Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що ніхто з офіційних осіб Сполученого королівства не буде присутнім на зимових Олімпійських іграх у Пекіні через порушення прав людини у Китаї. Його позицію підтримав прем'єр Канади - Джастін Трюдо, повідомляє ВВС.
Заява Джонсона була зроблена в середу під час брифінгу “Питання до прем'єр-міністра”. А в Оттаві прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив журналістам, що бойкот із боку Канади "не стане сюрпризом для Китаю".
“Протягом останніх років ми дуже чітко висловлювали нашу глибоку стурбованість порушеннями прав людини в Китаї, тому наше рішення, напевно, було очікуваним”, — заявив Трюдо.
У свою чергу президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах заявив, що незважаючи на зростаючу кількість політичних бойкотів, тішить, що спортсмени все ще можуть брати участь в Олімпійських іграх.
"Присутність урядовців — це насамперед політичне рішення кожного уряду, на яке МОК не може і не повинен впливати", — сказав Бах.
В останні роки посилилася напруженість між Китаєм та деякими західними країнами з низки дипломатичних питань. США звинуватили Китай у геноциді та репресіях уйгурів в західному регіоні Сіньцзян — Китай неодноразово відкидав звинувачення.
Відносини між Канадою та Китаєм загострилися після арешту в 2018 році в Канаді одного з керівників китайського технологічного гіганта Huawei на запит офіційних осіб США та наступних дзеркальних кроків Китаю, коли в Піднебесній було затримано двох громадян Канади.
Також відносини загострюються через придушення Китаєм політичних свобод у Гонконгу та через секс-скандал, пов'язаний з китайською тенісисткою Пен Шуай, яка звинуватила колишнього віце-прем'єра Китаю Чжан Гаолі у зґвалтуванні. Після заяви дівчина надовго зникла з публічного простору, що викликало серйозні побоювання за її життя та безпеку. Згодом вона вийшла на зв'язок із Міжнародним олімпійським комітетом лише 21 листопада. Жіноча тенісна асоціація (WTA) минулого тижня скасувала всі турніри в Китаї через “серйозні побоювання” за безпеку Пен Шуай.
Тим часом, Австралія все частіше ставить претензії Пекіну розглядаючи Китай, як одну з загроз своїй безпеці стверджуючи, що Пекін втручається в австралійську політику. Подібні заяви були багато в чому продиктовані арештом двох австралійців у Китаї, де вони досі ув'язнені.
Використовуючи алгоритм дій, придуманий свого часу Росією, Китай заявляє, що звинувачення проти нього сфабриковані.
На брифінгу в Пекіні офіційний представник міністерства закордонних справ Ван Веньбінь після рішення Австралії бойкотувати Олімпіаду звинуватив Канберру в "політичному позерстві".
"Приїдуть політичні чиновники чи ні, по суті, нікого не хвилює" — заявив Веньбінь.
З Токіо надійшла інформація, що до вищезгаданих країн найближчим часом може приєднатися Японія, яка також розглядає можливість дипломатичного бойкоту ігор.
Підтвердила, що не відправлятиме офіційних осіб до Пекіна Нова Зеландія, щоправда пославшись на пандемію коронавірусу, але при цьому висловивши стурбованість порушеннями прав людини в Китаї.
Західні країни звинувачують китайську владу в геноциді, у тому числі, у примусовому відправленні уйгурів на бавовняні плантації , насильницькій стерилізації та тотальному стеженні. Китай відкидає звинувачення.
Раніше повідомлялося, що США не відправлятимуть на зимові Олімпійські ігри 2022 року в Пекіні своїх офіційних та дипломатичних представників. Рішення про оголошення бойкоту стало результатом порушення прав людини у Китаї. Про це на брифінгу повідомила прессекретар Білого дому Джен Псакі.