ЗЕМЛЮ — СЕЛЯНАМ. АЛЕ ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ... ПРОКУРАТУРА КРИМУ ВЗЯЛАСЯ ЗА ЗЕМЕЛЬНУ РЕФОРМУ

Поділитися
Досі у Криму схеми паювання мають лише 78,5% господарств, сертифікати на земельну частку з 214 тис. членів колишніх КСП одержали 209 тис., загалом у власність селян передано тільки 18,8% присадибних земельних ділянок...

Досі у Криму схеми паювання мають лише 78,5% господарств, сертифікати на земельну частку з 214 тис. членів колишніх КСП одержали 209 тис., загалом у власність селян передано тільки 18,8% присадибних земельних ділянок. Як повідомляє представництво Президента України в Криму, лише 20% селян уклали договори про оренду майнових паїв, а плату за користування ними отримують лише 10% власників землі. Кількість скарг і звернень до прокуратури й органів влади автономії останнім часом значно зросла. Представник Президента України у Криму Анатолій Корнійчук надіслав листа главі уряду Валерію Горбатову з пропозицією вжити термінових заходів з викоренення хиб у проведенні реформи. Прокуратура Криму під час масштабної перевірки на місцях виявила численні порушення земельного законодавства. Прокурор Криму Олександр Доброрєз зажадав активізувати роботу з нагляду за виконанням земельного законодавства.

Як повідомляє керівник прес-служби республіканської прокуратури Анатолій Титарчук, роздержавлення земель у Криму проведено в 242 господарствах. На основі реформованих КСП створено 517 підприємств ринкового типу: 145 господарських товариств, 107 приватних і приватно-орендних підприємств, 62 фермерські господарства, 175 сільгоспкооперативів. Проте права селян не скрізь захищені. Прокуратура Криму порушила низку кримінальних справ, розіслала 25 подань і розпоряджень про усунення порушення законів, заявила 10 позовів і протестів з цих питань.

На думку прокуратури Криму, причин порушень кілька. Передусім фінансові. Верховна Рада Криму й уряд виділяють недостатньо коштів на реформи. Так, торік бюджет автономії на всі роботи з паювання передбачив 350 тис. гривень, але фактично виділив 240 тис. Для продовження землевпорядних робіт у Криму потрібно 4,8 млн. грн., проте на нинішній рік республіканський бюджет коштів на це не передбачив взагалі.

Олександр Доброрєз вважає, що в Криму дуже актуальні проблеми захисту прав та інтересів працівників соціальної сфери села й депортованих. Указом Президента країни від 12 квітня 2000 року «Про забезпечення економічних інтересів і соціальний захист працівників соціальної сфери села та вирішення окремих питань, які виникають у процесі проведення земельної реформи» передбачено створення до 15 травня 2000 року на території кожної сільської ради автономії окремого земельного масиву площею не менше 50% наявних земель запасу і резерву для наступного виділення їх лікарям, учителям, іншим працівникам соціальної сфери. Але досі місцеві ради Нижньогірського і Сакського районів таких рішень або не ухвалили, або ухвалили, але з резервування меншої площі земель. У кожному районі визначено граничні розміри й потреби в земельних ділянках цієї категорії громадян. Треба виділити й оформити не менше 41,5 тис. ділянок, проте у власність передано лише 7,8 тис., тобто 18,8%. Причому виявлено, що, порушуючи закони та укази Президента, резервні фонди й землі запасу використовують не за призначенням. Васильківська сільська рада Білогірського району, Желєзнодорожненська та Красномакська сільради Бахчисарайського району, деякі місцеві ради Первомайського району їх передали в колективну власність пропущеним раніше жителям села, хоча землю їм мали давати з загального фонду.

Нерідко порушується положення Указу Президента «Про додаткові заходи щодо задоволення потреб громадян у земельних ділянках», яким передбачено, що для ведення спільного господарства землю потрібно виділяти єдиним масивом. Відмови в прийнятті таких рішень трапляються в роботі Яркополенської сільради Кіровського району, Лесновської сільради Сакського району. Незаконні рішення опротестувала прокуратура Криму.

Реформу стримує також те, що органи місцевого самоврядування Кіровського, Красногвардійського, Чорноморського та ряду інших районів і міста Ялти не виконують вимог нормативних актів про проведення інвентаризації земель усіх категорій. Відтак багато ділянок використовуються не за призначенням, при паюванні допущено багато порушень і зловживань. Виявлено численні факти порушення чинних законів при складанні списків осіб, котрі мають право на земельний пай і одержання сертифікатів. У травні 2001 року порушено кримінальну справу за статтею 165 частини 2 Кримінального кодексу України (зловживання владою чи посадовим становищем) щодо начальника відділу кадрів акціонерного товариства «Примор’я», яка внесла в списки членів господарства свого чоловіка. На цій підставі йому видали земельний сертифікат на право володіння земельним паєм вартістю 27,3 тис. грн. Такі справи порушено також у Білогірському, Сакському, Радянському районах. У Красноперекопському, Чорноморському, Джанкойському районах Криму виявлено факти навмисного пропущення людей під час складання списків на отримання паїв. Прокуратура вжила заходів для відновлення земельних прав громадян.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі