, ні передвиборчою обіцянкою, він був повністю втрачений у цій частині", - сказала Уляревич.

Перед достроковими парламентськими виборами у Чорногорії цієї весни відбулися президентські вибори. Про їхні особливості розповідає Володимир Цибульник у статті "Вибори у Чорногорії: багато питань для України".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі