Бажаючих обмежити незалежність НБУ політиків підозрюють у планах влаштувати нам Зімбабве

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Бажаючих обмежити незалежність НБУ політиків підозрюють у планах влаштувати нам Зімбабве У разі реалізації планів Степана Кубіва всі українці стануть мільярдерами, а країна перетвориться на Зімбабве
Світовий досвід свідчить, що незалежність центрального банку є гарантією того, що інфляція буде перебувати під контролем.

Ініціативу обмежити незалежність Національного банку України і передати повноваження правління НБУ в реалізації монетарної політики в своїй статті для DT.UA прокоментував Олександр Петрик, доктор економічних наук, професор, директор МВФ від України на 2013-2017 рр ..

"На жаль, у багатьох політиків, від яких тією чи іншою мірою залежить макроекономічна стабільність у державі, дуже коротка пам'ять. Можна нагадати 1993 р., коли Національний банк надавав прямі кредити Кабінету міністрів під фінансування окремих галузей. І одночасно уряд визначав для НБУ вартість цих кредитів. Дуже швидко це призвело до гіперінфляції. Зокрема, у 1993 р. вона становила 10100%, тобто ціни в Україні виросли більш як у 100 разів лише за один рік", - пише Петрик.

Він нагадав, що економіка перестала працювати, і реальний ВВП у 1994 р. скоротився на 23%. Україна ще довго долала наслідки гіперінфляційного піку, і реальне зростання економіки відновився лише наприкінці 1999-го.

"Повчальним є сучасний сумний досвід африканської країни Зімбабве, де центральний банк повністю втратив незалежність, і, як наслідок, тільки місячна інфляція у 2008 р., за оцінками експертів, досягла десятків мільярдів відсотків. А Резервний банк Зімбабве надрукував купюру 100 трильйонів зімбабвійських доларів, яка залишиться в історії сумним артефактом недолугої макроекономічної політики влади", - підкреслив експерт.

Як зазначає автор, сучасна концепція незалежності центрального банку визначається як закріплена законодавчо інституціональна спроможність здійснювати монетарну політику для досягнення визначених цілей незалежно від директив або будь-яких інших форм втручання з боку політиків, уряду або інших груп інтересів.

"Незалежність обов'язково має супроводжуватися посиленням прозорості та підзвітності у діяльності центрального банку. А обмеження незалежності НБУ перш за все вдарить по реальних доходах населення через більшу інфляцію та її нестабільність", - констатував експерт.

Детальніше про те, до чого може привести втрата незалежності Національного банку, читайте в матеріалі Олександра Петрика "Як обмеження незалежності НБУ вплине на гаманці українців" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі