Аваков під приводом боротьби з насильством хоче закрутити гайки «нав’язливим» журналістам

Відео Документ
Поділитися
Аваков під приводом боротьби з насильством хоче закрутити гайки «нав’язливим» журналістам © Unplash
Уряду пропонують розглянути проєкт закону про доповнення Кримінального кодексу статтею «переслідування».

Міністерство внутрішніх справ України під керівництвом Арсена Авакова пропонує доповнити Кримінальний кодекс статтею «переслідування». Наприкінці березня проєкт змін за особистим підписом Авакова передано на розгляд уряду, повідомляє Bihus.info.

Офіційно необхідність ухвалення законопроєкту пояснюють виконанням указу президента про боротьбу з домашнім і статевим насильством та захистом прав осіб, що постраждали від таких дій. Також метою вказано криміналізацію переслідування (сталкінгу), зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій.

Однак формулювання виписані так, що під кримінал може потрапити будь-хто, включно з журналістами. «Відтак, існує загроза, що під цю кваліфікацію можуть потрапити щоденна рутинна робота журналістів – які часто, вживу чи телефоном, задають політикам і чиновникам питання, які їм не подобаються, і від відповіді на які вони ухиляються», - йдеться у матеріалі.

Що проєкт закону пропонує вважати «переслідуванням» і яке покарання за це передбачає:

Переслідування – примушування особи до фізичного контакту з іншою особою, незаконне спостереження за нею, нав’язування спілкування, а так само за допомогою телекомунікаційних або інших засобів зв’язку, що спричинило погіршення якості життя цієї особи або її близьких родичів чи членів сім’ї. Покарання – штраф або виправні роботи терміном до одного року.

Погіршення якості життя – погіршення фізичного або психічного стану здоров’я, необхідність тричі й більше змінити місце проживання чи роботи, витрати на заходи безпеки.

Чіткого визначення алгоритму оцінки стану здоров’я та визначення ступеню його погіршення у проєкті немає. Хто і як має вираховувати цей показник, невідомо.

Так само відсутнє чітке визначення терміну «нав’язування спілкування», хто, як і за якою шкалою вимірюватиме «нав’язливість», або від якої кількості телефонних дзвінків стартує «нав’язування» – взагалі не пояснюють. 

Переслідування у поєднанні з поширенням аудіо-, фото- чи відеоматеріалів зі сфери приватного життя особи або її близьких родичів чи членів сім’ї без їх згоди, зокрема унікальних даних, що використовуються в засобах інформаційного зв’язку, зокрема Інтернеті, тягне за собою штраф, виправні роботи терміном до 2 років, або обмеження волі на той самий строк.

Унікальні дані – дані, що використовуються особою або її близькими родичами чи членами сім’ї в засобах інформаційного зв’язку – а саме паролі, банківські рахунки, службова інформація, або інформація, яка не надається особою для використання іншими особами.

Під таке трактування, по суті, потрапляють будь-які журналістські розслідування, які базуються на даних із відкритих соціальних мереж політиків, чиновників і їхніх родин.

Якщо щось із зазначеного вчинено повторно, або спричинило істотну шкоду (середньої тяжкості тілесні ушкодження чи більш тяжкі наслідки), або було вчинене за попередньою змовою групою осіб чи з використанням свого службового становища ‒ покарання розширюється до двох-п’яти років обмеження волі.

У самому проєкті немає жодного слова ні про домашнє, ні про статеве насильство. А включити статтю до ККУ пропонують під номером 146-2, тобто не до статей про домашнє насильство (статті 26-1 та 91), і не в розділ про порушення проти статевої свободи і статевої недоторканості (статті 152-156).

Статтю пропонується відправити у розділ «Кримінальні правопорушення проти волі, честі та гідності особи»,  між статтями про викрадення людини й захоплення заручників.

Зазначимо, пандемія COVID-19 стала впливовим фактором посилення репресій проти інакодумства. Карантинні обмеження виявилися зручним інструментом боротьби зі свободою слова, а обвинувачення у «поширенні неправдивих новин» – стандартним формулюванням для обвинувачення журналістів у низці країн, схильних до диктатури.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі