Сумніви, що бізнес-вумен і психолог справді діяла сама, залишаються
Передноворічною НП №1 на Вінниччині стало викрадення шестирічного онука губернатора Юрія Іванова Андрія. Він зник зі школи в понеділок 24 грудня після двох перших уроків. У класі залишилися його портфель і верхній одяг, а сама дитина, за свідченнями опитаних однокласників, вийшла на вулицю з якоюсь дівчиною, на вигляд старшокласницею.
Пошуки дитини тривали понад три доби. І хоча правоохоронці завзято називали чутками інформацію про його викрадення з метою отримання викупу, головні події цієї доби розгорталися щодня в чотири ранку. На цей час батькам хлопчика і призначено було, щоб вони передали викуп — 50 тисяч доларів. У різних кінцях міста...
Уперше до грошового пакунка ніхто не підійшов. Вдруге поруч зі схованкою з’явився хлопець із пакетом. Він встиг відбігти метрів п’ятдесят, коли на його плечах повисли оперативники. Причому обидва — генерали. Начальник УМВС у Вінницькій області Валерій Бевз і начальник Головного управління карного розшуку МВС Володимир Євдокимов. Вони ж першими зрозуміли, що вийшла помилка. У пакеті були шампанське та цукерки, із якими «ранній» джентльмен поспішав до дівчини. Перед ним, звичайно, вибачилися, але свої побачення, судячи з усього, він надалі призначатиме вже не в такий ранній час.
Справжнього викрадача взяли тільки наступного ранку...
«Снігова баба»
Як розповіли журналістам на прес-конференції начальник Головного управління карного розшуку МВС України Володимир Євдокимов і начальник УМВС України у Вінницькій області Валерій Бевз, які координували операцію з пошуку хлопчика, «старшокласниці», яка повела хлопчика, виявилося 38 років.
...Колишня вихователька дитячого садка Лариса почала розробляти план викрадення улюбленої дитини майже найвідомішої у Вінниці сім’ї.
...У такий спосіб мати 11-річного хлопчика, яка вірила, з її слів, у Бога, вирішила поправити свої справи. Останнім часом Лариса займалася приватним бізнесом: власною вантажівкою доставляла до Вінниці різний товар, орендувала торговельні майданчики в кількох магазинах. Щоправда, справи в неї йшли не надто добре. Через борги вона вирішила дістати гроші для розрахунку з кредиторами таким способом.
Злочин жінка планувала дуже ретельно протягом двох місяців. Лариса прочитала не один детектив, переглянула фільми про кіднепінг, продумала кілька маршрутів виведення хлопчика, спеціально зняла квартиру за 50 доларів на місяць. Знання дитячої психології дозволило колишній виховательці дитсадка безперешкодно забрати зі школи Андрія, який нічого не підозрював.
На квартирі, яку Лариса зняла, вона накачала дитину кінськими дозами транквілізаторів і того самого дня зателефонувала його батькам: «Ми викрали вашого сина й вимагаємо за нього викуп у розмірі 50 тисяч доларів». Потім призначила місце зустрічі.
Через якийсь час зателефонувала знову — мовляв, викуп потрібно принести в інше місце. Так вона кількаразово змінювала місця передачі пакета з грошима, залишаючи незмінним тільки час — четверта година ранку. Щоразу вимагачка завчасно приходила в умовлені місця і, «замаскувавшись» під простирадлом у кучугурах снігу, дивилася — чи приносять потерпілі необхідні їй гроші, спостерігала, як вони поводяться. Коли ж у четвер увечері на центральному міському автовокзалі вона ризикнула забрати пакет із викупом, її відразу затримали оперативники.
Сьогодні викрадачка дає показання слідчим прокуратури, які порушили справу за статтею 146, ч. 2 Кримінального кодексу України, яка передбачає до 8 років позбавлення волі.
Викраденого Андрія знайшли в квартирі дуже ослабленим і млявим через постійне введення йому заспокійливого та снодійного. Нині він перебуває під наглядом лікарів.
Валерій Бевз зазначив, що протягом трьох із половиною діб пошуків хлопчика він постійно контактував із родиною його батьків і безпосередньо з губернатором Юрієм Івановим. Той, за словами генерала, хоч і дуже важко переніс цю ситуацію, поводився гідно.
Новий рік Андрій зустрів у колі сім’ї, його викрадачка — у СІЗО. Отже, передріздвяний хепі-енд? Для постраждалої сім’ї — безсумнівно. Цікаво, що викрадачка не спала всі три доби. Може, саме після цих безсонних ночей у неї і здали нерви, що прискорило її затримку. І хто знає, як могла б скластися надалі доля дитини, якби вона отримала гроші, зібрані, що називається, усім миром — друзями Іванових, міліцією і СБУ. На момент затримки нервова система «витонченого психолога» була порушена настільки, що спрогнозувати подальші дії Лариси фактично неможливо.
Чотири версії «Х»
Однак те, що сталося, попри успішний результат, залишило надто багато запитань. Перше з них — чому настільки непростими були для більш ніж трьох тисяч співробітників міліції, СБУ і прокуратури зусилля у пошуку викрадачки-одиначки, фактично дилетантки «із вулиці»?
— На жаль, викрадення дітей в Україні — не рідкість. І одинаки цим, як правило, не займаються, — визнав Володимир Євдокимов. — Чимало з подібних злочинів, як і недавнє викрадення дочки відомого в Києві архітектора, ми розкривали буквально за добу. Та в даному випадку нам справді було б легше затримати групу справжніх злочинців...
За словами керівників операції, викрадачка відмінно підготувалася до «операції». І виявилася настільки витонченим і тонким психологом, що вгадувала багато кроків і можливі реакції як жертв, так і правоохоронців.
Думається все-таки, що називати викрадачів-одинаків винятком не варто. Досить згадати хоча б зникнення кілька місяців тому відразу чотирьох першокласників у Муровано-Куриловецькому районі тієї самої Вінниччини, яких викрав дорогою зі школи місцевий житель, в якого були деякі розлади в психіці. До речі, тоді пошукову операцію особисто очолював саме губернатор Юрій Іванов, який не підозрював, що незабаром подібне лихо спіткає і його особисто.
Та й прецедент (якщо це справді так) створення труднощів для професіоналів дилетантом, хоч яким тонким психологом він був, не може не тривожити. І не викликати таких запитань.
Приміром, чому правоохоронні органи практично до завершення пошуків заперечували викрадення дитини з метою отримання викупу, стверджуючи, що інформація про це базується «лише на чутках»? Та й сама викрадачка, так би мовити, зі своїм особливо відзначеним інтелектом — хіба не розуміла, що крадіжка дитини настільки публічної постаті практично безперспективна? На відміну від, тьфу-тьфу, якогось бізнесмена середньої руки?
Тому дуже схоже на те, що правоохоронні органи просто не кажуть усього, що знали, або про що підозрювали. У будь-якому разі генерал-майор міліції Володимир Євдокимов постфактум визнав, що від початку операції відпрацьовувалися шість різних версій. Зокрема, помста сім’ї батька Андрія, досить відомого бізнесмена, і викрадення з метою одержання викупу. Остання версія і підтвердилася. Якими були ще чотири — так і залишилося за кадром. Чи назовсім — поки що, у будь-якому разі у докладніших коментарях і доступі журналістів до викрадачки відмовляють.
P. S. Викрадення онука вінницького губернатора стало третім випадком кіднепінга в Україні за два останніх місяці. І — безпосереднім приводом для взяття під охорону з початку 2002 року всіх шкіл Києва, для чого в бюджеті столиці на ці цілі відразу знайшлося 7 млн. грн. Краще перестрахуватися. Хоча б до закінчення прийдешніх виборів.