Міністерство юстиції України розробило проект закону, який удосконалює механізм притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності та покращує ефективність функціонування судової влади.
За словами міністра юстиції Миколи Оніщука, законопроект розроблено на виконання урядового доручення щодо посилення дієвості механізму притягнення суддів до відповідальності як одного зі способів боротьби з корупцією в судовій системі. Рішення про розробку законопроекту було ухвалено 8 грудня 2009 року на засіданні Кабінету міністрів, під час якого розглядалися питання запобігання та протидії корупції, у тому числі корупції в судах.
Проект враховує європейські стандарти в частині здійснення дисциплінарного провадження стосовно судді, зокрема вимоги Європейської хартії про статус суддів. Хартією передбачено, щоб «суд над суддею здійснювали самі судді. Але дисциплінарне переслідування, порушення дисциплінарного провадження, проведення дисциплінарного дізнання, пред’явлення звинувачення на засіданні кваліфікаційної комісії чи Вищої ради юстиції мають здійснювати органи, які не перебувають у їхній залежності, і тим більше не є членами цих комісій».
Так, проектом передбачається створення Дисциплінарної комісії суддів України як окремого, постійно діючого органу в системі судоустрою. Його функції зводитимуться виключно до вирішення питань притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.
Крім того, проектом запроваджується інститут дисциплінарних інспекторів, які здійснюватимуть відповідні перевірки фактів порушень суддями закону та здійснюватимуть усі процедурні дії для підготовки матеріалів на розгляд Дисциплінарної комісії суддів України.
Службу дисциплінарних інспекторів пропонується створити як урядовий орган, що діятиме при Міністерстві юстиції. Необхідність створення такої служби при Мін’юсті обґрунтовується тим, що, відповідно до конституційних засад розподілу компетенції державної влади в Україні, функція переслідування за порушення вимог закону та проведення у зв’язку з цим відповідних дій задля з’ясування всіх обставин належить органу виконавчої влади.
Запровадження таких підходів, за словами міністра юстиції, дозволить уникнути зосередження в одних руках функцій перевірки фактів дисциплінарних проступків суддів та безпосереднього розгляду питань про притягнення їх до дисциплінарної відповідальності. Розгляд матеріалів і заслуховування пояснень судді відбуватимуться на засадах змагальності, а суддя при цьому матиме достатні можливості для захисту, повідомляє офіційний сайт міністерства.
Проектом також визначаються чіткі підстави і строки притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, що ставить за мету унеможливити зловживання при прийнятті відповідних рішень.
Пропонується запровадити, по суті, нову систему добору суддів. Для цього передбачається ввести конкурсний механізм формування судової системи професійними кадрами. Він полягатиме у складанні кандидатами на посаду судді кваліфікаційного іспиту у формі анонімного тестування та співбесіди.
Проектом передбачено обов’язкове проходження кандидатами на посаду судді спеціалізованої професійної підготовки в Академії суддів України. Мета цього заходу — підвищення рівня підготовки кандидатів. Таку підготовку планується зробити обов’язковою умовою доступу до суддівської професії. Зазначений механізм враховує досвід та практику багатьох європейських країн, у яких така форма підготовки довела свою ефективність.
Головним напрацюванням проекту в цій частині і є запровадження, по суті, нового механізму добору суддівських кадрів, який передбачає доступ до суддівської професії, а не до конкретної посади в конкретному суді, що практикується сьогодні і що є одним із найбільш корупцієгенних чинників у судовій системі. Найближчим часом проект закону буде винесено на розгляд Кабінету міністрів.