Після перемоги України постане питання про відновлення чи не відновлення відносин інших країн з Росією. Під час Ялтинської Європейської стратегії (YES) головна редакторка журналу The Economist Занні Мінтон Беддос, депутат Європейського парламенту Радослав Сікорський та голова постійної делегації України в ПА НАТО Єгор Чернєв поділилися думками щодо безпекових відносин з РФ у майбутньому.
«Мені здається, тут різні перспективи по обидві сторони Атлантики щодо цього. Всі розуміють і правильно фокусуються на українській перемозі. Але не надто багато хто замислюється щодо того, які надалі будуть стосунки з Росією. Ми взагалі не розуміємо, яка вона буде. Чи це буде одна країна… Все одно буде ядерний арсенал, буде якась спроможність у Росії. Про це більше непокояться у США. Тому що Сполучені Штати все-таки більше зазирають у проблему Китаю. І оця автократія у союзника – Росія Китай і КНДР – це не надто приваблива ідея. Тому мені здається, це більш цікаво для Сполучених Штатів», – зазначила Занні Мінтон Беддос.
Водночас Європа, на її думку, більше фокусується на європейській стратегічній автономії. Занні Мінтон Беддос вважає, що це все більше проявляється як дискурс.
«І для України це абсолютно важлива частина. Якщо Європа більш відповідально ставитиметься до своєї безпеки… Європа має нарощувати своє військове виробництво, свої спроможності. І Україна – це центральний гравець у цьому, абсолютно невід’ємна частина європейської безпеки», – зазначила Занні Мінтон Беддос.
Тому вона впевнена, що в цьому контексті ситуація змінюється з обох боків Атлантики, однак недостатньо швидко.
Своєю чергою депутат Європейського парламенту, голова Делегації ЄС-США Радослав Сікорський не думає, що взаємини з президентом країни-терористки РФ Владіміром Путіним зміняться.
«Як можна довіряти хоч якомусь слову із його обіцянок. У Росії вже є якісь свої власні домовленості, гарантії і по кордонах. Не можна сказати, що коли він цей договір порушив, то наступних буде дотримуватися», – зазначив Сікорський.
Говорячи про домовленості з постПутінською Росією, він згадав приклади колоніальних воєн і розвиток Італії, Франції, Португалії. На думку Сікорського, буде те ж саме, що й з тими країнами. Він висловив сподівання, що нові лідери в РФ «подивляться свіжим оком» на ситуацію.
Голова постійної делегації України в ПА НАТО Єгор Чернєв не погодився з думкою Сікорського щодо постПутінської Росії.
«Хтось прийде, ну не знаю, Навальний, можливо хтось на кшталт нього. Він опиниться в тих самих обставинах, де буде багато народів, країн, малих народів, релігій. Вони вимагатимуть чи ставитимуть запит на сильну владу. Це такий менталітет росіян – імперський, автократичний. Тому я не вірю і хитаю головою з недовірю щодо того, що Путін мав вибір стати партнером Заходу чи васалом Китаю. Він ніколи не розглядав Захід чи Європу своїм партнером. Лише як ринок, як конкурента», – зазначив Чернєв.
При цьому раніше під час YES Сікорський заявив, що Росія ніколи не буде демократичною. Тому Європі не варто намагатися нормалізувати з нею відносини. За його словами, не всі країни на Європейському континенті мають дієвий план «Б» на випадок, якщо розрахунки на нормалізацію відносин себе не виправдають.
Схожу тезу висловив і Чернєв, зазначивши, що Захід неправильно весь час сприймав РФ, коли думав, що ця країна зможе демократизуватися та стати надійним партнером. Саме тому, на його думку, у 2008 році Україна не отримала ПДЧ в НАТО.