Представник президента України Петра Порошенка у Верховній Раді Ірина Луценко, яка сьогодні заявила про відставку з цієї посади, припускає формування у Верховній Раді VІІІ скликання нової коаліції, до складу якої можуть увійти і "Блок Петра Порошенка".
"Якщо курс, який буде запропонований депутатами різних фракцій, буде повністю співпадати з тим курсом, якого дотримувався "Блок Петра Порошенко" – все може бути", - сказала Луценко журналістам у кулуарах парламенту в п'ятницю.
У п'ятницю голова Верховної Ради Андрій Парубій на ранковому пленарному засіданні парламенту оголосив про припинення діяльності парламентської коаліції "Європейська Україна" і виході з неї депутатської фракції політичної партії "Народний фронт". Також Андрій Парубій закликав народних депутатів розпочати консультації щодо створення нової коаліції в парламенті.
Зазначимо, що лідер фракції "Народний фронт" Максим Бурбак вже закликав негайно розпочати консультації про підготовку нової коаліційної угоди з новим планом дій. У фракції "Самопоміч" заявили, що не збираєються брати участь у формуванні нової коаліції в парламенті. У свою чергу лідер фракції Олег Ляшко заявив, що його партія готова до обговорення в участі у нової парламентської коаліції на її умовах.
Згідно з законодавством, після оголошення про відсутність коаліції фракції могли протягом 30 днів домовитися про створення нової і тільки в разі, якщо вона не була створена, президент мав право оголосити про розпуск парламенту і призначити дострокові вибори. Проте заступник головного редактора DT.UA Сергій Рахманін звертає увагу на те, що після вилучення з закону про регламент Верховної Ради норм про правила формування коаліції, вони так і залишилися неврегульованими.
"Старі правила створення та функціонування коаліції скасовані, нові - не написані. А, згідно з українським реаліям, все, що не відрегульовано, - вразливе", - констатує автор.
Згідно з Конституцією, президент не може розпускати парламент протягом останніх шксти місяців строку повноважень Верховної Ради. Повноваження чинного складу Верховної Ради припиняються у день відкриття засідань наступного скликання. Чергові вибори повинні відбутися в Україні 27 жовтня 2019 року. Точну дату першого засідання Верховної Ради наступного скликання визначити неможливо, однак, згідно з календарним планом виборів воно може відбутися до середини грудня.
Відповідно до іншої точки зору, оскільки Верховна Рада обирається на 5 років, повноваження депутатів завершуються через 5 років після прийняття ними присяги, тобто 27 листопада 2019 року. Таким чином, існують різночитання з приводу кінцевої дати видання президентом указу про розпуск парламенту – або до 28 травня 2019 року, або до середини червня 2019 року.
Детальніше про можливості дострокового розпуску Ради читайте у статті Сергія Рахманіна "Дострокові парламентські вибори – міфи і реалії" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".