Для відновлення роботи ВРП потрібно призначити десять нових членів: експерти розповіли, як це можна зробити зараз

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Для відновлення роботи ВРП потрібно призначити десять нових членів: експерти розповіли, як це можна зробити зараз © sud.ua
Потрібно, щоб Етична рада завершила відбір кандидатів, а ВР дозволила суддям та іншим суб’єктам призначення проводити голосування онлайн.

У Вищій раді правосуддя залишилися працювати п’ятеро членів — Віктор Грищук, Оксана Блажівська, Віталій Саліхов, Інна Плахтій, а також голова Верховного суду Всеволод Князєв. За Конституцією, ВРП повноважна за наявності щонайменше 15 членів. Отже, аби відновити роботу ВРП, треба призначити ще десять нових членів. Про це у своєму матеріалі для ZN.UA пишуть експерти Михайло Жерняков та Галина Чижик

Вони нагадують, що 2021 року стартували одразу три конкурси на посади у ВРП:

  • конкурс на одну вакантну посаду за квотою юридичних вишів;
  • конкурс на дві вакантні посади за квотою Верховної Ради;
  • конкурс на вакантні посади за квотою з’їзду суддів (на сьогодні йдеться про вісім вакантних місць).

Сьогодні на ці посади претендують 33 кандидати, зокрема 17 суддів. У грудні-січні Етична рада зібрала про них інформацію та навіть провела перші вісім співбесід 21 та 23 лютого, якраз напередодні російського вторгнення. Уже 24 лютого Етична рада повідомила про перенесення всіх запланованих співбесід. Таким чином, процес заморозився.

"Наразі в Етичної ради відсутні перешкоди для відновлення співбесід із кандидатами, зважаючи на те, що інформацію про них уже зібрано, а такі співбесіди можна повністю провести в дистанційному режимі з використанням засобів відеозв’язку", - йдеться в матеріалі. 

Експерти зазначають, що цих кандидатів може бути цілком достатньо, аби відновити повноважність ВРП, тобто призначити до Вищої ради правосуддя відразу десять членів.

"Звісно ж, ми не можемо наперед передбачити, скільки саме кандидатів із 33 рекомендує Етична рада. Втім, незалежний аналіз громадських організацій дає привід для оптимізму", - пишуть вони. 

З огляду на те, що конкурси на посади у ВРП за квотами різних суб’єктів фактично нічим не відрізняються, за винятком конкурсу за квотою з’їзду суддів, в якому можуть брати участь лише судді або судді у відставці, також можна дозволити іншим суб'єктам, що мають вакантні посади у ВРП, як-от президенту, здійснити призначення кандидатів, яких рекомендує Етична рада.

Єдине проблемне питання, що залишається, — як провести з’їзд суддів в умовах воєнного стану. Зазвичай з’їзд суддів передбачає кількаденну конференцію в Києві за участі близько 300 суддів з усієї України. Зібрати 300 суддів в одному місці зараз надзвичайно ризиковано, тим паче що представникам з півдня і сходу дістатися столиці може бути проблематично. Тому найкращим рішенням буде провести з’їзд у дистанційному режимі та вибрати майбутніх членів ВРП онлайн. Для цього треба внести кілька точкових змін до закону про судоустрій.

"Відновити роботу ВРП, не порушуючи Конституції і в дусі започаткованої торік реформи, можна швидко і без надзвичайних зусиль. Для цього треба лише, щоб Етична рада, яка вже повертається до роботи, завершила відбір кандидатів, а Верховна Рада дозволила суддям та іншим суб’єктам призначення проводити голосування онлайн. Якби ці процеси вдалося запустити вже зараз, у червні ВРП могла б відновити роботу", - підсумували фахівці. 

Детальніше про ситуацію читайте в матеріалі "Як найшвидше відновити роботу ВРП, не порушуючи Конституції". 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі