Будь-які заходи, визначені Міжнародним трибуналом ООН з морського права у справі українських моряків, допоможуть звільнити військовополонених, зазначила заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль. За її словами, чим чіткіше будуть сформульовані заходи, тим простіше буде вимагати від Росії виконання наказу Трибуналу.
"Завтра о 12:00 за Гамбургом ми дізнаємося рішення Трибуналу щодо заходів, яких Росія має вжити. Хочу нагадати, що Україна звернулася до Трибуналу із запитом щодо зобов'язання Росії звільнити наші військові кораблі та повернути їх під наш контроль, припинити кримінальне переслідування проти наших 24 моряків, а також звільнити їх і повернути в Україну. Треба усвідомлювати, формулювання Трибуналу завжди інакші, ніж пропонує заявник. Тому не варто панікувати з цього приводу та відразу шукати "зраду", - написала Зеркаль у Facebook.
Заступниця міністра також додала, що навіть, якщо Трибунал вирішить, що не має підстав для ухвалення наказу про тимчасові заходи, все одно це буде кроком вперед у стратегії по звільненню кораблів і моряків.
"Про те, що ми будемо робити далі – розповім завтра відразу після оголошення наказу Трибуналу. У справі Arctic Sunrise 2013 року Росія звільнила людей впродовж місяця від ухвалення Трибуналом наказу. В іншій подібній справі – Enrica Lexie – ситуація була складнішою, але і в ній людей було повернуто на батьківщину", - зауважила Зеркаль.
25 листопада 2018 року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовців.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і судів над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
16 квітня Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права щодо звільнення моряків, яких Росія захопила в полон. Україна сподівається, що Трибунал зобов'яже РФ звільнити військовополонених і кораблі. Після затвердження дати розгляду справи Росія відмовилася брати участь у слуханнях за позовом України.
Детальніше про позов проти Росії у справі військовополонених моряків читайте в статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".