Синод Православної церкви України (ПЦУ) вирішив утворити релігійну організацію "Почаївська Свято-Успенська Лавра", хоча сама Лавра поки перебуває в оренді в Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП), та запросив до єднання ченців УПЦ МП. Також вирішено зареєструвати монастирі у Дрогобицько-Самбірській та Чернігівській єпархіях. Відповідне рішення Синоду, датоване 28 березня, опубліковане на сайті ПЦУ.
"У складі Тернопільської єпархії Православної Церкви України було утворено релігійну організацію «Почаївська Свято-Успенська Лавра Тернопільської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)», священноархімандритом якої був затверджений митрополит Тернопільський і Кременецький Нестор", – йдеться у рішенні.
Почаївську лавру, до комплексу якої входять 18 споруд, передали в оренду УПЦ МП у 2003 році до 2052 року. Частина споруд Почаївської лаври перебувають на балансі Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника.
Що цікаво, днем раніше глава Української греко-католицької церкви (УГКЦ) Блаженніший Святослав заявив про бажання УГКЦ також проводити богослужіння у приміщеннях Почаївської лаври. За його словами, цю позицію уже донесли до української влади.
"Реакція влади була дуже дипломатичною. Всі уважно вислухали, але поки що промовчали, – цитує сайт УГКЦ Блаженнішого Святослава. – Дуже важливо, що влада визнала, що Почаївська лавра історично має відношення до нашої Церкви. Чудотворна ікона Почаївської Богородиці коронована папськими коронами. І цьогоріч виповнюється ювілей цієї коронації. Греко-католики там теж мають мати своє місце разом із православними братами".
Крім того, на засіданні Синоду ПЦУ, яке відбулося 28 березня у резиденції предстоятеля ПЦУ при Михайлівському Золотоверхому кафедральному соборі, було також утворено монастирі у Дрогобицько-Самбірській та Чернігівській єпархіях з призначенням відповідних керівників та затверджено керівників чотирьох монастирів у Волинській єпархії.
Крім того, синод підтримав позицію предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія, викладену в його зверненні до братії Свято-Успенської Києво-Печерської лаври, та закликав братію Лаври до єднання в лоні Помісної Української православної церкви на канонічних засадах. Також Синод підтримав звернення до уряду з проханням передати ПЦУ приміщення Свято-Успенської Києво-Печерської лаври.
"Підтримуючи державне рішення припинити дію договору, за яким структури Московського патріархату в Україні дотепер користувалися частиною комплексу Свято-Успенської Києво-Печерської лаври, водночас Синод вважає за необхідне підкреслити важливість збереження в Лаврі чернечого життя та неперервності звершення богослужінь", – йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, 9 грудня минулого року ректору Почаївської духовної семінарії повідомили про підозру в здійсненні антиукраїнської діяльності.
Також, нагадаємо, 10 березня керівництво Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" Міністерства культури та інформаційної політики України сповістило громаду Успенської Києво-Печерської лаври Української Православної Церкви про розірвання договору про користування храмами та будівлями монастиря та вимогу покинути територію. Пізніше він зазначив, що монахи зможуть залишитися в Києво-Печерській лаврі, але за певних умов.
Крім того, Ткаченко попередив представників УПЦ МП про кримінальну відповідальність у разі зникнення з Києво-Печерської лаври будь-яких музейних експонатів, зокрема мощів святих.
Детальніше про ситуацію навколо Києво-Печерської лаври читайте у статті Катерини Щоткіної "З рясами — на вихід! Чи зможе українська влада визволити Києво-Печерську лавру від УПЦ МП?" для ZN.UA.