Верховний суд у своєму рішенні щодо Андрія Клюєва та Анатолія Шарія нібито не зобов'язував ЦВК зареєструвати їх кандидатами в народні депутати, а лише рекомендував переглянути рішення по них. Тобто, рішення нібито залишалося за ЦВК.
Голова управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк нібито заявляв про те, що передавав у ЦВК докази проживання Клюєва в Москві, а ЦВК каже, що нібито нічого не отримувала.
ЦВК прийняла рішення про реєстрацію Шарія та Клюєва нібито тільки тому, що інакше б поліграфісти не встигли надрукувати бюлетені. До того ж ЦВК порахувала, що не має права не реєструвати Клюєва і Шарія, оскільки всі підстави для відмови були визнані судом недостатніми, а нових немає. Ну і "не помітила" рекомендаційного рішення Верховного суду і, на всяк випадок, щоб уникнути можливих ускладнень у майбутньому, рішення ухвалила.
Але, розуміючи, що це безпрецедентний випадок, члени комісії готові 3 червня переглянути своє рішення.
"Я відповідально заявляю, що якщо будь-який з державних органів найближчим часом надасть ЦВК хоч один доказ проживання цих осіб протягом останніх 5 років за межами України, я особисто внесу постанову про скасування їх реєстрації", - написала у Facebook секретар ЦВК Наталія Бернацька, тим самим визнавши, що рішення було сумнівним.
"Вважаю справою честі ЦВК витребувати ще раз документи, що підтверджують відсутність цих громадян на території України протягом п'яти років, і зняти з реєстрації Клюєва і Шарія! Завтра підніму це питання в ЦВК і думаю, що колеги підтримають! Прошу всі відповідні органи, не чекаючи запитів ЦВК, надати наявну інформацію!" – написала ще один член комісії Ірина Єфремова, також своїми словами фактично підтвердила, що ЦВК - перестрахувалася і не затребувала документи раніше (хоча Генпрокуратура стверджує, що надавала їх).
Ось тільки "справа честі" і "відповідальність" з'явилися вже після прийняття рішення про реєстрацію. І скасувати його буде непросто: можуть бути просто затягнуті всі відповіді - закон дозволяє. А часу - немає.
Андрій Клюєв, обвинувачений у силовому розгоні Євромайдана в ніч на 30 листопада 2013 року, отримав законне право претендувати на місце у новому парламенті. Хоча в 2014 році був офіційно оголошений в розшук, а даних про перетин держкордону ним після 11 січня 2014 року у прикордонників немає. Проте в суді Клюєв заявив, що прописаний в Донецьку, а достовірність цієї інформації українські правоохоронці зараз перевірити не в змозі з об'єктивних причин. Генпрокуратура повідомила ЦВК, що в рамках кримінальної справи чітко встановлено: Клюєв останні п'ять років живе не в Україні. Однак Верховний суд порахував лист ГПУ недостатнім доказом.
З Шарієм все здається ще більш однозначним. Блогер покинув Україну в 2011-2012 роках після звинувачення в стрільбі в одному із закладів фастфуду. У 2013 році він отримав статус біженця і сам неодноразово публічно заявляв, що не знаходиться на території України з 2012 року. ЦВК в суді надала протокол наради в ОБСЄ, де виступала дружина Шарія, яка публічно заявила, що вони з сім'єю вже сім років не проживають в Україні. Верховний суд вирішив, що протокол наради ОБСЄ - це не доказ, повідомила Ліга.net.
Обурені українці, які вийшли на протест, попередили, що не потерплять такого знущання і відвертої брехні в очі всьому народу. За дві години на Майдані зібралася тисяча людей. Якщо ЦВК та Верховний суд не розберуться між собою і ганебне рішення не буде скасовано, протестуючих буде більше, і протест буде жорсткішим, написав у Facebook волонтер і активіст Роман Синіцин.
Спікер Верховної Ради Андрій Парубій вважає реєстрацію ЦВК кандидатами в депутати Андрія Клюєва і Анатолія Шарія грубим порушенням закону, і має намір звертатися з заявою в Генпрокуратуру і СБУ. Про це Парубій повідомив на своїй сторінці в Facebook у вівторок пізно ввечері.