США предметно розглядають різні варіанти антиросійських санкцій — CNN

Поділитися
США предметно розглядають різні варіанти антиросійських санкцій — CNN © Колаж ZN.UA
Аналітики стверджують, що ціна вторгнення в Україну для Росії стане фатальною.  

Адміністрація президента США Джо Байдена продовжує розглядати та аналізувати види санкцій стосовно Росії, якщо Кремль все-таки ризикне розпочати повномасштабне вторгнення в Україну. Ця активність американського істеблішменту продиктована майбутніми переговорами з кремлівськими чиновниками наступного тижня, повідомляє CNN.

Деякі представники адміністрації Байдена аналізують побічні ефекти від запровадження антиросійських санкцій, оцінюючи не тільки економічні втрати, а й тримаючи на думці здатність Москви завдавати хворобливі удари у кіберпросторі, атакуючи критично важливі об'єкти інфраструктури США та союзників.

Проведені за останні тижні Міністерством фінансів та Держдепартаментом дослідження показали, що санкції, які були б найбільш руйнівними для Росії, це насамперед санкції в економічному секторі. Санкційний удар по "Газпрому" і російському Центробанку буде максимально болючим для Москви, але в той же час ці заходи можуть побічно завдати шкоди економікам інших країн, спровокувавши підняття цін на газ і разом із тим обмежить товарообіг з Росією, що спричинить великі фінансові втрати для ЄС в особливо складний період світової пандемії.

Також існує проблема того, що ці негативні наслідки можуть бумерангом повернутися США в рік виборів, повідомили джерела CNN. Однак, є й альтернативна точка зору, згідно з якою виважений і продуманий підхід до жорстких санкцій дозволить США керувати процесами наслідків і це буде вартуватиме того, щоб таки застосувати суворі санкції до Росії.

Ступінь санкційного удару багато в чому залежатиме від параметрів санкцій і того, наскільки сильно від цього може постраждати Європа, сказав Джефф Шотт, старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона, який займається міжнародною торговою політикою та економічними санкціями.

"Проблема з обговоренням цих контрзаходів полягає в тому, що якщо ви зробите жорсткі санкції, які вплинуть на європейську економіку, це, у свою чергу, так чи інакше позначиться і на економіці США", — сказав він.

Адміністрація розглядає різні варіанти, включаючи введення санкцій не лише проти Центробанку, а й проти інших великих російських комерційних банків, плюс до цього — запровадження санкцій щодо енергетичного сектору Росії, блокування доступу Росії до ринків облігацій, відключення Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT та посилення жорсткості заходів експортного контролю.

За словами Шотта, серед найбільш "реалістичних" економічних санкцій, які можуть накласти США та їхні союзники, буде припинення проекту газопроводу Росії та Німеччини "Північний потік-2", який після введення в експлуатацію займе близько 10-15% ринку споживання газу в Європейському Союзі, але омине Україну і стане великим козирем у руках Росії.

Офіційні особи США проводять активні переговори з основним лобістом "Північного потоку-2" — Німеччиною, вимагаючи від уряду Шольца зобов'язань "заморозити" введення в експлуатацію трубопроводу, якщо Росія вторгнеться в Україну. Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок уже заявила минулого місяця, що "у разі подальшої ескалації" проти України — "Північний потік-2" може і не запрацювати.

Високопосадовець адміністрації заявив CNN, що “будь-які витрати, які ми понесемо при введенні санкцій, тьмяніють на тлі втрат російської економіки та фінансової системи. Що б ми не вирішили разом із нашими союзниками та партнерами, це буде правильним курсом для наших колективних інтересів та безпеки у майбутньому, ми готові завдати серйозної шкоди російській економіці, зводячи до мінімуму небажані побічні ефекти для себе”, — заявив CNN високопосадовець адміністрації.

Представник Держдепартаменту підтримав цю думку, нагадавши CNN слова голови Держдепу:

"Як сказав держсекретар Блінкен, якщо Росія вирішить піти на ескалацію, ми швидко відреагуємо", — сказав співрозмовник.

Ще один сценарій, на який звертають увагу американські та європейські офіційні особи, це кіберризики. Йдеться про заходи у відповідь з боку Росії на будь-які санкції хакерськими атаками на критично важливу інфраструктуру Заходу. Нещодавні засідання Ради національної безпеки включали обговорення потенційної кіберактивності Росії у разі подальшої ескалації напруженості у відносинах із США через Україну, повідомив CNN високопосадовець адміністрації.

Тим часом Білий дім спостерігає за роботою федеральних агентств з американськими компаніями, заохочуючи їх підтримувати надійний захист у сфері кібербезпеки, сказав чиновник. На недавньому секретному брифінгу для ключових фінансових установ США, проведеному Міністерством фінансів та представниками розвідки США, була представлена ​​інформація про російські кіберможливості та можливості дій Росії у відповідь у кіберпросторі у разі загострення ситуації в Україні. Про це повідомив керівник відділу кібербезпеки великого американського банку.

Білий дім та високопосадовці також обговорюють можливі обмеження в експортному контролі, які можуть позбавити Росію можливості імпортувати смартфони, ключові компоненти літаків та автомобілів, а також матеріали з багатьох інших секторів, що загрожує серйозними наслідками для російських споживачів, промислових операцій та сфери зайнятості.

Держсекретар Ентоні Блінкен вкотре підтвердив на пресконференції в середу, що якщо Росія не візьме на себе зобов'язання щодо “дипломатії та деескалації” під час переговорів наступного тижня і натомість відновить свою агресію проти України, Кремль зазнає “величезних втрат” від дій у відповідь з боку США та їх союзників.

Байден передав Путіну практично те саме в телефонній розмові минулого тижня, сказавши російському лідеру, що ціна за вторгнення буде включати не лише економічні санкції, а й "коригування і посилення військової присутності НАТО в країнах-союзниках", а також "додаткову допомогу Україні”, даючи їй можливість і надалі захищати себе та свою територію.

За словами посла України в США Оксани Маркарової, окрім запланованих та анонсованих вже 300 мільйонів доларів допомоги від уряду Сполучених Штатів Америки, Україна цього року отримає додаткову допомогу , деталі якої поки що розкривати зарано.

Зокрема, йдеться про військові катери типу Island та Mark IV.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі