Казус Проданчука

Поділитися
21 грудня Печерський районний суд міста Києва визнав незаконним порушення Генеральною прокуратурою України кримінальної справи проти колишнього головного санітарного лікаря Миколи Проданчука...

21 грудня Печерський районний суд міста Києва визнав незаконним порушення Генеральною прокуратурою України кримінальної справи проти колишнього головного санітарного лікаря Миколи Проданчука. Обвинуваченого, як відомо, у травні 2008 року в перевищенні влади і повноважень, пов’язаних із проведенням в Україні додаткової вакцинації проти кору і краснухи.

22 грудня прямо в Овальному кабінеті Білого дому від грипу A/H1N1 було зроблено щеплення американському президенту Бараку Обамі, а першій леді США — кількома днями раніше. Їхнім донькам восьми і 11 років зробили уколи ще 28 жовтня. І тепер у Штатах очікують на справжній вакцина-бум.

Того ж дня щеплення зробив і президент Франції Ніколя Саркозі. Який заявив журналістам: «Я не можу говорити людям, щоб вони робили щеплення від грипу, якщо сам цього не роблю»…

Як на перший погляд, прямого зв’язку між цими подіями начебто немає. У Парижі і Вашингтоні лідери країн на особистому прикладі продемонстрували своїм співгромадянам, як саме потрібно захищатися від нової загрози ХХI століття. Адже станом на 13 грудня загальна кількість підтверджених смертей саме від грипу A/H1N1 у 208 країнах, заморських територіях і громадах досягла 10 582. І лічильник, на жаль, продовжує невблаганно клацати, збільшуючи швидкість. Україна посідає в цьому списку не останнє місце. Оскільки причиною смерті більш як 550 осіб (близько 70%) став саме свинячий грип.

Але, на відміну від тих-таки Франції чи США, де вакцинація використовується як основний захід для захисту населення, в Україні про необхідність масових щеплень, як і раніше, лише говорять. Причому останнім часом дедалі рідше. Принаймні без фанатизму, притаманного першій грипозній хвилі.

Тож повідомлення з Печерського суду, де вперше на рівні такої справи «поставили на місце» всесильну Генеральну прокуратуру, залишилося непоміченим. А жаль. Новина явно претендувала на позицію в ТОР-5. Передусім тому, що визнання судом незаконності дій ГПУ мало поставити крапку в справі, яка, по суті, підвела під загрозу безпеку населення 46-мільйонної держави. Що, до речі, позначилося і на тому, як підготували країну до першої хвилі A/H1N1. Точніше, як не підготували.

Нагадаємо, що Проданчуку як головному санітарному лікареві насамперед ставилося в провину перевищення службових повноважень у період проведення додаткової імунізації населення проти кору і краснухи в 2008 році. Коли після смерті підлітка в Краматорську президент дав відмашку генеральному прокурору «визначитися» із винним. Яким у результаті й «призначили» Проданчука. Тепер Печерський суд у тому числі встановив, що повноважень він не перевищував. А отже, якісна, але не зареєстрована в Україні (не плутати з не сертифікованою) вакцина проти кору і краснухи була завезена на територію України законно. Мало того, підписуючи дозвіл на ввезення такої вакцини, Проданчук (знаючи про прогнози вітчизняних і зарубіжних експертів) не міг вчинити інакше. Оскільки брав би на себе відповідальність за можливі смерті в разі майбутньої епідемії. Тому і як лікар, і як чиновник від медицини був зобов’язаний ситуацію попередити. На чому, власне, він і наполягав під час слідства, спростовуючи як «логіку» президента, так і дії Генеральної прокуратури. Посилаючись у тому числі і на чинне законодавство, на яке слідчі ГПУ чомусь уваги не звертали.

А даремно. Оскільки на початку нинішнього грипозного спалаху ситуація знову повторилася. Тобто очікувана епідемія і необхідність вакцинації населення незареєстрованою в Україні, але сертифікованою вакциною. Ввезення якої дозволяє закон. Але, навіть знаючи, чим загрожує наступ на Україну A/H1N1, жоден з чиновників, пам’ятаючи про долю Проданчука, не наважився брати на себе відповідальність, ризикуючи потрапити під прес ГПУ. Відтак хто знає, чи було б стільки смертей від першої хвилі грипу в Україні, якби Печерський суд виніс своє рішення на три-чотири місяці раніше. Але це версії. На тлі незаперечного факту: до початку епідемії в Україні специфічної вакцини не було.

Питання в іншому. До кінця листопада, коли всі казки стали дійсністю, завезення вакцини в Україну чомусь знову зависло. Хоча до цього моменту Україні вже було запропоновано гуманітарну допомогу у вигляді вакцини від пандемічного грипу і від ВООЗ, і від ряду держав. Але на шляху виявилися ті самі граблі. Тобто ввозити незареєстровану вакцину, як і раніше, нібито було можна, але за спиною знову ж таки маячить тінь ГПУ. Одним словом, попри закон, банально страшно.

Що ж до закону, то йдеться насамперед про статтю 17 «Закону про лікарські засоби», що дозволяє за окремим дозволом МОЗ ввозити незареєстровані в Україні лікарські засоби в разі епідемічного захворювання. А грип, як ті ж таки кір, краснуха, холера або чума, — саме із цього ряду. Щоправда, обов’язковою умовою є реєстрація препарату в країні-виробнику. Але з урахуванням того, що нинішній грип є пандемічним, вакцини проти нього зареєстровані не тільки в окремих країнах-виробниках, а й у ЄС, а також США і Канаді. У результаті знову маємо прецедент, коли ВООЗ готова надати п’ять мільйонів доз канадської вакцини GlaxoSmithKline у вигляді гуманітарної допомоги. Крім цього відбуваються переговори щодо отримання французької вакцини для дітей і вагітних. Тобто захист від хвороби є. Його нам пропонують. А ми не беремо. Оскільки українські чиновники перестраховуються. Наполягають на прискореному попередньому тестуванні вакцин в Україні. У тому числі й клініко-епідеміологічному. ВООЗ і фірми-виробники проти цього категорично заперечують. По-перше, в Україні немає ні нормально оснащених центрів, ні відповідно підготовленого персоналу. Що автоматично ставить під сумнів якість експертиз, а отже, і репутацію виробників, чия продукція вже пройшла апробацію у світових центрах і прекваліфікована ВООЗ. А по-друге, повноцінна процедура тестування, відповідно до міжнародного протоколу, триває не менше трьох-чотирьох місяців. Отже, навіть якщо Україна і доможеться тестування, то закінчиться воно якраз тоді, коли треба буде хіба що підраховувати, скільки тисяч нових смертей принесла друга хвиля грипу. А заразом вирішувати, на чиїй совісті ці смерті, яким можна було запобігти.

До речі, крім Закону «Про лікарські засоби» є ще й Закон «Про гуманітарну допомогу», який також не вимагає реєстрації ліків. Але із жорстким застереженням: ці медикаменти категорично не мають права потрапляти в торговельну мережу, а використовуватися тільки за призначенням як гуманітарна допомога. Тобто виходить, що де-юре в Україні є законодавство, що стоїть на захисті здоров’я населення. А де-факто цим законам під будь-якими приводами не дають працювати. Причин для такої поведінки серед відповідальних осіб чимало. Від уже згаданого банального чиновницького страху до чиїхось конкретних бізнес-інтересів або політичних амбіцій. На кшталт протистояння Ющенка і Тимошенко з нескінченними війнами у Верховної Раді на додачу.

Щоправда, треба віддати належне уряду, який, незважаючи на всю складність ситуації, всіляко намагається захистити населення, надавши йому таку ж можливість вакцинації, як у США і Франції. Але оскільки переконати чиновників МОЗ використати можливості законодавства не вдалося, Тимошенко вирішила подати ВР законопроект, відповідно до якого в Україну можна буде ввозити вакцину від грипу А/Н1N1, прекваліфіковану ВООЗ, без національної реєстрації. Проте голова комітету ВР з охорони здоров’я депутат від Партії регіонів Тетяна Бахтєєва оголосила, що депутати цього законопроекту не підтримають. «Прискорювати процедуру тільки тому, що так сказала ВООЗ, ми не збираємося, — заявила Бахтєєва. — Функції цієї організації давати рекомендації, а наша справа — дотримуватись їх чи ні. У нас уже був гіркий досвід, коли ВООЗ подарувала нам вакцину від кору і краснухи»... (Забувши при цьому, що подарунок було надано на прохання і за домовленістю з урядом Януковича.) Отже, схоже на те — коло знову замкнулося. Депутати, вочевидь пам’ятаючи про казус Проданчука, теж не хочуть брати на себе відповідальність. А це означає, що Україна зустріне і другу хвилю епідемії так само, як і першу. З марлею і часником. І держава, основною функцією якої є захист своїх громадян, так і не зможе надати їм вільного доступу до вакцини. Що характерно, добровільного...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі