Київ ще не сформував своєї позиції щодо американської ініціативи щодо створення місії НАТО з трансформації, однак у владі на разі домінує негативне ставлення до цієї ідеї, оскільки ніщо не заважатиме іншим членам НАТО, як от Угорщині, накласти вето на постачання зброї та військової техніки нашій країні, пише у матеріалі «На Вашингтонському саміті НАТО Україні готуються подати особливу «страву» оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко.
«Скепсис щодо місії зростає в міру того, як у Києві зменшується довіра до НАТО як організації: занадто багато обіцянок і занадто мало реальних справ», - зазначає автор.
Він нагадує, що до прикладу дуже повільно і з великим дефіцитом грошей реалізуються проєкти в межах Комплексного пакета допомоги (багаторічна програма підтримки — уніфікований трастовий фонд, націлений на зміцнення нашої обороноздатності).
«Члени НАТО зобов’язалися щороку виділяти Україні 500 млн євро на довгострокові проекти в межах КПД. Однак, за інформацією ZN.UA, на сьогодні наші партнери з Альянсу виділили лише близько однієї десятої від необхідної суми», - вказує Кравченко.
Водночас, інформацією ZN.UA, Угорщина, Німеччина, Словаччина, Туреччина виступають проти постачання озброєння Україні через Альянс, побоюючись, що це виставить НАТО як сторону, що воює, й призведе до прямої конфронтації з Росією. Вони виступають за те, щоб військово-технічна допомога нашій країні й далі надавалася на двосторонньому рівні.
Проти також країни Скандинавії та Балтії, які вважають, що через НАТО буде важко узгоджувати військове постачання Україні.
Автор зазначає, що по суті, вигадуючи спеціальну місію Альянсу з трансформації, Вашингтон хоче нічого не дати Києву, а саміт НАТО у Вашингтоні буде наповнений порожніми ініціативами та обмежиться повторенням формули Вільнюського саміту: запрошення надішлють, коли вирішать союзники.
«Але до цього світлого майбутнього нам іще треба протриматися на полі бою. І питання полягає не в тому, опиниться наша країна в сірій зоні чи стане членом НАТО, а в тому, чи залишиться Україна на політичній карті, а українці — на етнографічній. … Ось і виходить, що відсутність запрошення стати членом НАТО — це запрошення Путіну продовжувати війну на знищення України та українців», - пише аналітик.
Нагадаємо, США озвучили ініціативу створення місії НАТО з трансформації допомоги Україні. Хоча ні цілі, ні мандат цієї місії наразі незрозумілі, ймовірно вона передбачає переведення вектору з надання військової допомоги Україні з формату «Рамштайн» на НАТО.