Всього цього не достатньо. Вражаючі поставки оборонного озброєння армії України, хоч вони й були важливі для неймовірної стійкості й опору країни, не зупинили путінські повітряні удари по цивільних цілях й центрах міст.
Безпрецедентні економічні й фінансові санкції проти Росії, попри свій історичний масштаб й охоплення, не завадили Владіміру Путіну піти на ескалацію його страшної війни проти України. Цього недостатньо.
Про це в статті для CNBC пише головний виконавчий директор Atlantic Council Фредерік Кемпе. Неочікувана трансатлантична й міжнародна єдність, вираженням якої стала також підтримка резолюції Генеральної асамблеї ООН з боку 141 країни, не змусила Путіна відступити. Єдиними країнами, які виступили на його боці під час голосування, були Білорусь, КНДР, Еритрея й Сирія. Хіба може бути ще більш явна ознака того, що Путін перетворив себе на парію? Але, все ж, цього не достатньо.
Надто багато країн у світі досі відводять погляд. 35 країн ООН утрималися від осуду Росії, сподіваючись, що потворна поведінка Путіна мине без потреби для них виступати проти міжнародного злочину. Спроби США і деяких їхніх партнерів вмовити китайського лідера Сі Цзіньпіна не підтримувати путінську воєнну машину теж провалилися. Хоча жодна інша країна наразі не в силах зробити більше, ніж врятувати життя й зупинити війну, ніж Китай.
Путін отримав китайське «зелене світло» на вторгнення від Сі Цзіньпіна у їхній спільній заяві під час відкриття зимової Олімпіади, в якій йшлося про «безпечні» відносини. Російський автократ виконав свою частину угоди, відклавши вторгнення до закінчення змагань в Китаї. Сі, зі свого боку, відмовляється дистанціюватися від Путіна.
Досі реакцією цивілізованого світу на російське вторгнення в Україну була демонстрація єдності. Адміністрація Джо Байдена заслуговує на похвалу за всі публікації розвідувальних даних про наміри Путіна перед війною, таким чином чітко вказавши на винного, а потім очоливши відповідь світу. Європейські об’єднані дії проти Путіна особливо вражають, зважаючи на близьке розташування Москви й залежність від російського газу. Німеччина за вихідні зробила більше, ніж за попередні 20 років для боротьби з російським реваншизмом. Вона скасувала заборону на продаж зброї Україні, підвищила витрати на оборону вище 2% від ВВП. В бюджет на 2022 рік також внесений особливий план для армії на 100 мільярдів доларів.
Якщо все це все ще не змінює путінський курс, єдиний відповідальний варіант - це ще більше рішучих дій і швидко: більше санкцій, більше військової підтримки, більше міжнародної єдності. Є дві переконливі причини, щоб обрати такий курс.
Перша - гуманітарна. Безжальні російські авіаудари по цивільних в Україні спровокували найбільшу кризу з напливом біженців з часів Другої світової війни. Друга причина - історичний імператив. Існує потреба змінити глобальну траєкторію, яка може дозволити жорстокій автократії й чи кривавому хаосу змінювати глобальне майбутнє.
«Вторгнення Путіна в Україну покінчило з 30-річним відпочинком американців від історії. Вперше з часів Другої світової війни США мають справу з могутніми, агресивними ворогами в Європі й Азії, які намагаються повернути колишню славу через захоплення територій і сфер впливу. Війна Путіна - це холодний душ, необхідний для пробудження демократичних урядів в реальності нового світу. Світу, в якому наша стратегія останніх часів надзвичайно неефективна проти довгострокових викликів, з якими ми маємо справу», - писав ексдиректор ЦРУ Роберт Гейтс в статті для Washington Post.
Кемпе погоджується, що війну Путіна проти України варто розглядати не як небезпечний епізод, а епохальний виклик. Розуміючи це, що потрібно зробити?
Центр Стратегії й безпеки Скоукрофта в Atlantic Council склав список деяких дієвих військових ідей, опитавши 37 експертів у сфері національної безпеки. Кожну з них оцінили з огляду на баланс між позитивною вигодою і ризиком ескалації. Найкращі серед них:
- відправити ще більше ударних безпілотників, які українські військові вже дуже ефективно використовують;
- надати засоби електронної боротьби включно з обладнанням, яке блокує супутникову навігацію й зв’язок ворога. Це покращить українські можливості зривати й сповільнювати путінський наступ;
- розширити українську критичну ППО короткої дальності, передавши більше наземних систем близького розгортання, щоб краще захищатися проти російських літаків й ракетних ударів;
Крім того, Кемпе радить все ж закрити небо хоча б частково - над регіонами на заході України, які межують з кордонами Польщі, Словаччини, Угорщини й Румунії. Можна зрозуміти, чому США і НАТО досі відмовлялися від створення безпілотної зони над усією Україною. Але у випадку західної частини країни це буде відповідати гуманітарним потребам. Таке часткове закриття неба буде легше втілити з військової точки зору через близькість регіону до західних військових баз. Крім того, це буде демонстрацією рішучості.
Крім того, США і Європа, а також їхні глобальні партнери, повинні розширити вражаючий список санкцій проти Росії. Як зауважили колишній старший радник директора Служби контролю іноземних активів у Міністерстві фінансів США Браян О’Тул і екскоординатор політики санкцій в Держдепартаменті Деніел Фрід, санкції «розчавили російську фінансову систему, обвалили рубль, спровокували вірогідний дефолт і, можливо, загнали російську економіку в депресію».
Але путінські війська продовжують атакувати, завдаючи удари по цивільних і перетворюючи міські центри в руїни. Тож О’Тул і Фрід запропонували меню з наступних кроків для посилення ефекту:
- розширення санкцій проти поплічників й підлеглих Путіна;
- поширення санкцій на ще більшу кількість банків й ключових компаній (а саме «Газпромбанк», «Россельхозбанк», «Альфабанк». «Совкомфлот», «Российские железные дороги», «АЛРОСА»);
- блокування російського уряду за допомогою санкцій проти всіх державних компаній;
- якщо все це зазнає невдачі, то можна запровадити повне фінансове ембарго й заборону всіх транзакцій, експорту й імпорту з Росією.
Немає жодного сумніву, що Путін продовжить ескалацію, якщо не буде зроблено більше для того, щоб його зупинити.
Путін вже програв. Він ніколи не зможе повністю придушити й окупувати Україну. Крім того, він вже завдав критичний удар самій Росії, чий вплив і престиж він обіцяв побудувати. Однак, опоненти Путіна ще не перемогли. Порятунок України й підтримка спільної мети - це ключ до формування глобального майбутнього. Тому все те, що вже було зроблено проти Путіна, вражає. Але цього все ще не достатньо.