МЗС Болгарії на своєму сайті називає цю подію "сумнівною історичною тезою" і закликає Росію до розуміння того, що 9 вересня та його наслідки повинні залишатися в руках істориків і істориків науки, а не політиків.
Зокрема, МЗС Болгарії заявляє:
"Не заперечуючи вкладу СРСР у розгромі нацизму в Європі, ми не повинні закривати очі на той факт, що багнети Радянської Армії принесли народам Центральної та Східної Європи піввікові репресії, задушливу громадянську свідомість, деформований економічний розвиток і відірваність від динаміки процесів у розвинених європейських країнах.
Міністерство закордонних справ не має жодного стосунку до цієї події, і ми радимо російському посольству не займати позицію в підтримку сумнівної історичної тези ("звільнення"), яка дає привілеї тільки деяким політичним колам в Болгарії, оскільки це є втручанням у внутрішньополітичні дебати в нашій країні.
9 вересня та його наслідки повинні залишатися в руках істориків і істориків науки, щоб отримати повну і точну оцінку впливу на розвиток Болгарії у 20 столітті.
З точки зору міжнародного права факти очевидні: переворот 9 вересня був прямим наслідком оголошення СРСР війни Болгарії 5 вересня 1944 року та подальшого введення радянських військ на територію, нейтральну для СРСР.
СРСР оголошує війну Болгарії, коли до влади тільки що прийшов новий демократичний уряд, оголошуючи про припинення зв'язків з нацистською Німеччиною і підтверджуючи позицію нейтралітету Королівства Болгарії проти Росії. За цим слідує тимчасова окупація Болгарії СРСР і союзниками, формально керована представниками коаліції, але де-факто здійснюється виключно через радянську військову присутність.
Довгострокові наслідки для Болгарії такі ж, як і для інших країн Східної Європи, які потрапляють в зону впливу Радянського Союзу - 45 років правління тоталітарного режиму, заснованого на більшовицько-ленінській версії комуністичної ідеології".
Нагадаємо, під будівлею Адміністрації президента Болгарії в Софії у лютому пройшла акція протесту. Її учасники вимагали відставки президента Румена Радєва, звинувачуючи його в проросійської позиції.
Соціаліст Румен Радєв виграв президентські вибори в Болгарії у листопаді 2016 року. Він заявляв, що виступає проти міграційної політики Євросоюзу, висловлювався на користь скасування антиросійських санкцій і "більш прагматичного" підходу до питання анексії Криму Росією.
Проте на парламентських виборах 2017 року більшість голосів отримала партія "Громадяни за європейський розвиток Болгарії", опозиційна до президента.
Детальніше про результати і наслідки виборів у Болгарії читайте у статті Костянтина Федоренко "Болгарія: (не)проросійський вибір" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".