Уряд Угорщини підтримав ініціативи від політичних організацій закарпатських угорців про надання автономії на території Закарпаття. Про це заявив в інтерв'ю Weekly.ua посол Угорщини в Україні Міхаль Баєр.
«Це ініціатива однієї з двох угорських партій Закарпаття. Ми просто забезпечили свою підтримку цим ініціативам, і ні про який сепаратизм не йдеться», - заявив дипломат.
У відповідь на слова журналіста про те, що в Україні вважають, що ідея виділення для етнічних угорців Притисянського району може стати приводом до приєднання цієї території до Угорщини, посол заявив: «Говорити можна про що завгодно. У Криму існує автономна республіка, в Європі є автономії. У Молдові, де я працював, створена автономія для гагаузів, у Румунії ще при Чаушеску була трансильванська автономія».
«Я заявляю, що в Угорщини немає претензій до цілісності України. Я досить часто буваю у Закарпатті, і за півтора року моєї каденції мені жодного разу про це не говорили», - додав він. «Цій ідеї вже кілька років. Те, що угорська партія в Україні знову до неї повертається, у першу чергу пов'язано з культурним, освітнім аспектами і з питанням збереження ідентичності», - зазначив Баєр.
Дипломат не став заперечувати, що Будапешт надає громадянство закарпатським угорцям, хоча це і заборонено українськими законами.
«Влітку 2010 року в Угорщині були прийняті поправки до закону про громадянство, згідно з якими угорці всього світу мають право подати заявку на отримання угорського громадянства зі спрощеними умовами. Від громадян України ми теж отримуємо такі заяви. Статистики немає, бо це захист персональних даних і уряд не має права їх оприлюднювати. Але серед українців цей процес не має масового характеру», - зазначив посол.
Баєр нагадав, що Угорщина була першою країною, яка 6 грудня 1991 підписала з Україною двосторонній базовий договір про відсутність територіальних претензій. «Тому розмови про угорський сепаратизм недоречні», - підкреслив він.
За переписом 2001 року в Україні налічувалося 156,6 тис. етнічних угорців. Переважна більшість угорців України - це жителі Закарпатської області (151,5 тис.), де вони становлять 12% населення області.
Угорці утворюють більшість населення в Берегівському районі, половину населення Виноградівського району, і помітну меншість в Ужгородському та Мукачівському районах. Угорська меншина виявляє значну стійкість до асиміляції завдяки компактному розселенню в межах декількох районів, причому деякі з них межують з історичною батьківщиною - Угорщиною. !zn
Читайте також:
Лідер закарпатських русинів отримав умовний термін за сепаратизм
Угорщина наполягає на створенні у Закарпатті свого адміністративного району
Прокуратура оскаржила виконання гімну Угорщини у закарпатській райраді