У Москві пройшли обшуки у співробітників «Меморіалу»: підозрюють у «реабілітації нацизму»

Поділитися
У Москві пройшли обшуки у співробітників «Меморіалу»: підозрюють у «реабілітації нацизму» © nuz.uz
Проти керівника організації порушили кримінальну справу.

У Москві поліцейські провели обшуки у співрбітників «Меморіалу» у справі про «реабілітацію нацизму», пише опозиційне видання Медуза. Проти голови правозахисного центру Олєга Орлова порушили кримінальну справу.

Обшуки проходили у дев'яти осіб і проводились у присутності оперативників із центру боротьби з екстремізмом, до деяких із правозахисників не пускали адвокатів. Після обшуків багатьох із них відвезли до слідчого комітету, де допитали як свідків. Також силовики прийшли до будівлі «Меморіалу» у Малому Каретному провулку.

Привід для обшуків — кримінальна справа щодо «реабілітації нацизму» що була порушена стосовно «невстановлених співробітників» «Меморіалу». За версією слідства, «Меморіал», «нехтуючи історичною правдою», опублікував у «Списку жертв політичного терору СРСР» імена трьох чоловіків, які могли брати участь у нацистських злочинах. Вони були засуджені за часів Сталіна за 58-ю статтею про зраду Батьківщині, більшість засуджених за якою згодом були реабілітовані.

За версією слідства, згадані у списку люди були «військовими злочинцями», тому їхнє включення до списків репресованих — це злочин.

Проти голови правозахисного центру «Меморіал» Олега Орлова порушили кримінальну справу за статтею про повторну дискредитацію російської армії. Ця стаття передбачає до трьох років позбавлення волі.

Підставою для справи став репост у фейсбуці Орлова його статті «Їм хотілося фашизму. Вони його отримали», опублікованої французьким виданням Mediapart у листопаді 2022 року. У статті правозахисник у контексті війни з Україною аналізує те, як у різних країнах приходять до влади фашистські режими.

Наразі Орлова відпустили під підписку про невиїзд. У березні та травні 2022 року його вже двічі штрафували за адміністративною статтею про «дискредитацію» за поодинокі антивоєнні пікети в Москві.

Верховний суд РФ ліквідував «Міжнародний меморіал» у грудні 2021 року. Тоді ж Московській міськсуд ухвалив аналогічне рішення щодо правозахисного центру «Меморіал». Це було зроблено на прохання Генпрокуратури, яка звинувачувала правозахисників у «систематичному порушенні» законодавства про «іноземних агентів». Усі апеляції на рішення про ліквідацію було відхилено.

У 2022 році «Меморіал» отримав Нобелівську премію миру — разом із українським «Центром громадянських свобод» та білоруським правозахисником Алесем Біляцьким.

У січні 2023 уряд Росії через рішення суду заборонив Московську Гельсінську групу, одну із найстаріших правозахисних організацій країни.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі