Адміністрація Байдена розглядає передачу Україні переносних зенітних ракет Stinger - NBC News

Поділитися
Адміністрація Байдена розглядає передачу Україні переносних зенітних ракет Stinger - NBC News
Білий дім підготував новий додатковий пакет військової допомоги США для України.

Адміністрація Джо Байдена готується до переговорів з Росією наступного тижня, все ще не розуміючи, наскільки серйозно Москва ставиться до майбутнього діалогу. У разі готовності Росії до конструктиву офіційні особи США готові обговорити спільне скорочення озброєнь та зафіксувати кількість військових навчань у Східній Європі, заявив NBC News нинішній представник адміністрації.

Обговорення можуть потенційно стосуватися масштабів військових навчань, що проводяться обома країнами, кількості американських військ, дислокованих у країнах Балтії та Польщі, завчасного повідомлення про пересування сил та російських ракет "Іскандер", здатних нести ядерну зброю, на російській території в Калінінграді між Польщею та Литвою, повідомили джерела, знайомі із планом переговорів.

На даний момент на кордоні з Україною зосереджено десятки тисяч російських військовослужбовців, і адміністрація Байдена загрожує безпрецедентними санкціями та іншими жорсткими кроками, якщо Росія здійснить військові дії проти України. Але адміністрація також вивчає засоби розрядки напруженості у відносинах з Росією.

Адміністрація "складає список варіантів зміни силових структур у Європі для обговорення з Росією на переговорах", — сказав представник адміністрації. За словами чиновника, якщо Росія захоче обговорити скорочення своєї присутності в регіоні, США готові обговорювати конкретні кроки.

За будь-якої зміни військової присутності США в Європі Росії доведеться вжити відповідних, еквівалентних кроків зі скорочення своїх сил, а відведення російських військ від кордонів України буде недостатньо, заявили нинішній і колишні чиновники.

Після окупації Росією українського Кримського півострова в 2014 році США та інші держави-члени НАТО перекинули до Східної Європи невелику кількість військ, включаючи бронетанкові частини США, а також розширили патрулювання з повітря та з моря та провели масштабні військові навчання від Прибалтики до Чорного моря.

З більш ніж 70 000 військовослужбовців США, дислокованих у Європі, приблизно 6 000 перебувають у Східній Європі переважно на ротаційній основі, зокрема близько 4 000 у Польщі. Інші країни НАТО також мають тисячі військовослужбовців на ротаційній основі у регіоні для підтримки східного флангу Альянсу.

Присутність та навчання НАТО у Східній Європі викликали агресивну реакцію Кремля, який заявив, що діяльність Альянсу становить загрозу для Росії.

Простий розгляд будь-яких змін у військових форматах, або зменшення американської військової присутності у Східній Європі може стривожити союзників НАТО в регіоні, особливо Польщу та країни Балтії. Раніше ці держави входили до сфери впливу Росії та колишнього Радянського Союзу і, бачучи політику Росії щодо України, вони побоюються відновлення експансії Москви і не хочуть залишатися без захисту з боку США та НАТО.

“Будь-які переговори щодо розміщення військ у Центральній та Східній Європі мають охоплювати всі причетні країни, включаючи членів НАТО на східному фланзі Альянсу. Вони мають бути за столом переговорів”, — заявив Вільям Тейлор, який був послом США в Україні при адміністрації Буша та виконувачем обов'язків посла при президенті Трампі.

Тейлор також додав, що варто продовжити можливі переговори, які могли б знизити напруженість вздовж кордону, який поділяє Росію та союзників по НАТО.

"Наша спільна мета — підвищити безпеку, і я сказав би, що є способи зробити це в розумний спосіб, досягаючи спільних компромісів. Ми говоримо про кроки, які зміцнять впевненість у тому, що жодна зі сторін не готується напасти на іншу", — сказав Тейлор.

Поки незрозуміло, чи готова Росія по-справжньому брати участь у переговорах щодо контролю над озброєннями, хоча будь-який значний прогрес буде неможливим доти, доки Росія не відведе величезних сил, розгорнутих нею біля кордонів України, заявили колишні офіційні особи.

Навіть плануючи дипломатичні відносини з Росією, адміністрація Байдена продовжує готуватися до можливого військового наступу Росії в Україну, попереджаючи, що будь-який напад спричинить жорсткі санкції щодо Москви та посилить військову підтримку України з боку Заходу.

Сполучені Штати працюють з іншими членами альянсу НАТО над організацією доставки переносних зенітних ракет Stinger, які запросив український уряд, заявили нинішні та колишні офіційні особи. У Міністерстві оборони України вважають, що ракети класу "земля-повітря" Stinger допоможуть їх військовим захистити країну від російських гвинтокрилів і безпілотників.

Адміністрація Байдена також підготувала новий пакет військової допомоги США для України на додачу до основного, заявили нинішні та колишні офіційні особи. Джерело, знайоме з думкою українського уряду, сказало, що Київ сподівається на готовність адміністрації схвалити збільшення додаткової допомоги.

Крім загрози санкцій, адміністрація попередить Москву, що якщо російські війська захоплять нові території в Україні, Сполучені Штати підтримають бійців українського опору і підтримають розширення військової присутності НАТО у Східній Європі.

За словами колишніх американських чиновників, готуючись до переговорів з Росією, Білий дім стикається з тендітним балансуванням, намагаючись знизити температуру, не піддаючись російським загрозам брязкання зброєю.

Залишається незрозумілим, чи відкрита Росія для діалогу та компромісу, чи вона й надалі дотримуватиметься у публічній площині тих позицій, які Вашингтон вважає нереалістичними та необґрунтованими, включаючи вимогу гарантій того, що Україна ніколи не буде допущена до вступу до альянсу НАТО.

Представник Ради національної безпеки Білого дому сказав:

“Ми не знаємо, до чого приведуть переговори наступного тижня, але підхід США буде прагматичним та орієнтованим на результат. Ми вважаємо, що є області, в яких ми можемо досягти прогресу, якщо Москва буде реалістичною у своєму підході. Ми не можемо бути впевнені, доки не відбудуться переговори — такою є природа дипломатії”.

Що стосується тверджень Росії про те, що Україна становить загрозу для Росії через її оборонні зв'язки з європейськими країнами, або що альянс НАТО становить небезпеку для Москви, офіційні особи США стверджують, що саме Росія порушила міжнародне право і підвищила ризик глобальної конфронтації в останні роки, вторгаючись до Грузії, Молдови та України.

Білий дім за останній місяць зв'язався з низкою колишніх високопосадовців національної безпеки та експертів по Росії, щоб обговорити свій підхід до Росії та отримати кваліфіковану консультацію. Деякі з цих офіційних осіб, у тому числі колишні високопоставлені офіцери та посли, закликали адміністрацію дотримуватися жорсткої лінії, підтримувати єдиний фронт з європейськими союзниками, протидіяти російській пропаганді та уникати сигналів Москві про те, що вона може досягти поступок для нарощування своїх військ навколо України.

Колишні співробітники служби національної безпеки та високопоставлені військові офіцери у своєму листі до президента Байдена позитивно оцінили роботу адміністрації до цього моменту, але закликали Білий дім до додаткових кроків, щоб запобігти новому вторгненню Росії, замість того, щоб чекати, поки воно почнеться.

Група закликала надати більше зброї Україні вже зараз, направивши Києву ракети Stinger та розпочавши додаткові постачання протитанкових ракет Javelin із радарами для відстеження артилерійського вогню.

"Ми вважаємо, що Сполученим Штатам слід у тісній кооперації зі своїми союзниками по НАТО та з Україною вжити негайних кроків, щоб вплинути на розрахунки Кремля про ціну вторгнення для Росії, перш ніж російське керівництво зробить вибір на користь подальшої військової ескалації", - йдеться в листі.

Чиновники адміністрації готують низку безпрецедентних санкцій проти Москви, якщо вона вдасться до військових дій в Україні, і зробили все, щоб заручитися підтримкою у вигляді аналогічних заходів з боку європейських союзників.

Представники адміністрації Байдена неодноразово заявляли, що США не ухвалять вимоги Росії про те, щоб Україна ніколи не була допущена до вступу до НАТО, і наполягатимуть на праві Києва вирішувати своє майбутнє.

Всього за кілька днів до початку американо-російських переговорів у Женеві Росія перекинула війська до Казахстану, який є близьким союзником Москви. На тлі масових антиурядових протестів у Казахстані Росія заявила, що відправила війська у рамках регіональної миротворчої місії.

На думку експертів, поки що рано говорити про те, як заворушення в Казахстані можуть вплинути на кризу в Україні. Але якщо ситуація погіршиться, це потенційно може зняти тиск із України принаймні тимчасово, оскільки Росія може вирішити зосередити свою увагу на Казахстані.

За словами посла України в США Оксани Маркарової, окрім запланованих та анонсованих вже 300 мільйонів доларів допомоги від уряду Сполучених Штатів Америки, Україна цього року отримає додаткову допомогу, деталі якої поки що розкривати зарано.

Зокрема, йдеться про військові катери типу Island та Mark IV.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі