Домінуюча позиція "Слуги народу" передбачає величезні можливості і ризики – Atlantic Council

Поділитися
Домінуюча позиція "Слуги народу" передбачає величезні можливості і ризики – Atlantic Council
Спостерігачі в Україні та за її межами турбуються щодо такої високої концентрації влади в руках партії Зеленського.

Дострокові вибори у Верховну Раду України ознаменували початок нової політичної реальності. Вперше в історії країни одна політична партія здобула більшість у парламенті. Президент країни з цієї ж партії. В Україні ніколи не було президента з такою великою передвиборною підтримкою і такою малою кількістю зв'язків зі старим політичним класом. В цьому році президентські і парламентські вибори "прибрались у будинку" і змили багатьох старих "динозаврів". Але чи будуть ці нові особи мати якесь значення в управлінні країною, задається питанням автор DT.UA Андреас Умланд у своїй колонці для Atlantic Council.

Автор зазначає, що спостерігачі в Україні та за її межами турбуються про такої високої концентрації влади в руках партії "Слуга народу". Багато хто застерігає від авторитарних загроз і небезпек, які може спричинити однопартійне управління. Більш сприятлива перспектива передбачає, що політичний ландшафт України може бути контекстуалізован в логіці британського Вестмінстерського типу демократії з ідеєю "переможець отримує все". Цей підхід частково відкидає поділ, баланс і контроль влади. Замість цього, Вестмиістерська парадигма підкреслює ясність громадської відповідальності, а також різке розмежування між партією влади і опозиційними силами. Вибори в Україні тепер дали результат, коли вся виконавча і велика частина законодавчої влади перебуває в руках однієї партії. Але партія "Слуга народу" не може робити все, що їй подобається; для конституційних змін все ще потрібна більшість у дві третини голосів парламенту, що означає, що партія Зеленського повинна буде співпрацювати з іншими.

Домінуюча позиція "Слуги народу" передбачає величезні можливості і ризики.

Подавляюче домінування Зеленського у виконавчій і законодавчій гілках влади дає йому інструменти для швидкої реалізації його ідей - якими б вони не були. Твитнуть Поделиться

Це окрема тема, але тут спостерігачі б'ють тривогу з приводу змішаних сигналів, що виходять з перших двох місяців перебування Зеленського на посаді президента, зауважує Умланд. Однак це також покладає відповідальність за успіхи та невдачі України прямо на його плечі.

Однак, на відміну від британської моделі, парламентська більшість Зеленського складається в основному з новачків, які ніколи раніше не були на державній службі. У його команду входять кілька кваліфікованих політичних консультантів, юристів та антикорупційних активістів, але є і весільний фотограф, керівник медіа (Олександр Ткаченко – ред.), у якого є тісні зв'язки з горезвісним олігархом Ігорем Коломойським, п'ять коміків, хтось, хто управляє звалищем металобрухту. Є ще сімнадцять безробітних, які також є частиною його команди. Ці парламентські новачки будуть діяти в недостатньо інституціоналізованому і надзвичайно "монетизованому" політичному середовищі.

Вони будуть приймати і реалізовувати рішення в країні, де правопорядок ще не встановлено. Твитнуть Поделиться

Їх чекає багато політичних і особистих проблем, у тому числі з спокусливими пропозиціями українських олігархів, до яких вони, можливо, не готові.

На цьому тлі головне питання на найближчі роки буде полягати не стільки в тому, чи Україна стане авторитарною чи проросійською, або те й інше, як попереджають деякі коментатори-панікери. Швидше, головне питання полягатиме в тому, підтвердить себе "звична спадкоємність еліти" країни, сформульована німецьким політологом Інгмаром Бредісом як ключовий внутрішньополітичний виклик України. Рада не тільки на цих виборах зробила розворот, але і раніше він був на значному рівні.

І незважаючи на часті коливання, поведінка еліти не сильно змінилося за останні тридцять років. Твитнуть Поделиться

Умланд пише, що замість цього український парламент, як і інші інститути, характеризується такою ж поганою поведінкою. Депутати показують постійну схильність брати участь у хабарництві, кумівстві та фаворитизмі. Безумовно, до цих патологій також схильні і розвинені демократії. Тим не менш, вони були набагато більш поширені в Україні і в більшості інших пострадянських республік, ніж у західних державах.

Може повна перемога Зеленського остаточно порушити ці поведінкові патерни? Недавня історія країни і, можливо, сучасна політична історія припускають, що майбутній крок буде важким, резюмує автор.

За результатами обробки Центральною виборчою комісією 100% електронних протоколів у багатомандатному виборчому окрузі (за партійними списками) проходять партії "Слуга народу" (43,16% голосів виборців), "Опозиційна платформа – за життя" (ОПЗЖ) - 13,05%, ВО "Батьківщина" – 8,18%, "Європейська солідарність" - 8,10% і "Голос" - 5,82%. Інші партії не долають 5%-ий прохідний бар'єр

Такий розподіл голосів дозволяє "Слузі народу" отримати в парламенті за партійними списками 124 місця, ОПЗЖ – 37, "Батьківщині" – 24, "Євросолідарності" – 23 і "Голосу" – 17.

Таким чином, партію "Слуга народу" у Верховній Раді IX скликання представлятиме 254 депутати, 43 – ОПЗЖ, 26 – "Батьківщину", 25 – "Європейську солідарність", 20 – "Голос", 6 – партію "Опозиційний блок", по одному - "Свободу", "Самопоміч", партії "Біла Церква разом" і "Єдиний центр", також у парламенті буде 46 самовисуванців.

Зазначимо, що чинна редакція Конституції не містить вимоги про обов'язкове входження народного депутата до фракції партії, за списком якої він був обраний у парламент. Тому не виключено, що крім фракцій партій, які подолали 5%-ий бар'єр, у майбутньому парламенті будуть створені депутатські групи, які можуть увійти депутати-мажоритарники.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі