"Мої нагородження: 2014 - 572 од., 2015 - 358, 2016 - 392 .... Більше всіх міністрів разом узятих. Вважаю, що діяв у поточній ситуації адекватно і був гордий за кожного, кому вручав зброю", – написав голова МВС на своїй сторінці у Facebook ввечері у неділю, 29 січня.
Він також уточнив категорії громадян, що удостоїлися такої нагороди, не називаючи їхніх імен.
"658 - рядовим і офіцерам поліції, бійцям добробатов і спецпідрозділів МВС, 208 - рядовим і офіцерам Нацгвардії та інших підрозділів МВС, 134 - волонтерам та громадським діячам, 112 - депутатам Верховної Ради двох останніх скликань (2014 - 46, 2015 - 34, 2016 - 32), 54 - службовцям УДО, 35 - співробітникам місцевої виконавчої влади, в т. ч. у Донецькій і Луганській областях, 22 - співробітникам прокуратури, 21 - рядовим і офіцерів Державної прикордонної служби, 19 - співробітникам Кабінету міністрів, 13 - бійцям і офіцерам Міноборони України, 13 - співробітникам Адміністрації президента, 12 - співробітникам СБУ, 6 - працівникам апарату РНБО, 6 - спортсменам, артистам і представникам творчих професій, 5 - працівникам Нацбанку України, 4 - офіцерам ДСНС", – уточнив міністр.
Відмову оприлюднити імена нагороджених Аваков пояснив небажанням наражати їх на небезпеку.
"Значною мірою це стосується бійців, офіцерів і співробітників, що беруть участь у спеціальних військових і поліцейських операціях... У всіх ситуаціях, крім нагородження офіцерів розвідки і тих, хто діє під прикриттям - ми надаємо нагородженим можливість самостійно вирішити, чи буде інформація про нагородження публічною", – пояснив керівник МВС.
Аваков запевнив, що збройовий нагородний фонд формується "за рахунок залишків на складах МВС, планових закупівель на казенному підприємстві МВС "Форт" і надходжень у порядку дії закону "Про благодійництво" - коли ряд постачальників передають для нагородного фонду зброю різних марок" .
"Нагородна зброя - не власність громадянина, який її отримав, не продається і не передається третій особі, не передається у спадок. Після смерті нагородженого зброю повертається державі", - додав міністр.
Раніше журналісти проекту "Наші гроші" повідомляло, що на посаді глави МВС Арсен Аваков, який неодноразово висловлювався категорично проти надання громадянам права на володіння нарізною короткоствольною зброєю, вручив 2200 одиниць нагородної зброї, значну частину якої отримали не співробітники силових відомств, а чиновники, депутати та їх помічники, прокурори, судді та навіть телеведучі. Цивільним особам дарували не тільки стандартні пістолети "Форт", але і штурмові гвинтівки, автомати, і зброя, зроблена під замовлення.
Згідно з позицією МВС, підставою для нагородження цивільних осіб зброєю є "особливі заслуги у захисті конституційних прав і свобод людини і громадянина, зразкове виконання службового та громадянського обов'язку, виявлені при цьому честь і доблесть". Обсяг заслуг визначається міністром на власний розсуд.
Восени минулого року президент України Петро Порошенко відповів на електронну петицію і висловився проти вільного володіння зброєю. Він аргументував це тим, що більшість українців виступають проти.
Як писало DT.UA Україна - єдина в Європі держава, в якій досі не вирішено питання законної продажу й носіння вогнепальної зброї. При цьому швейцарський збройовий проект Small Arms Survey оцінив обсяги нелегальної зброї в Україні від 2 до 6 млн. одиниць.