Президент США Джо Байден після отримання осіннього звіту служб розвідки про можливий напад Росії на Україну наказав своїй адміністрації почати діяти швидко, щоб зупинити Путіна, повідомляє CNN .
Побоюючись повторення помилок, скоєних у 2014 році, коли США та Європа були захоплені зненацька анексією Криму Росією, Байден наказав своїй команді національної безпеки використати всі можливі інструменти, щоб спробувати стримати президента Росії Владіміра Путіна, доки до можливого вторгнення залишається кілька місяців, поділився інформацією з CNN — високопосадовець США.
“Те, що ми робимо, дуже виважено та прораховано до дрібниць. Але ми маємо лише близько чотирьох тижнів, щоб здійснити наші плани”, — заявив американський чиновник.
Реакція почалася з бурхливої дипломатичної активності на початку осені, включаючи поїздку директора ЦРУ Білла Бернса до Москви, щоб застерегти Путіна від необдуманих дій. Але разом із тим, як російські війська продовжували накопичуватися біля кордону з Україною, тиха дипломатія швидко перетворилася на різкі публічні попередження Путіну відступити, або зіткнутися з жорсткими санкціями та збільшенням військової допомоги Україні з боку США.
Високопосадовці адміністрації Байдена зараз підкреслюють, що наслідки для Росії виходитимуть за рамки всього, з чим зіткнулася Москва після захоплення українських територій у 2014 році.
"Санкції, які ми ввели щодо Росії в 2014 році, були в основному спрямовані на те, щоб стримати середньостроковий та довгостроковий розвиток конкретних російських державних компаній, обмеживши їх доступ до ринків капіталу та технологій США", — заявив представник Білого дому. Навпаки, варіанти, запропоновані сьогодні, “будуть пригнічуючими, негайними і спричинять значні витрати російської економіки та його фінансової системи”.
Розвідувальне співтовариство США зазнало жорсткої критики у 2014 році, коли Байден був віце-президентом, через те, що вчасно не надало даних про вторгнення Росії в Крим. Тоді, після російської агресії, прагнення Байдена озброїти Україну та запровадити надзвичайно жорсткі санкції проти Росії було відхилено президентом Бараком Обамою. За словами офіційних осіб, Байден у 2014 року, на відміну від Обами, хотів застосувати до Росії максимально жорсткий сценарій.
"Цьогорічна адміністрація поводиться набагато активніше, і тепер є більш реалістичне відчуття того, що Путін отримає у відповідь максимально болючий удар для себе і для Росії", — розповів член Демократичної партії Нью-Джерсі Том Малиновскі, який займав з квітня 2014 по січень 2017 року посаду найвищого чиновника Держдепартаменту з прав людини.
За словами джерел, знайомих із ситуацією, стягування Росією військ до українського кордону призвело до набагато активнішого обміну розвідданими з Україною щодо планування дій Росії, ніж це було у 2014 році.
"Так відбувається тому, що український уряд зараз є більш надійним партнером, ніж було тоді, а ще Байден твердо переконаний, що Україну не можна виключати з будь-яких дискусій щодо її майбутнього", — сказав колишній високопосадовець НАТО.
Як повідомили CNN європейські дипломати, адміністрація Байдена відпочатку ділилася максимально докладними розвідданими про пересування Росії - з НАТО, G7 та європейськими союзниками.
“Я не бачив такого рівня координації на початку 2014 року, — сказав колишній високопосадовець НАТО, який вийшов на пенсію у вересні 2021 року, і це чудово для підвищення політичної згуртованості та обміну інформацією між партнерами”.
Малиновський та інші офіційні особи не втомлюються повторювати, що зараз ситуація кардинально відрізняється від 2014 року.
“Те, до чого зараз потенційно готується Путін, вимагає дій, які будуть набагато помітнішими, ніж ті, які ми бачили у 2014 році. Сили, які він накопичує, — це саме ті сили, які ви накопичили б, якби готувалися до тотального наземного вторгнення в країну, чого не сталося в 2014 році з російськими зеленими чоловічками", — сказав Малиновський.
За словами Майкла Кофмана, директора дослідницької програми Програми досліджень Росії у CNA, російські військові "знаходяться зараз як на долоні".
“У США збільшився розвідувальний потенціал, покращилася якість супутникових знімків, підвищилася політична згуртованість. Все це дозволило США та їхнім союзникам бути більш поінформованими, ніж у 2014 році”, — сказав він.
Тим не менш, нинішні та колишні офіційні особи заявили CNN, що вони бачать деякі помилки з боку Білого дому та ознаки того, що Росія не сприймає серйозно загрози США.
"Я напевно бачу, що справи йдуть краще з погляду серйозності ставлення до можливої загрози і бачу тісне співробітництво з союзниками. Але з Білого дому, як і раніше, надходить багато суперечливих повідомлень і вже було кілька помилок, якими Кремль, мабуть, цілком задоволений, включаючи заяву Байдена на початку цього місяця про те, що відправлення американських військ в Україну не планується, я згоден, що зараз для США не час воєнних дій, але навіщо про це заявляти? По суті, це була демонстрація слабкості, після якої Кремль лише збільшив свої вимоги”, — сказав генерал-лейтенант Бен Ходжес, який обіймав посаду командувача генерала Сполучених Штатів з листопада 2014 року до грудня 2017 року.
На думку Ходжеса, коментар Байдена також зміцнив упевненість Кремля в тому, що, особливо після виходу з Афганістану, США не захочуть вплутуватися в нову війну за кордоном.
Рада національної безпеки США також з певною обережністю ставиться до відправлення в Україну деяких видів техніки та озброєнь, які можуть спровокувати Путіна. Свого часу Обама взагалі відмовився надати Україні летальну зброю, також побоюючись спровокувати Росію, але ця стриманість не допомогла ані уникнути війни на Донбасі, де Росія підтримує сепаратистів, ані змусити Москву повернути вкрадений Крим.
"Найбільше росіян провокує, — коли ми виглядаємо слабкими і розрізненими" — резюмував Ходжес.
Радник з національної безпеки Джейк Салліван заявляв, що президент Джо Байден пригрозив Володимиру Путіну рішучими економічними заходами у разі вторгнення Росії в Україну і вони завдадуть більшого удару, ніж санкції, введені у 2014 році.
На думку видання Bloomberg, загострення відносин України та Росії може відкрити політичну кризу для США.