Державний секретар США Ентоні Блінкен зустрівся з першим дипломатом Китаю Ван І в суботу на полях Мюнхенської конференції з безпеки. Про це повідомляє CNN із посиланням на речника Держдепартаменту.
За словами Неда Прайса, Блінкен та Ван І обговорили збитий над США китайський метеорологічний зонд, конфлікт в Україні, пуск ракети КНДР, Тайвань, а також двосторонні контакти.
Ентоні Блінкен дорікнув головному дипломату Китаю входженням повітряної кулі в повітряний простір США, назвавши це «безвідповідальним актом, який більше ніколи не повинен повторюватися».
Блінкен також застеріг Вана від допомоги Росії в ухилянні від санкцій, пов’язаних із вторгненням в Україну, або матеріальної підтримки збройних сил РФ.
«Державний секретар чітко дав зрозуміти, що Сполучені Штати будуть протидіяти будь-якому порушенню нашого суверенітету, і що програма КНР з висотних повітряних куль спостереження була зафіксована у понад 40 країнах на п'яти континентах», — повідомив Прайс.
Ця зустріч стала першою особистою зустріччю між високопоставленими чиновниками США та Китаю після того, як США збили китайський аеростат спостереження біля узбережжя Південної Кароліни на початку цього місяця.
Вашингтон звинуватив Китай у здійсненні великої міжнародної програми стеження. Тим часом Пекін заперечує ці заяви та, у свою чергу, звинуватив США в польоті повітряних куль над своїм повітряним простором. Китай стверджує, що його повітряна куля, яку американські сили ідентифікували, а потім збили на початку цього місяця, була цивільним дослідницьким літаком, який випадково злетів з курсу.
Під час виступу на Мюнхенській конференції в суботу Ван розкритикував дії Сполучених Штатів щодо інциденту, назвавши відповідь «абсурдною та істеричною» та «на 100% зловживанням силою».
«Надіслати сучасний винищувач, щоб збити повітряну кулю ракетою, така поведінка є неймовірною, майже істеричною», — сказав Ван.
Інцидент також негативно вплив на можливості для США та Китаю стабілізувати відносини. На початку лютого Блінкен відклав очікуваний візит до Пекіна після того, як повітряна куля привернула увагу ЗМІ та громадськості.
Цей візит мав стати першим візитом держсекретаря США до Китаю з 2018 року, після відносно дружньої особистої зустрічі президента США Джо Байдена і лідера Китаю Сі Цзіньпіна на саміті Групи 20 у листопаді.
Раніше на конференції Ван сказав, що найближчими днями Китай оприлюднить нову мирну пропозицію, яка відповідатиме попереднім зусиллям президента Сі Цзіньпіна.