Дострокові вибори Ради неможливі без оновлення Конституції, - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Дострокові вибори Ради неможливі без оновлення Конституції, - експерт
Новообраний президент України не має чітко визначених конституційних повноважень, у тому числі і що стосуються підстав для дострокового припинення повноважень Верховної Ради України.

Як не парадоксально, але, незважаючи на абсолютну недовіру народу до діючої Верховній Раді, сьогодні немає твердого правового підстави для її розпуску.

Про це у своїй статті для ZN.UA пише доктор юридичних наук Олексій Ющик.

Як зазначив Ющик, зараз немає цілком легітимною Конституції України в частині, що регулює організацію державної влади; отже, немає незаперечних правових норм, за якими дозволено припинити повноваження Верховної Ради.

"Справа в тому, що редакцію Конституції 1996 р. змінили в 2004-му з порушенням Конституції, що установив Конституційний Суд України у 2010 р. Однак при цьому він сам порушив Конституцію, повернувши автоматично дія норм у їх первинній редакції. У 2014 р. вже Верховна Рада неконституційним способом відновлює редакцію змін до Конституції 2004 р. щодо парламентсько-президентської форми правління замість президентсько-парламентської", - пояснив він.

Таким чином, за словами експерта, тієї частини Конституції, яку змінювали зазначеними неконституційними способами, поки що не вистачає легітимності, принаймні остання може бути піддана сумніву. Тобто новообраний президент України не має чітко визначених конституційних повноважень, у тому числі і що стосуються підстав для дострокового припинення повноважень Верховної Ради України.

"Щоб стати на правовий шлях здійснення державної влади - як главою держави, так і іншими органами влади - необхідно терміново усунути цей пробіл. Інакше політико-правових конфліктів не буде кінця", - підкреслив Ющик.

За його словами, є простий спосіб вирішити цю проблему: "Зміни до Конституції мають бути внесені системно, тобто на всі її розділи, таким чином, що це повинна бути Конституція в новій редакції. Підкреслюю: не нова Конституція, а нинішня Конституція в новій редакції. Далі текст Конституції України в новій редакції виноситься на всеукраїнський референдум за народною ініціативою та приймається ним. Проголошує цей референдум своїм указом президент України відповідно до чинної Конституції та закону про всеукраїнський референдум, діючи виключно на правовій основі".

"Разом з Конституцією в новій редакції (що є, по суті, законом про внесення змін до Конституції України, лише викладеним по-іншому, з техніко-юридичної точки зору) на всеукраїнський референдум повинен бути винесений Конституційний закон про введення в дію Конституції України в новій редакції. Цей закон передбачає видання президентом України указу про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України з метою приведення її у відповідність до вимог Конституції і проведення позачергових виборів народних депутатів вже восени нинішнього року", - пише доктор юридичних наук.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Олексія Ющика "Легітимний президент в Україні є. На черзі - легітимна Конституція". !zn

Читайте також:

У новій Конституції спростять процедуру імпічменту і убезпечать нардепів від репресій

Нова Конституція спростить формування коаліції в Раді

Конституційна реформа розширить повноваження прем'єра щодо формування уряду

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі