Україна стане частиною демократичної Європи, а Росія піде за нею, якщо тільки не ізолює себе і не перетвориться на напівзастійний імперіалістичний релікт, пише американський політолог, колишній радник президента США з національної безпеки Збігнєв Бжезінський у статті для The Financial Times.
20 років незалежності, гордості за відкриту українську історію і спостереження за тим, які економічні вигоди отримали західні сусіди від зв'язків з Європою, формують в Україні новий вид мислення. В його основі не антиросійські настрої, а власна історична ідентичність країни як невід'ємна частина більшої Європи, пише автор.
"Ось чому так чи інакше Україна неминуче зблизиться з Європою, - йдеться у статті. - Вражає, що навіть у сусідній Білорусі, де панує авторитарний режим Лукашенка, починає проявлятися схожа прозахідна орієнтація".
"Вплив цих подій на Росію позначиться у довгостроковій перспективі, - впевнений Бжезінський. - Поточна геополітична мета Кремля, сформульована ностальгуючим за імперським минулим Володимиром Путіним, полягає у відтворенні в оновленому вигляді аналога старої Російської імперії або більш сучасного Радянського Союзу".
"Пан Путін, здається, наївно вважає, що лідери країн колишнього СРСР щиро приймають роль підлеглих в очолюваній Кремлем структурі, - зазначив політолог. - Деякі з керівників дійсно іноді підтримують на словах таку позицію, але через необхідність, а не за переконання".
"Сьогоднішня Росія не в тому становищі, щоб влаштовувати силову реставрацію колишньої імперії, - зазначив Бжезінський. - Вона надто слабка, занадто відстала і занадто бідна".
"Усвідомлення російськими соціальними елітами того, що незграбні зусилля Путіна мають досить обмежені шанси на успіх, - лише питання часу. Рано чи пізно він перестане бути президентом. Незабаром після цього Росія, особливо її новий середній клас, прийде до висновку, що єдиний розумний шлях - теж стати по-справжньому сучасною, демократичною і, можливо, навіть провідною європейською державою", - сказав він. !zn