В Одесі назріває скандал, причиною якого стали не партнери з поганою діловою репутацією, а податкова та господарський суд. Їхні дії призвели до того, що вантаж індійської компанії Phoenix International Ltd вартістю близько 7 млн. дол., який зберігається в Іллічівському морському рибпорту, визнаний безгоспним і ледве не був проданий із молотка. При цьому податкова міліція повідомила у ЗМІ, що виявила й вилучила незатребуване устаткування для цементного заводу, від якого відмовився власник. Державних мужів навіть не збентежила поява обурених власників вантажу, які заявили про свої права. У результаті Посольство Індії в Україні сповістило МЗС і Мінпромполітики України про інцидент і попросило втрутитися, щоб залагодити непорозуміння. Але сьогодні індійській компанії доводиться в судах доводити своє право на вантаж. Вона вже подала скарги в місцевий господарський суд і Вищий господарський суд України.
Компанія Phoenix, як підтвердило індійське посольство, зареєстрована в Індії. Виробляє взуття, цемент, займається дослідженнями у сфері видобутку нафти й газу. На ринку колишнього Союзу з 1986 р. Веде спільний бізнес із рядом українських компаній. Зокрема, у рамках міжнародних угод укладено контракт із компанією «Інтерпайп» на експорт в Індію труб для буріння.
Що стосується устаткування, через яке вибухнув скандал, то 1997 р. компанія Phoenix продала його ЗАТ «Русмашекспорт». І воно було доставлене в рибпорт, що підтверджується коносаментом. Надалі покупець відмовився від своїх зобов’язань, і контракт анулювали. Як видно з угоди між двома сторонами, устаткування залишилося за Phoenix, а за «Русмашекспортом» — зобов’язання сприяти в пошуках покупця. Така коротенько історія «безгоспного» вантажу, на який податкова поклала око через тривалий термін зберігання і в остаточному підсумку вирішила вилучити, або, як каже індійська сторона, — забрати.
Природно, постає запитання: як таке могло статися? І чому податкова вирішила, що вантаж безгоспний? Адже порт регулярно отримує за його зберігання гроші. І чималі. Оплату проводить не міфічна фірма, а експедиторська компанія Peims Traiding Co Ltd. Охороняє його спеціалізована фірма «Щит», яка теж вчасно одержує плату за свої послуги. Хіба таке можливе з покинутим, незатребуваним майном?
Устаткування для цементного заводу зберігається в порту з 1997 р. Воно важить близько 8 тис. тонн, займає велетенську територію. Тож «слона» за всі ці роки не можна було не помітити. Певне, мають рацію ті, хто стверджує: податкова давно до нього придивлялася й чекала зручної нагоди, щоб заявити на нього права. Не випадково його оцінили у смішні гроші — в 1 млн. грн., що також дає поживу для розмірковувань. До того ж, за інформацією Phoenix, їхня компанія нарешті знайшла реального покупця й мала намір наприкінці червня вивезти устаткування з порту. Ця обставина, мабуть, і послужила поштовхом до поспішних дій податкової й неймовірно швидкого судочинства у справі про «безгоспний» вантаж. Справу слухали тричі протягом одного дня.
Судячи з матеріалів справи, податкова міліція не ставила за мету виявити власника вантажу? А суд — з’ясувати правду? Адже компанію Phoenix навіть не допустили до процесу, хоча її представники стояли під стінами суду. Справу слухали і без участі основного відповідача — російської компанії «Русмашекспорт», чий представник не встигав прибути з Москви, враховуючи дату відправлення повідомлення. Але її, схоже, ніхто й не чекав. Податкова дала запит своїм колегам у Росію й на основі їхньої відповіді зробила висновок — такої компанії більше не існує. Проте її представник у суд приїхав. Щоправда, спізнився — ухвалу було винесено. Іллічівський рибпорт — другий відповідач у справі — просив відкласти слухання на пізніший термін і дати можливість «Русмашекспорту» надати необхідні документи. Але суд клопотання відхилив. Порт просив залучити до участі в процесі експедиторську компанію Reims Trading Co. Ltd, яка оплачує зберігання й охорону вантажу. Але суд теж відмовив. У результаті вантаж був визнаний безгоспним, і винесено рішення — стягнути його в дохід держави.
ЗАТ «Русмашекспорт» подав скаргу в Одеський апеляційний господарський суд, який, розглядаючи 7 липня справу, відмовив йому в прийнятті доказу про приналежність устаткування компанії Phoenix і дане рішення залишив без змін.
Сьогодні, коли справа про безгоспний вантаж набула розголосу й сягнула офіційного Києва, податкова запевняє, що вона тут ні при чому. Таке, мовляв, рішення суду. І що взагалі вантаж ніхто нікуди не забирав. Устаткування лише описали й передали на зберігання в порт. Тобто воно лежить там, де й лежало. Якщо індійська компанія доведе, що вантаж належить їй, тоді нехай забирає. Але це, мовляв, навряд чи в них вийде.
У позовній заяві в суд податкова писала: ЦК України надає право особі, котра заволоділа рухомим майном, від якого відмовився власник, набути право власності на це майно. А отже, держава в особі податкової, що володіє в даний момент устаткуванням, має на нього повне право. Відмовився від нього власник чи ні — це вже неважливо. І в цьому сенсі є побоювання, що прислів’я «До ока ще й розуму треба» про податкову. Якщо вона поклала око на чуже майно, то забере. І це найбільше лякає бізнес.