Кампанія позапланової масової вакцинації проти кору та краснухи забуксувала буквально на старті: смерть підлітка через кілька годин після щеплення й госпіталізація майже сотні школярів із поствакцинальними ускладненнями послужила приводом для рішення припинити імунізацію. (19 травня Мінздоров’я призупинило кампанію до з’ясування причин загибелі сімнадцятирічного юнака та інших випадків ускладнень після введення вакцини КК). На час проведення службового розслідування щодо дотримання посадовими особами чинного законодавства, яке стосується реєстрації (вакцина не була зареєстрована в Україні!) і ввезення на територію країни вакцини виробництва компанії Serum Institute (Індія), головний державний санітарний лікар України Микола Проданчук і його заступник Людмила Мухарська були відсторонені від виконання службових обов’язків (строком на 15 днів). Однак уже 29 травня Кабінет міністрів звільнив М.Проданчука з посади першого заступника міністра охорони здоров’я України — головного державного санітарного лікаря України (звільнений постановою уряду з формулюванням «за власним бажанням»). Буквально наступного дня Генеральна прокуратура України порушила проти нього кримінальну справу.
За повідомленням УНІАН (із посиланням на прес-службу Генпрокуратури), справу порушено за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу — перевищення службових повноважень при видачі дозволу на ввезення на територію України та використання без належної реєстрації і проведення клінічних досліджень і випробувань комбінованої вакцини проти кору та краснухи, що спричинило тяжкі наслідки. Проданчука було затримано в той час, коли в Україну прибули представники міжнародних організацій — ВООЗ і ЮНІСЕФ, котрі приїхали з метою з’ясовувати обставини припинення кампанії імунізації. Відбулося це (затримання високої державної посадової особи) на очах регіонального директора Світової організації охорони здоров’я.
У понеділок М.Проданчука звільнили під підписку про невиїзд. Того ж дня його бачили в МОЗ. Він, як і раніше, переконаний, що кампанію вакцинації необхідно продовжувати.
На факт узяття М.Проданчука під варту колектив Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.Медведя, керівником якого Микола Георгійович був із 1994 по 2007 р., відреагував зверненням на ім’я президента країни та прем’єр-міністра. У цьому документі вони звертають увагу керівництва країни на наукові заслуги «провідного вченого гігієніста-токсиколога», відзначають його суто людські риси (порядність, чесність, чуйність) і вважають, що до людини, провину якої не доведено, було застосовано надзвичайно суворий запобіжний захід. Аналогічне звернення на ім’я генпрокурора надіслала Українська санітарно-епідеміологічна спілка.
Очевидно, українській владі в особі її правоохоронних органів в якусь мить здалося, що М.Проданчук, якби його залишили на волі, набагато більше схильний до втечі або може чинити тиск на слідство, ніж Бакай, Боделан, Білоконь чи Пукач разом узяті. Адже для обрання запобіжного заходу, який застосували до Проданчука, потрібні підстави. А серед них кримінально-процесуальне законодавство не передбачає політичної доцільності.