У звіті Європейської комісії, який був оприлюднений 8 листопада, йдеться, що Україна «в цілому дотримується міжнародних документів у сфері прав людини і ратифікувала більшість міжнародних конвенцій про захист основоположних прав».
«На початку повномасштабного вторгнення в Україні було запроваджено воєнний стан, що призвело до певних до певних обмежень прав і свобод, але вони досі залишаються значною мірою пропорційними реальним потребам і застосовуються з обережністю», – йдеться у звіті Єврокомісії.
У документі зазначається, що в Україні значно зменшилася кількість зареєстрованих випадків дискримінації щодо меншин, у тому числі щодо ЛГБТК-людей та національних меншин, а також кількість антисемітських актів.
«Щодо прав осіб, які належать до національних меншин, Україні необхідно виконати решту рекомендацій, викладених у Висновку Венеціанської комісії від червня 2023 року та подальшому Висновку від жовтня 2023 року», – зазначається у звіті.
Інші важливі тези стосовно прав людини в Україні
- Необхідні подальші зусилля для забезпечення того, щоб особи з інвалідністю могли користуватися своїми правами відповідно до Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю.
- Україна також ратифікувала Стамбульську конвенцію про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами в липні 2022 року та прийняла державну стратегію забезпечення рівних прав чоловіків і жінок до 2030 року, яка тепер має бути реалізована.
- Лише обмежений прогрес був досягнутий у сфері запобігання катуванням і жорстокому поводженню у в'язницях та інших місцях несвободи, де мають відбутися культурні зміни в органах державної влади, а також необхідні подальші заходи для запобігання таким діям і забезпечення відповідальності за них.
- Необхідно прийняти закон про захист персональних даних, узгоджений із законодавством ЄС.
- Становище дітей (а також людей похилого віку), які перебувають в інтернатних закладах, та осіб з інвалідністю залишається складним, але зобов'язання щодо деінституалізації догляду за дітьми та перебудови України на безбар'єрну основу є багатообіцяючими і мають бути виконані в пріоритетному порядку.
- Підтримка ромської громади має бути посилена за допомогою конкретного і цільового плану дій.
Нагадаємо, 8 листопада глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн офіційно заявила, що Комісія рекомендує почати переговори про вступ України до Європейського Союзу. У звіті Єврокомісії оцінюється боротьба з корупцією й зазначається яких «посадок» не вистачає антикорупційній системі. У Брюсселі хочуть бачити «надійний послужний список» судових рішень у справах про корупцію на найвищому рівні. У звіті зазначається, що Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС.