Війна триватиме довго? Про прорахунки Кремля, "перлину" розвідки США та радикальну боротьбу Києва

Поділитися
Ретроспективно оцінюючи дії Москви напередодні та під час вторгнення, експерти спробували спрогнозувати результат війни.

Напередодні 24 лютого низка експертів у галузі оборони, мережевих воєн, аналітикыв геополітичні відносини Європа — Росія — Євразія, які зібралися у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні, дали свою оцінку подальшому перебігу подій на українському фронті.

Вони проаналізували ключові чинники, що передували війні та основні моменти за цей рік, щоб краще оцінити причини, що призвели до сьогоднішнього стану справ. Думки із цього приводу зібрав Voice of America.

На початку війни Україна була недооціненою у своїй непохитності та запеклій боротьбі, визнають на сторінках медіа. Але Київ витримав.

Змістити траєкторію "американської політики в Європі"

Майкл Кіммейдж, у минулому співробітник Держдепартаменту США, співробітник програми "Європа, Росія та Євразія" (Michael Kimmage, CSIS), вважає, що нині Путін змінив риторику. Замість того, щоб “віддати Україну в руки Західної Європи та США”, Росія має “розбити її на частини” і наче  “змістити всю траєкторію американської політики в регіоні, траєкторію Європи” в іншому напрямку”.

«Перлина» досягнень розвідки США

А Дара Массікот, старша наукова співробітниця RAND Corporation (Dara Massicot), який проводить дослідження в галузі оборони, міжнаціональних відносин, інформаційних та мережевих воєн, зазначає:

«На багатьох рівнях у США були злагоджені зусилля не лише для того, щоб підтримувати розвідувальні контакти з українцями та НАТО, а й безпосередньо спілкуватися з росіянами. Це було зроблено на кількох рівнях: Державного департаменту, прямого каналу Байден-Путін... У приватному порядку і публічно США говорили: “Америка знає про ваші плани вторгнення. Ви зіткнетесь із серйозними наслідками».

Массікот каже, що у Кремлі розраховували на те, що Київ не боротиметься настільки радикально, а допомога Заходу буде незначною.

На її думку, розуміння військових планів Росії – «перлина» досягнень американської розвідки.

Прорахунки Путіна та Кремля

Пан Кіммейдж вважає, що один із прорахунків Кремля — очікування, що Володимир Зеленський біжить із країни як Янукович у 2014-му.

Водночас опитане видання зазначає, що величезну роль у прорахунках Путіна відіграв розрахунок на те, що Захід не надто чинитиме опір удару по Україні через енергетичну залежність від поставок з РФ.

"Путін припускав, що все пройде гладко і не обов'язково викличе відсіч з боку міжнародної спільноти", - зазначила Марія Снігова, старший науковий співробітник Центру міжнародних та стратегічних досліджень.

Кіммейдж пояснює успіх Києва ефективними процесами децентралізації: «Не лише солдати доблесно борються на передовий — мільйони людей працюють у тилу на перемогу. Те, що Путін вважав за слабкість України, виявилося її силою», - підкреслив прорахунок Кремля з його авторитарною екстраполяцією аналітик.

Нові плани Росії

На початковому етапі Москва розраховувала, що якщо опір і буде, то арсенали до боротьби будуть вичерпані до весни.

Водночас осіння мобілізація в РФ — початок прийняття нових реалій, в які Росію втягнув Кремль, вважає Дара Массікот.

Росіяни фактично перейшли до оборони. Кремлівські війська також почали зміцнювати позиції, рити окопи — все це намагається утруднити контрнаступ Києва.

Видання також згадує супутникові знімки будівництва наметових містечок для тисяч солдатів РФ, а також зафіксовано процес вивезення техніки зі складів у Сибіру.

Чого чекати від Москви

Кремль втратив «велику частину свого навченого персоналу», тому перекидає підкріплення із Сибіру та Далекого Сходу, каже Массікот і констатує, що існує невідповідність між очікуваннями Москви від своїх військ та реальністю.

А також запитує «чи бачить хтось у Росії те, що бачать на Заході? Facebook та Twitter відключені, а YouTube функціонує не повністю».

Тривала війна та роль економіки

Майкл Кіммейдж переконаний, що має бути «довга війна, а в таких випадках велику роль починає грати економіка». Будучи в економічній сфері підкошеною санкціями, Росія «намагатиметься сіяти хаос в Україні та Європі».

Переворот у Молдові. Спроби

«Я чекаю різних атак: кібератак масштабу 2016 року, які вразять критично важливу інфраструктуру банківської системи будь-якої європейської країни, чи спроби втручання у політику. Ось уже з'явилися новини про те, що Росія намагається влаштувати переворот у Молдові», - зазначив Майкл Кіммейдж.

Снігова озвучила один із неприємних, але очевидних для Кремля сценаріїв: «Це війна із Заходом, а не лише війна з Україною. Це опосередкована війна із Заходом. Путін практично зізнався, що для нього це явна спроба показати не лише Україні та сусіднім державам, а й іншим країнам світу, що Заходу можна залишити виклик».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі